CHP'de Hedefteki İsim Orhan Sümer - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 19:44

CHP’de Hedefteki İsim Orhan Sümer

Son Güncelleme :

21 Şubat 2014 - 23:54

CHP adeta ayağa kalktı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin listesinde öyle sıkıntılar var ki, insanlar tepkilerini kime, nasıl göstereceklerini bile bilemiyorlar.

Kadınlar tepkili, gençler tepkili. Partinin önde gelen isimleri açıktan bayrak açtılar partiye. Söylemedikleri söz bırakmıyorlar.

Liste konusunda birilerinin elinin değdiği belli olan isim yazma konusunda kim kimin adımı inanın bulmak da çok zor. Listeyi yazanlar kendilerin müdahil olmadıklarını beyan ederek bir kenara çekiliyorlar.
Bu liste ile başkan adayları seçime gidecekler!

Her türlü kim yaparsa yapsın listelere tepki olacak burası kaçınılmaz. Lakin herkesin üzerinde ortak mutabakat noktasına geldikleri bir liste çıkaramamışlar bir türlü.

Bugün sizlere Mekin Şahin’in dün sosyal medyada çok dolaşan bir yazısını virgülüne dokunmadan yayınlamak istiyorum.

Parti içindeki bütün olup bitenleri sanırım bu yazı ortaya koyuyor.

İşte Mekin Şahin’in o yazısı.

‘DOKUNMA YANARSIN

Önce bir sürecin altını kalınca çizelim.

Orhan Sümer, Adana CHP siyaset dünyasında, ne kadar parti aday adayı, yerel dinamikleri, milletvekilleri, merkez ilçe başkan ve yönetimlerini, il yöneticilerini, kendilerini ile taşıyan güçleri; çuvala doldurdu, sonra da Seyhan ırmağına çuvalla attılar.

Bu becerilerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum.

Sayın İl başkanının ellerine Mart kedisi su dökemez. Tam profesyonelce Adana CHP’yi hallediyorlar. İki tür silah var, yivli ya da yivsiz. Yivli silahta hedef nettir. Basarsın tetiği gez-göz-arpacık, hedefin sağ alt köşesi ve basarsın tetiğe; silah patlar kurşun yivlerde dönmeye başlar ve direk hedefe gider.

Yivsiz silahta hedef net değildir. Toplu alana sıkarsın, kurşun kime değerse, kime rast gelirse; yaşayan da ölende tesadüflere bağlıdır.

Orhan yivsiz silah gibi toptan vuruş yaptı.

Orhan kendini Yüreğir’de var eden örgütü yok saydı. Ahde vefası olduğunu söylediği Topçu ailesine kucak açtı. Yüreğir de parti seçim kazanacakmış.. CHP dünyası yok, dün ANAP, MHP ve AKP zik zakları içinden gelenler var.

Tufanbeyli-Saimbeyli-Fekeli-Kozanlı-İmamoğlu-Ceyhan-Kadirli ilçelerinden gelen Yüreğirli yok!

Kendini hala 32 köyün ağası sanan köysüz, tebaasız, siyasi derinliği olmayan Yüreğir’in bu hale gelmesinin baş sorumlusu var.

Ömer Topçu ve şürekâsı listenin tepesin de, Büyükşehir’e gidecek noktada var!

Ömer Topçu’nun rahmetli Eşberk sonrası belediye başkanı olmasıyla; döverek, söverek ve zorla işten insanları çıkarılan Araplar ve Anadolu Alevileri yok…

Mithat Alp yok.

Yaşar Uzun yok.

Necmettin Atay yok.

Lütfi Sarıkaya- Sedat Gül yok.

Erden Arat- Aydın Baş yok.

Muhittin Çelik-Arap Ramo yok.

Durmuş uzun- Hüseyin Altınyüzük yok.

Yüreğir Türkmenler Derneği- Yüreğir Balkan Göçmen Derneği yok.

Kim var?

Makyavel Topçu ve şürekâsı var!

32 köyün tebaasız ağı var!

Kim var?

Erinme listeye bak, görürsün kimin olduğunu…

Orhan Sümer’i il başkanı yapan; Reşit Karakuş ve Mehmet Çelebi şürekâları ne durumdalar…

Çelebi Çukurova ilçe seçimin de sepetlendi. Bu gün Çukurova belediye meclis listelerinde seçilemeyecek yerde iki bayanla temsil edildiler.. Olması gerektiği yerde değiller.

Kim var onların yerine? Elektriği parasız kullanan ve bir süre yurt dışı tatilin de  olan var.

Kim var onların yerine?  Listeye bak. Hâlbuki daha dün, Orhan Sümer’in Mehmet abisiydi Çelebi…

Reşit Karakuş; Orhan’ı il başkanı yapan ilçe başkanı sıfatıyla Orhan’ın kankasıydı. Günün büyük bölümünde birlikte oluyordular. Oturdular, kalktılar geleceğe dair çok planlar yaptılar.

Belediye başkanlığı adaylığı sürecin de Yalçın Akyol’u destekleme kararı aldılar. Yalçın Akyol seçilemeyince, Orhan Reşit’i terk planını hazırladı.

Ve o planın kerte kerte uyguladı.

Reşit gözüne baktıkça, Orhan ”ben aynı yerdeyim” diyerek niyetini gizledi.

Irmağın batısında sadece beş kişiler. Ama tam anlamıyla tilki gibi kurnazlar. O kurnazlıklarıyla, her zamanın gücüne dört elle sarılarak merdivenleri teker teker çıktılar.

14 Şubat’ta beş kişilik şurasıyla toplanarak meclis üyesi listelerini oluşturdular. 15 Şubat’ta sabah uçakla Ankara yolunu tutan Orhan, hazırladığı listeyi genel merkeze verdi. Geriye dönerek hiç haberi yokmuşçasına oyununa devam etti.

Ve listeler açıklandığın da; Reşit Karakuş etkisiz, yetkisiz ilçe başkanı durumuna düşmüştü.. Ve bir kez daha Orhan Sümer kendini il başkanı yapan bir gücü kullanarak kaldırıp atmıştır..

Hem de her tür olumsuz konuştuğu, genel merkezde söylemediğini bırakmadığı Zeydan Beyin önüne atarak yerle bir etmiştir Reşit Karakuşu…

Orhan Sümer kime dokunuyorsa, kime bir olalım dediyse; onu yedi bitirdi…

Sıra Kim de?

Yıldıray Arıkan da mı?

Soner Çetin de mi?

Orhan Bayram da mı?

Zeydan Karalar da mı?

Dokunma yanarsın! Orhan’a

Dokunma…

Sıra kim de?’

X

Sorun çözüldü mü?

MHP Çukurova İlçe Başkanlığı görevini yürütürken genel merkez tarafından görevinden alınan İbrahim Kara’nın yerine MHP İl sekreterliği görevini yürüten İlhan Pehlivan getirildi.

Kara’nın görevden alınması ile sorun çözüldü mü? Veya İlhan Pehlivanoğlu’nun ilçe başkanı olması ile sorun çözüldü mü?

Çözülmedi…

Belediye Meclis Üyeliği listesinde yaşanan depremin artçıları hala devam ediyor. Suçu kimsenin kabullenmediği bir ortamda yapılan listeler MHP’de kimseyi mutlu etmedi.

Tabanı da mutlu etmedi, tavanı da…

Yeni başkan Pehlivan “Partimizin yerel seçimler için en iddialı olduğu yerlerden biri olan Çukurova ilçesinde, ilçe başkanlığı görevini yürüten ve seçimlerde daha iyi bir netice alabilmemiz için görevinden feragat eden İbrahim Kara’ya teşekkür ediyorum. Aldığımız bu bayrağı daha yükseklere çıkarmak için tüm teşkilatımız ve adayımız ile birlikte el ele çalışacağız. Allah utandırmasın” dedi.

Biz de âmin diyelim. Evet, Allah utandırmasın.

Gelin görün ki listelere Cenabı Allah’ın yapacak bir şeyi yok!

Listeyi kul yapıyor. Kul da listeyi yapar iken nefsine yenik düşüp ‘önce ben’ diyerek başlayan hisle liste yapıyor. Birilerinin yakınlarını, etrafındaki kişileri, ileride kendi emrinden çıkmayacak kişileri listeye alması ile oluşturdukları bu tablonun sorumluluğunu ne yazık ki kimse üzerine almıyor.

Sorumluluğu üzerlerine almış olsalar ne olacak ki!

Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilçelerdeki listeleri iyi bir liste olmamıştır. Partinin seçim kazanacağını düşünerek götürülen tekliflerle süslenen bu liste MHP seçmeni ile MHP’ye oy verecek olan tarafsız insanları etkilememiş, aksine üzmüştür.
İnsanların görmek istemediği isimlerin yer alması demek, o listenin prim yapmaması demektir.
Bu yanlışı nasıl olur da siyaseten tecrübeli olan isimler yapabilirler?
Akıl almıyor vallahi.

Şükür ediyorum ki, bu listelere bakıp ‘bereket versin bir yerden aday olmadım’ diyerek kendi kendime telkin veriyorum.

Aday olup da bugün sıkıntı yaşayan partililerin halini şimdi daha iyi anlıyorum.

Adana koşullarında MHP açısından gerek seçim atmosferi gerekse de diğer partilerin adaylarının yanlışlığı noktasında ele geçen fırsatı partinin yöneticileri ancak bu kadar ellerinin tersiyle itebilirlerdi.

Ancak bu kadar başarısız bir listeyi yaparak seçmenin önüne koyabilirdiler.
MHP’deki bu yanlışlık diğer partilerde yok mu? Elbette var.

Ak Parti’de de, CHP’de de var. Lakin siz öyle güzel bir liste çıkarıp herkesi mutlu edecek bir liste yapabilirdiniz ki var olan potansiyeli arkanıza takarak sürüklerdiniz.

Olmadı…

Parti içinde prim yapmayan isimleri vitrine çıkaran toplantılarda bazı isimlerin ön plana çıkmasından rahatsız olan MHP’lilerin ikinci kırgınlıkları liste yanlışlığı ile oldu.

Sanırım MHP Adana teşkilatlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Genel merkezde bunu seçimlerden sonra yapacağa benziyor.
En azından yapması gerekiyor.

Seçim dönemini iyi yönetemeyen yöneticilerin partiye zarar verdiklerini sanırım görme zamanı geldi ve geçti bile…

orhan_sumer