Hotivi

CHP'li Başkandan Pazar yeri İçin Halk Oylaması - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 21:42

CHP’li Başkandan Pazar yeri İçin Halk Oylaması

Son Güncelleme :

28 Nisan 2015 - 11:16

soner_cetin_100yil_esnaf_pazar (1)Adana’nın Çukurova ilçesi 100.Yıl Mahallesi’ndeki pazar yeri konusunda çıkan anlaşmazlık üzerine Çukurova Belediyesinin referandum yapma kararı aldığı açıklandı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yazılı açıklamasında referandum kararı almaya götüren sürecin her cuma günü düzenlenen Halk Günleri’nde bir grup vatandaşın, “100. Yıl’daki mevcut pazar yerinin daha geniş ve uygun bir yere taşınmasını istiyoruz” demesiyle başladığını bildirdi. Pazarcı esnafının, “Taşınma yanlış olur, halk buraya çok alıştı” diye tepki gösterip direnmesi üzerine Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Görünen o ki ‘taşınsın’ diyenler kadar, ‘hayır taşınmasın, mevcut yerinde kalsın’ diyenler de var. O halde çözüm halka gitmektir” dedi ve referandum kararı aldı.

“HALKA SORUYORUZ”

İki tarafın da kendi görüşünde ısrar etmesi üzerine referandum kararı almak zorunda kaldıklarını ifade eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 100. Yıl’daki referandum çalışmalarını organize etmesi için ilgili birimlere talimat verdiğini bildirdi.

Çukurova Belediyesi Halk Masası biriminin, seçmen kütüğünü Çukurova Kaymakamlığından aldırarak 100. Yıl Mahallesi’nde oturan 18 yaşından büyük vatandaşları tespit ettirdiği bildirdi. Belediye Başkanı Çetin  mahalle muhtarı Mehmet Yakar ile birlikte halk pazarı yapılan gün pazara gitti, “Referanduma hazırlanın” çağrısı yaptı.

“BROŞÜR HAZIRLAYIN, PROPAGANDA YAPIN”soner_cetin_100yil_esnaf_pazar (2)

Pazar yerinin başka bir alana taşınmasını isteyen muhtar Mehmet Yakar ve bir grup vatandaşla pazarı dolaşan Başkan Soner Çetin, Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Akçay dâhil alışveriş yapan vatandaşlar ile pazarcı esnafına şu çağrıda bulundu: “Türkiye’de halka sorarak referandum yapacağız ve bir ilki daha gerçekleştireceğiz. ‘Pazar yeri taşınsın’ diyen de var,  ‘Hayır, halk buraya alıştı, diğer tarafa kimse gelmez’ diyen de. O halde kararı halk versin. Broşürler hazırlayın, afişler yaptırın ve halkı ikna edin. Ne derseniz deyin ama sakın ola ki karşınızdakini kırmayın, küfür hariç her şey serbest” diye konuştu.

“HALAY ÇEKEREK REFERANDUM YAPACAĞIZ”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, referandum için tüm hazırlıkların belediye ekipleri tarafından yapılacağını, ancak propagandayı tarafların yapacağını söyledi. 100. Yıl Mahallesi’nde uygun bir yere 16 Mayıs Cumartesi günü sandıkların koyulacağını belirten Başkan Çetin, “Sadece referandum yapmayacağız, halaylar çekip türküler söyleyerek oy kullandıracağız. Türkiye’ye örnek olacağımıza inanıyoruz. Mahalle dışından sadece 150 pazarcı esnafı da oy kullanacak, karışıklık olmaması için her türlü önlemi alıyoruz” dedi.

 

 

takipçi satın al