Hotivi

CHP’li Belediyenin Kentsel Dönüşümüne Fren! - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 04:46

CHP’li Belediyenin Kentsel Dönüşümüne Fren!

CHP’li Belediyenin Kentsel Dönüşümüne Fren!
Son Güncelleme :

30 Nisan 2015 - 8:37

belkediye_evleri_cukurova_kentsel_donusum (1)Adana’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak gösterilen Belediye Evleri Kentsel dönüşüm projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı engeline takıldı. Çukurova Belediyesi’nin Belediye Evler Mahallesi’ndeki 107 hektar alan üzerinde yapmayı düşündüğü kentsel dönüşüm uygulamasına “Evraklarınız eksik” gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca geri gönderildi.

Adana kamuoyunda rant tartışmaları ile gündeme gelen  Çukurova İlçesi Belediye Evler Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm uygulaması ile ilgili olarak Çukurova Belediyesi 13 Ağustos 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık 2 Ekim 2014 tarihinde belediyeye resmi bir yazı ile konu hakkında bilgi verip ‘eksiklikler mevcut olan konuyla ilgili gerekli inceleme yapılacaktır’ diye bilgi verdi. Bu arada bakanlık İl Sağlık, İl Milli Eğitim, İl Spor, Karayolları Bölge, ASKİ, Defterdarlık ve TEDAŞ’a resmi yazı ile kentsel dönüşüm ilan edilecek bölgeyle ilgili belge ve bilgiler istedi.

FRENİN GEREKÇELERİ

Yapılan bakanlık incelemesinden sonra ikinci kez Çukurova Belediyesi’ne 5 Mart 2015 tarihli bir yazı daha gönderilerek ‘Plan teklifiniz incelenmiş olup, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nde belirtilen Farklı Nüfus Guruplarında Asgari Sosyal ve Teknik Altyapı Alanlarına İlişkin Standartlar ve Asgari Hurda Alan hurdacı Büyüklükleri’ kapsamında yeniden düzenlenmesi, yükseklik değerlerinin en fazla zemin+5 olarak belirlenmesi ve yukarıda sayılın resmi kurumlardan istenilen bilgiler dâhilinde yeniden alana ait plan teklifinin bu şekilde düzenlenmesi istenildi.

VATANDAŞTAN RANT TEPKİSİ

Çukurova Belediyesi’nin ilgili alan üzerinde kentsel dönüşüm yapmaya yönelik çalışmalarda çıkan bu sorundan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konulan fren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in kararında bir değişiklik göstermemiş olacak ki, belediye bu resmi yazıdan sonra ivedi olarak tüm birimleri harekete geçirip bahse konu eksiklikleri gidermelerini istedi. Öte yandan mahalle sakinlerinin ‘burada kentsel dönüşüm ilan edilerek belediyenin müteahhitler bulması bizim arsamızın kıymetinin düşmesine neden olur. Bizler kendi elimizle 5 veya 6 bina sahibi müteahhitle anlaşıp evlerimizi yenilemek istiyoruz’ diye tepkileri sürüyor.(Özcan ALADAĞ-Çukurova Metropol)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al