Hotivi

CHP’li Şevkin’den Nükleer Enerji Uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 20:30

CHP’li Şevkin’den Nükleer Enerji Uyarısı

CHP’li Şevkin’den Nükleer Enerji Uyarısı
Son Güncelleme :

24 Nisan 2015 - 8:58

muzeyyen_sevkin_nukleer (2)CHP Adana Milletvekili Adayı, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, nükleer yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi çağrısında bulundu,“Nükleeri bırak jeotermale bak.Jeotermal enerji, hem ucuz hem de verimli. Elektrik kesintisinden anlamayanlar nükleer sızıntıyı nasıl önleyecek” dedi.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, tüm dünyanın yenilenebilir, ucuz ve çevre dostu  enerji kaynaklarına yöneldiğini, Türkiye’nin de bu kaynaklardan yararlanması gerektiğini bildirdi. Jeotermal kaynaklar ile elektrik enerjisi üretilebildiğini, termal turizmde kaplıcalarda kullanılabileceğini, düşük sıcaklıkta kültür balıkçılığı yapılabildiğini vurgulayan Şevkin, Türkiye’nin jeotermal enerji kaynakları açısından şanslı olduğunu ancak jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir kaynakların yeterince araştırılmadan, envanteri çıkarılmadan ve alternatif enerji kaynakları tüketilmeden nükleer enerjide ısrar edilmesinin yanlışlığına dikkati çekti.

Jeotermal enerji kaynaklarının Türkiye’de tarım, endüstri ve buna benzer alanlarda çok amaçlı ısıtma için kullanılabileceğini dile getiren Şevkin, “Diğer enerji kaynaklarına göre daha ucuz ve yüzde 95’in üzerinde verimlilik sağlamasına karşın Türkiye’de çevreye, doğaya, hayvanlara ve insana zarar veren nükleer santral furyasını kabul etmemiz beklenemez” diye konuştu.muzeyyen_sevkin_nukleer (1)

“Bir tek insanın bile burnu kanayacaksa derhal nükleer enerji ısrarından vazgeçilmeli” şeklinde konuşan Şevkin, “Teknolojisi son derece ilerlemiş Japonya, yaşadığı nükleer kaza nedeniyle bu enerjiden vazgeçmiştir. Unutulmamalıdır ki; iki hafta önce Türkiye’nin tamamında meydana gelen elektrik kesintisinin neden kaynaklandığı henüz anlaşılamamıştır. Bu anlayış  Allah muhafaza bir nükleer sızıntıyı nasıl önleyecek” dedi.
“KAYNAKLARIMIZI KULLANAMIYORUZ”

Türkiye’nin dünya turizmine hizmet edebilecek nitelikteki çok önemli koylarında nükleer santral yapılmak istendiğini kaydeden Şevkin, “ Bölgemizde de bacasız sanayii denilen turizme yatırım yapılsa getirisi yüksek olabilecek Akkuyu Bölgesi’ne toplumsal tepkilere karşın nükleer santral kurulmaktadır. Dünya nükleer kaza sonrası yaşanan binlerce ölüm, kanser gibi  hastalıklarla  karşı karşıya kalmışken Japonya’da son yaşanan nükleer kaza nedeniyle tüm Avrupa nükleer enerji ile ilgili yatırımlarını durdururken Türkiye’nin, tüm alternatif kaynakların envanterini çıkarmadan ve hayata geçirmeden nükleer santralde ısrarcı olması  kabul edilemez” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al