CHP’li Soner Çetin Projelerini Açıkladı - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 21:14

CHP’li Soner Çetin Projelerini Açıkladı

Son Güncelleme :

04 Mart 2014 - 0:33

Çukurova Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmaya hazırlanan CHP’li Belediye Başkan Adayı Soner Çetin, görevi devraldığı andan itibaren öğrenci yurdu projesini hayata geçirerek öğrencilerin barınma sorunlarını ortadan kaldıracaklarını söyledi.

soner_cetin_250bin (2)Çetin, “Bu kente ve kentte yaşayan herkese karşı hizmet vermek amacıyla 19 aydır çalışıyoruz. Yerel yönetimlere talibiz. Görevi isterken de herkese eşit hizmet vereceğimizi ilan ediyoruz. Hizmet vereceğimiz katmanların içerisinde öğrencilerimiz büyük değer taşımaktadır. Öğrencilerimizin barınma sorununa çözüm bulmak amacıyla yurt projemizi hayata geçireceğiz. Yurtta iyi bir denetim mekanizmasını işleterek, her türlü sorunlarının çözümünde ailemle ve ekibimle birlikte her an yanı başlarında olacağız. Böylece Adana’ya çocuklarını okumaya gönderen ailelerimizin gözünün arkada kalmamasını sağlayacağız” dedi.
Çetin’in projeleri şöyle:
Çukurova Modern Sanatlar Müzesi inşa edilecek. İstanbul’daki oyuncak müzesi de bu kapsamda yer alacak. Çukurova’ya modern bir öğrenci yurdu yapılacak. Yerinde kentsel dönüşüm yapılacak.  Çukurova gençlik merkezi ve sanat akademisi gençliğin faydalanacağı bir alan olarak tesis edilecek.
Kadın yaşam köyü ise bilhassa şiddete uğrayan kadınların yararlanacağı bir hizmet.11 mahallede muhtarlık binası ve taziye evleri yapılacak.Yaşlılar ve çocuklar adına da hizmetler gerçekleştirecek. Dinlenme evi ve semt kreşleri bunlar arasında..Çöpleri ayrıştırma projesi kapsamında çöpler yer altına alınacak ve çöpler değerlendirilerek belediyeye ek gelir sağlanacak.Kedi köpek gibi sokak hayvanları için beslenme alanları düzenlenecek..Güneş enerjisinden azami şekilde yararlanılacak.Engelli yapılar ortadan kaldırılacak.. Daha rahat bir yaşam hedefleniyor.Yaşlılar ve engelliler için rehabilitasyon merkezi, psikolojik danışmanlık hizmetleri verilecek.
Köylerden ve mahallelerden belediyeye gelemeyecek vatandaşlar için mobil taşıma hizmeti sunulacak.
Toplu taşımacılıkta mobil kart uygulamasına geçilecek. Sağlık taramalarında özellikle yaşlılar ve engelliler hedef alınıyor. Kırsal gelişme Müdürlüğü kurularak civar köylerdeki organik tarım geliştirilecek. Organik tarım pazarı kurulacak.Modern semt pazarları inşa edilecek.. Bu pazarlar her türlü olanaklara sahip olacak. Düşük emlak vergisi uygulamasına geçilecek.Okullarda asfalt ve peyzaj çalışması gerçekleştirilecek. Ücretsiz internet erişimi yaygınlaştırılacak. Canlı müzik konserleri ve spor alanları hayata geçirilecek.Yeşil alanlar artırılacak, temalı park projesi gündemde. Ayrıca belgesel film, uluslararası müzik ve tiyatro festivalleri düzenlenecek. Adını Çukurovalılar birlikte koyacak. AFAD ile işbirliği yapılıp tanınmış fotoğraf sanatçıları Çukurova’ya davet edilecek.
Minyatür Çukurova inşa edilecek. Hobi bahçeleri halkın hizmetine sunulacak. Baraj gölü civarında piknik ve kamp alanları oluşturulacak. Akvaryum park ve yap işlet devret yöntemiyle Disneyland oluşturulacak.Amatörler ve engelliler içinseler türlü sporcuları sağlanacak.. Çocuk parklarında çocukların hem eğlence ve hem de vücut gelişimi dikkate alınacak.Teleferik sistemiyle Seyhan Baraj Gölü üzerinde turizm ve halkın eğlence duygusu geliştirilecek.
SONER ÇETİN NE DEDİ?
Tanıtımın ardından söz alan Soner Çetin, Çukurova Kent Konseyi’nin şu anda kurulmuş olduğunu hatırlattı.. Çetin öğrenci yurtları konusunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan talimat aldıklarını vurguladı. Yurtların yapımında belediyenin kasasından tek kuruş çıkmayacağını söyledi.
Çetin şöyle devam etti: “Karın köyleri çok farklı ve anlamlı bir projemizdir.. Ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını amaçlıyoruz.. Barolar Birilği’nin Gelincik projesi bu hizmetimize kaynak teşkil edecek. Barolar Birliği yapıp belediyemize teslim edecek.. Kentsel dönüşüm konusu çok önemli.. Geçmişte sayın Murat Karayalçın Dikmen Vadisi ile Ankara’da bunun ilk temelini atmıştı. TOKİ’yi bu işe bulaştırmadan kendimiz yapacağız. Belediyeevleri hedef bölgemizdir.. Proje gerçekleştirilirken Belediyevleri sakinleri kesinlikle mağdur edilmeyecek. Bu konuda kirli propaganda yapılıyor.. Gölden de yeterince yararlanmıyoruz.. Eskişehir’de Porsuk çayının kıyısına plaj yapıldı.. Bu konuda Adanamız bir cennet, biz de neden kumsal sahil olmasın.CHP olarak 5 Ocak stadının yerinde kalmasından yanayız.. Bu tür butik statlar şehre ayrı bir güzellik katıyor.Oranın AVM yapılmasına izin vermeyeceğiz.. Eğer yıkılacaksa Özgürlük ve Barış Meydanı olsun.19 aydır sahadayım. Çalışmalarım sırasında gördüğüm en temel şey halkın içinde olan bir belediye başkanı. Projelerden önce halk dürüst ve namuslu belediye başkanı istiyor. Sorunlarına duyarlı belediye başkanı istiyor. Haftada bir günü halk günü ilan edip herkesle randevusuz görüşeceğim. Bahçede halkımızla buluşacağım. Rahmetli Recep Yazıcıoğlu gibi kapıları yıkacağım. Efsane belediye başkanı olmaya geliyorum, bunu herkes bilsin.”