Hotivi

CHP’lilere Kooperatifçiliği anlattı - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 22:16

CHP’lilere Kooperatifçiliği anlattı

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2013 - 12:22

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanlığı’nın konferanslar serisine S.S Akdeniz Kadın Kültür ve İşletme Kooperatifleri Birliği Başkanı Melek Kurt’un sunumu ile devam edildi.

melekkurt_chpCHP Çukurova İlçe Başkanlığında, kadınlara kooperatifçiliği anlatan emekli gazeteci Melek Kurt, Akdeniz Kadın Kültür ve İşletme Kooperatifleri Birliğinin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu,  Birliğine bağlı 7 kooperatif olduğunu söyledi. Melek Kurt, kooperatiflerin amaçlarının kadınları meslek sahibi yaparken,  sosyal hayatın içinde daha çok yer almalarına çaba gösterdiklerini anlattı. Kurt, “Kadınlar Yoksul Olmasın” sloganıyla hareket ettiklerini, bu amaçla güç birliği  yapmayı, ekonomik bağımsızlık, ortak üretim ve ortak paylaşım için kadınlara çağrıda bulundu.

Atatürk’ün de Kooperatifleşme ile ülkenin geleceğinin aydınlık olacağına inandığını hatırlatan Melek Kurt,  2008 yılında kurulan kooperatiflerin 2009 yılında Birlik olduğunu, kısıtlı çalışma alanı dolayısıyla yeterli üretim yapamadıklarını ve kadınların bu yöndeki üretim isteklerine cevap veremediklerini söyledi. Yerel yönetimlerin, Kadın Kooperatiflerinin yanında olması gerektiğini ifade eden Akdeniz Kadın Kültür ve İşletme Kooperatifleri Birliği Başkanı Melek Kurt, Kadınların  ekonomik yönden kalkınmaları halinde daha az şiddet gördüğünü hatırlattı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe Başkanı Haşmet Biçer, kooperatifçiğe büyük önem verdiklerini, bundan böyle kadın kooperatiflerinin destekleneceğini, bu güne kadar çekilen sıkıntıların yaşatılmayacağını sözlerine ekledi.

takipçi satın al