Hotivi

Cinayet Davasında Damacanyla Test - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 03:39

Cinayet Davasında Damacanyla Test

Son Güncelleme :

29 Nisan 2015 - 12:21

ADANA’da Lice olaylarını protesto sırasında kafası parçalanarak feci şekilde öldürülen 15 yaşındaki İbrahim Aras’ı, damacana ile yapılan deney ve gizli tanığın ifadesine göre pompalı tüfekle ateş ederek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan aynı yaştaki S.A. hakkında ‘Çocuğa yönelik kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı. Aras’ın polisin sıktığı gaz fişeğinden ölmediğinin belirlenmesi üzerine 3 polis memuru hakkında takipsizlik kararı verildi.
Hürriyet Mahallesinde Güney Kuşak Bulvarı’nda 15 Haziran 2014’de PKK yandaşlarının düzenlediği gösteri sırasında İbrahim Aras, kafası parçalanmış halde ölü olarak bulundu. Cumhuriyet Savcısı, 11 ay sonra küçük çocuğu öldürdüğü iddiasıyla aynı yaştaki S.A. Hakkında Adana 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğa yönelik kasten öldürme’ suçundan dava açtı. İddianameye göre, Aras şöyle öldürüldü:
POLİSLER ÖLDÜRDÜ İDDİASI
‘Yaygın kafatası ve yüz kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti’ sonucu öldüğü belirlenen Aras’ın öldürülmesinin ardından yapılan açıklamalarda küçük çocuğu polislerin sıktığı gaz fişeğinden ölmüş olabileceği iddia edildi.
KAMERALAR OLAY YERİNİ GÖRMÜYOR
Aras’ın nasıl öldürüldüğü ve katil zanlısının yakalanması için olayın meydana gelen yeri gören mobese ve çevredeki güvenlik kamera görüntüleri bağımsız bilirkişilerce izlendi. Ancak, Aras’ın vurulma anının kayıtlarda bulunmadığı, ölüm olayının meydana geldiği yeri gösteren bir kameranın mevcut olmadığı belirlendi. Aras’ın ölü bulunduğu yer ile mobese kamerasının bulunduğu yer arasının 62 metre olduğu, sokağın kavisli olması nedeniyle olay yerinin genel olarak tam görünmediği tespit edildi.
İHTİSAS KURULU: ÖLÜM KİNETİK ENERJİLİ HARP SİLAHI VEYA TÜFEK
Aras’ın kesin ölüm nedeni konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’ndan ‘güvenlik kuvvetlerinin kullandığı ses ve gaz fişeğinin yanısıra domdom kurşunu, molotof kokteyl.. vs. gibi ateşli silahların hangisinin veya hangilerinin böyle bir ölüm olayını meydana getireceği’ hususunda görüş alındı.
ÖLÜM SİLAHINDA AYRIM YAPILAMADI
Görüşte, ‘..kişinin ölümüne neden olan kafa travmasının yüksek kinetik enerjili harp silahı veya kapsülünde domdom kurşunu bulunan av tüfeği ile bitişik, bitişiğe yakın veya yakın atış mesafesinden meydana gelen atışla husulünün mümkün olduğu, yüksek kinetik enerjik silah veya kapsülünde domdom kurşunu bulunan av tüfeği mi kullanıldığının mevcut verilerle ayrımının yapılamadığı, sorulduğu üzere gaz fişeği kapsulünün çarpması, molotof kokteyli, yaralayıcı, bereleyici, delici, kesici alet ve kısa namlulu ateşli silah yaralanması ile oluşmasının mümkün görülmediğinin..” denildi.
DAMACANA DENEYİ
Aras’ın polis memurlarının sıkmış oldukları gaz fişeğinden öldüğü iddiaları üzerine, gaz fişeği ya da olay sırasında polislerin kullandığı silahlarla öldürülüp öldürülmediğini belirlemek için bilimsel deneyle kafatası sertliğine yakın cisim olan damacanaya temsili atış yapıldı.
POLİSLER AKLANDI
Atışlarda damacananın çatladığı tamamen parçalanmadığı görüldü. Bu bilimsel veriye göre Aras’ın polislerin sıktığı gaz fişeğinden ölmediği belirlendi.
GİZLİ TANIK:HERKES BİLİYOR, KONUŞMUYOR
Gizli tanık Alanya 16 Temmuz 2014’de alınan ifadesinde, Aras’ın öldürülmesi sırasında olay yerinde sadece S.A.’nın av tüfeği ile geldiğini gördüğünü söyledi. 12 Mart 2015’de yeniden alınan ifadesinde ise, “S.A.’yı elinde av tüfeği ile olay yerinde gördüm. Onun dışında kimsenin elinde uzun namlulu tüfek ve av tüfeği yoktu. İbrahim ile S.A. arasında 2-3 metre vardı. İbrahim yere düşerken başından kanlar aktığı sırada S.A. yanından endişeli ve hızlı bir şekilde uzaklaştı. Herkes bu olayı S.A.’nın gerçekleştirdiğini biliyor, korkudan konuşmayıp, ifade vermiyor” dedi.
‘ARAS’I DOMDOM KURŞUNUYLA VURDU’
İddianamede, bilimsel veriler ve gizli tanık Alanya’nın ifadeleri üzerine Aras’ı aynı yaştaki S.A.’nın tüfekle öldürdüğünün tespit edildiği belirtilerek, “Olay tarihinde suça sürüklenen çocuk S.A.’nın elinde gösterilerde kullanmak üzere bulundurduğu ve içinde domdom kurşunu tarif edilen mermi barındıran av tüfeği ile yakın mesafeden tespit edilemeyen bir nedenle İbrahim Aras’a ateş edip onu vurmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır” denildi.
EN FAZLA 15 YIL CEZA ALACAK
Savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istediği S.A.’nın yaşının küçük olması nedeniyle yaş indiriminden faydalandırılmasını da talep etti. Eğer katil zanlısı S.A.’nın gerçek yaşının 15 olması halinde mahkemenin vereceği ceza en fazla 15 yıl olacak.
POLİSLERE TAKİPSİZLİK
Daha önce yakalanıp serbest bırakılan S.A. tekrar yakalanıp tutuklanırken Cumhuriyet Savcısı, Aras’ın S.A. tarafından öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine şüpheli polis memurları .M.E., F.S. ve L.Ü. hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.
15’LİK KATİL ZANLISININ SUÇ DOSYASI
İddianamede, katil zanlısı S.A.’nın işlediği suçlara da yer verildi. S.A.’nın suç dosyası şöyle:
2 CİNAYET
‘İbrahim Aras’ı kasten öldürme. Semt pazarında tüfekle ateş ederek alış veriş yapan Yasemin Kaya’yı öldürdü. Ruhsatsız tabanca bulundurmak. Motosiklet hırsızlığı. Bir kişinin evine av tüfeği ile ateş edip bu kişinin aracına zarar vermek. Furkan Oğuz’u yaralamak. ”
‘GÖSTERİYİ İZLİYORDUK’
Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan ve ilk gözaltına alındığında serbest bırakılan daha sonra yaşanan gelişmeler üzerine tutuklanan S.A., sorgusunda verdiği ifadede suçlamayı kabul etmedi. Dayısı ve arkadaşlarıyla olay günü gösteriyi izlediklerini belirten S.A., “İbrahim’i önceden tanımıyordum. 25-30 metre kadar bizim önümüzdeydi. Yanında 8-10 maskeli vardı. Ellerinde taş vardı. Tüfek, patlayıcı madde görmedim. Bunların 25-30 metre uzağında da polisler vardı. Polisler tüfeklerle durmadan bomba kapsülleri sıkıyorlardı. Birden bir bağrışma sesi geldi. O tarafa döndük. İbrahim’in kafasının parçalanmış olarak gördü. Yanındakiler polise taş attıktan sonra dağıldı. Olay esnasında benim elimde tüfek bulunmamaktaydı. Ben zaten yaşım gereği tüfeği kullanamam. Suç işlemedim. Ben sadece orada yaşananları bir seyirci gibi izliyordum” dedi.

takipçi satın al