Hotivi

ÇİNLİLERE TÜRKİYE’Yİ ANLATTI - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 07:55

ÇİNLİLERE TÜRKİYE’Yİ ANLATTI

ÇİNLİLERE TÜRKİYE’Yİ ANLATTI
Son Güncelleme :

05 Kasım 2016 - 17:32

Adana(Ulus)–TBMM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinde Türkiye’deki gelişmeleri anlattı, FETÖ tehlikesi konusunda Çinlileri uyardı.
Milletvekili Küçükcan dünyanın ikinci en büyük ekonomik büyüklüğüne sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı iki günlük çalışma ziyaretinin ardından yaptığı yazılı açıklamada ziyareti sırasında üniversite, düşünce kuruluşları ve araştırma merkezlerinde etkinliklere katıldığını, bu etkinlikler sırasında Türkiye’ye olan ilginin gittikçe arttığını ancak Türkiye ile ilgili bilgi kaynaklarının sınırlı olduğunu, Çinlilerin Türkiye’ye ilişkin doğrudan bilgi edinmekten ziyade uluslararası haber ajansları kanallarından beslendiklerini ve bunun doğal neticesi olarak bilgi yanlışlığı ve önyargıların oluştuğunu gözlemlediğini belirtti. Milletvekili Küçükcan, bir Uluslararası Türk-Çin Üniversitesi kuruluşu fikrine de sıcak bakıldığını ifade etti.
Çin ziyareti sırasında Şangay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nde ‘Türkiye Siyaseti ve Küresel Etkileri’ konulu bir konferans veren Milletvekili Küçükcan, konferansta Türkiye’nin dış politikası, bölgesel güvenlik ve terörle mücadele stratejisi, Suriye ve Irak’ta izlediği politikaları anlattı. Özellikle insani diplomaside atılan adımları ve enerji arzı bakımından Türkiye’nin bir enerji koridoruna dönüştüğünü ve bunların küresel etkilerini anlattı. 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ yapılanmasına özellikle dikkat çekerek bu örgütün kara propagandasına karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Milletvekili Küçükcan Şangay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Kamu Politikaları Fakültesi’nde de ‘Türk Dış Politikasında Devamlılık ve Değişimler’ konulu bir seminer verdi. Seminerde soğuk savaş öncesi ve sonrası Türk dış politikasına yön veren etkileri, Türkiye’nin AB, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika açılımlarını, Rusya ve İran ile olan ilişkilerini değerlendiren Milletvekili Küçükcan, Türkiye’nin bölgesel güvenlik ve istikrara verdiği önemin altını çizerek DEAŞ, PKK, PYD ve FETÖ’nün barış ve güvenliği tehdit ettiğini vurguladı.
“Türkiye’ye ile ilişkileri ilerletmek istiyor’
Şangay Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde Ortadoğu uzmanlarının katıldığı bir yuvarlak masa toplantısına katılan Milletvekili Küçükcan toplantıda Türk-Çin ilişkileri, muhtemel işbirliği alanları, iç ve dış politikadaki gelişmeler, darbe girişiminde bulunanlara karşı alınan önlemler ve FETÖ ile mücadelede işbirliği konularını gündeme getirdi. Pekin Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nde ‘Türkiye’deki Siyasi Gelişmeler, Darbe Girişimi ve FETÖ Yapılanması’ konulu bir seminer veren Milletvekili Küçükcan, Türkiye’nin değişen jeopolitiği hakkında bilgi vererek, Türk siyasi tarihinde darbelerin etkilerini anlattı ve FETÖ’nün darbe girişimine karşı siyasi ve toplumsal tepkiye dikkat çekerek bu terör örgütü ile mücadeledeki kararlılığı dile getirdi. Milletvekili Küçükcan Çinlilerin Türkiye’ye ilgisinin arttığını ve ekonomi başta olmak üzere ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.
‘ Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’ya açılan kapıdır’
Remnin Üniversitesi Chonyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü uzmanları ile de bir yuvarlak masa toplantısına katılan Milletvekili Küçükcan, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin bir köprü ve Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu’ya açılan bir kapı olduğunu, yatırımlar için önemli imkanlar sunduğunu, Doğu Akdeniz dahil enerji havzalarına yakın olduğunu, Mavi Akım, Yumurtalık Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Hattı, Azerbaycan ile imzalanan TANAP ve Rusya ile imzalanan Türk Akımı Doğal Gaz Hattı projeleri ile enerji koridoru olma yolunda hızla ilerlediğini anlattı. Yuvarlak masa toplantısında FETÖ darbe girişimi de anlatan Milletvekili Küçükcan bu örgütle mücadelede işbirliğinin önemini de vurguladığını belirtti.
Pekin’de öğretim gören Türk öğrenciler ile de bir araya gelerek öğrencilerin çalışmalarına ilişkin bilgi alan, sorunlarını ve taleplerini dinleyen Milletvekili Küçükcan, öğrencilerin büyük fedakarlıklar ile Çin’de eğitim aldıklarını, FETÖ ve benzeri yapıların etkileri altında kalmamaları için ileriye dönük çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al