Hotivi

ÇITIRIK’TAN, TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU’NA SORULAR - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 07:53

ÇITIRIK’TAN, TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU’NA SORULAR

ÇITIRIK’TAN, TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU’NA SORULAR
Son Güncelleme :

26 Eylül 2016 - 19:22

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’na,” TBB’nin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırma görevi, acaba FETÖ/PDY konusunu da kapsar mı?” diye sordu.
TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun ABD ziyareti ile ilgili düşüncelerine paylaşan Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sosyal medya hesabından sorular yöneltti. “Ülkemizdeki avukatlık mesleğinin sorunlarının ve diğer ulusal sorunların, yurtdışındaki avukatların mesleki örgütlenmelerinde dile getirilmesi ve bunlara dair lobi çalışmaları yürütülmesi önemlidir” diyen Av. Çıtırık, “Bu anlamda, TBB’nin ABD’de Uluslararası Barolar Birliği ile çalışmalar yürütmesi, sorunların anlatımı, yabancı ülkelerin hukuk sistemleri ve onlardaki sorunlar, etkileşimler yerindedir” dedi.
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Çıtırık TBB Başkanı’nın ziyareti ve temasları ile ilgili şu soruları sordu;
” TBB’nin, 15 Temmuz ve sonrasında yaşananlara dair anlatımlarda bulunduğu, FETÖ/PDY yapılanması hakkında yabancıları bilgilendirdiği TBB Başkanı’nın sayfasından anlaşılmakta. TBB’nin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırma görevi, acaba FETÖ/PDY konusunu da kapsar mı?
Bu konudaki anlatımlarda, siyasi iktidarın bu yapılanmanın kadrolaşmasındaki rolünden bahsedilmekte midir? ”Ne istediniz de vermedik?” – ”Gel artık Hocam, bitsin bu hasret …” sözleri de hatırlatılmakta mıdır?
Ya da devlet yönetimindeki yetki ve sorumluluk sahiplerinin darbeyi nasıl öğrendikleri, ”aldatıldıkları-kandırılıldıklarını dile getirdikleri” açıklanmakta mıdır?
Darbe girişimi başarısız kaldığına göre hukuk ve mevzuatımız yürürlüktedir, anayasa yürürlüktedir. Öyleyse OHAL neden ilan edilmiştir?
Çıkartılan KHK’ler, OHAL’in gerekli kıldığı konularla sınırlı olmak üzere çıkartılması gerekirken, kalıcı düzenlemelere gidilmesi, masumiyet karinesi-lekelenmeme hakkının ve adil yargılanma ilkelerinin ihlali, bir kişinin terör örgütü üyesi olup olmadığına ya da bir yapılanmanın terör örgütü olup olmadığına yargı karar vermesi gerekirken, on binlerce kişinin ”terör örgütüyle irtibat ve iltisak” halinde oldukları tesbit edilen ekli listedeki kişilerin Bakanlar Kurulu kararı ile meslekten ihraçları, avukatlık mesleğini bu dönemde ifa edebilmenin koşullarının kalktığı, savunmanın kısıtlandığı, cezaevlerindeki görüş sorunlarından, cezaevinde kamera ve personel eşliğinde yapılan görüşmelerin vekil-müvekkil mahremiyetine vurulan darbe olması, ailelere sanki işlemleri Valilikler yapmışçasına, oralara başvuru yaptırma (!) – mağduriyetlerin giderilmesini istetme gibi sulandırılan durumları acaba TBB Başkanı dile getirmekte midir?
Avukatlar suç işlemezler demiyoruz ama en azından bilgi amaçlı ülkesinde kaç baro başkanının tutuklu, gözaltında ya da adli kontrol altında olduğunu, kaç avukatın tutuklu olduğunu ya da kaç avukatın mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklandığını dile getirmiş midir acaba?”
Av. Mengücek Gazi Çıtırık paylaşımını şu ifadelerle tamamladı;
“TBB Başkanı, Külliye görüşmesindeki sözünü tutmuş, FETÖ/PDY yapılanmasının ne olduğu ve onunla mücadele edilmesi konusunda TBB’nin görev üstlenebileceğini dile getirmiş idi. Biz de açıklık, denetlenebilirlik ve hesap verilebilirlik ilkeleri içerisinde bu soruları soruyoruz kendisine. TBB Başkanı, bu konuda facebook sayfasından gayet verimli geçen toplantılar, görüşmelerden bahsetmekte ve fotolar da paylaşmaktadır. Öyleyse soruların burdan sorulmasında bir sakınca da yoktur…”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al