Hotivi

Çoban Yurtçu anıldı - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 05:09

Çoban Yurtçu anıldı

Son Güncelleme :

14 Mart 2013 - 17:21

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Çoban Yurtçu vefatının 32. yıl dönümünde Akçatekir beldesinin Şıhlı Köyü’ndeki mezarı başında anıldı.

cgc_cobanyurtcuAnma törenine Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Pozantı Belediyesi Başkanı Mustafa Çay, Akçatekir Belde Belediye Başkanı Mehmet Kılınçkaya, ÇGC Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Özke ve cemiyetin kurucu üyelerinin yanısıra, Çoban Yurtçu’nun kızı Oya Yurtçu ve büyük oğlu Ufuk Yurtçu katıldı. Çoban Yurtçu’nun mezarına kırmızı karanfiller bırakıldığı törende, ruhuna fatiha okunup dualar edildi.

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, cemiyetin kurucu başkanı Çoban Yurtçu’yu her yıl mezarı başında minnet ve rahmetle anıldığını belirterek, “O, ışığıyla yarınlarımızı aydınlattı. Onun bıraktığı meslek saygınlığını korumak ve geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz Cemiyetimizin kurulmasında büyük emeği olan Yurtçu’yu hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız.” dedi.

Genç gazetecilerin Çoban Yurtçu’yu ve onun meslek ilkelerini örnek almalarını isteyen Cafer Esendemir, “Gazeteciliğin gelişmesinde, bugünlere gelmesinde ve genç gazetecilerin yetiştirilmesinde Çoban Yurtçu’nun takdire şayan bir gayreti vardı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.” diye konuştu.

Rahatsızlığı yüzünden anma törenine katılamayan TSYD Adana Şube Onursal Başkanı Nihat Geven gönderdiği duygu dolu mesajında, TSYD Adana Şubesi’nin ilk başkanı olan Çoban Yurtçu’nun izinde olduklarını, ilkelerini aynı titizlikle sürdürdüğünü, genç meslektaşların da aynı ilke ve kurallar doğrultusunda mesleki yaşamlarını sürdüreceklerine inandığını kaydetti.

25 yıl sürdürdüğü TSYD Başkanlığını güvenilir ellere bıraktığını da dile getiren Geven’in mesajı okunurken, Akçatekir Belde Belediye Başkanı oldukça duygulandı.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Akçatekir Belediye Başkanı Mehmet Kılınçkaya da, merhum Çoban Yurtçu’nun mezarının Şıhlı Köyü’nde olmasının kendileri için de ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirttiler.

Çoban Yurtçu’nun büyük oğlu Ufuk Yurtçu ve kızı Oya Yurtçu da, gazetecilerin babasına gösterdiği vefanın takdire şayan olduğunu belirterek, Başkan Cafer Esendemir’in şahsında tüm gazetecilere ve törene katılanlara teşekkür etti.

takipçi satın al