Hotivi

Çocuk İşçiliği Ülkemizin Yapısal Sorunu - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:56

Çocuk İşçiliği Ülkemizin Yapısal Sorunu

Çocuk İşçiliği Ülkemizin Yapısal Sorunu
Son Güncelleme :

11 Haziran 2015 - 18:56

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırk, çocuk işçiliğinin ülkemizin yapısal sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizdeki çocuk işçi sayısı 890 cıvarındadır.” dedi.

Çıtırık, 12 Haziran ” Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü ” nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Dünya genelinde ILO kayıtlarına göre 5-17 yaş arasında 168 milyon çocuk bulunmaktadır. Dünya’da halen savaşların, sosyal adaletsizliğin ve yoksulluğun doğrudan mağduru çocuklardır. 1992 yılından bu yana ILO öncülüğünde, çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik uluslararası program uygulanarak (IPEC) mücadele devam etmektedir.

Ülkemizdeki çocuk işçi sayısı, 890 bin civarındadır. Ücretsiz zorunlu eğitim süresindeki kısaltmalar, ücretsiz işçi ya da iş gücü sömürüsü, yoksulluğun, sahipsizliğin, güvencesizliğin yanı sıra emeğin piyasada esnekleşmesi ve kuralsızlaşmasıyla çocuk işçiliği artmaktadır.

Ülkemizde eğitim sisteminde yapılan sürekli ve olumsuz değişiklikler sonucunda çocuk işçi sayısı artmaktadır. Bireyin maddi ve manevi gelişimini sağlayan, insan onur ve haysiyetine yaraşır bir yaşam sürebilmesi için gerekli önlemleri alarak, asgari koşuları hazırlayan sosyal devlet anlayışı yerine, sadaka veren devlet anlayışının da çocuk işçilikte rolü büyüktür.

Çocuk işçilik, çocuk emeği daha çok ev işlerine ve tarım alanına kaymaktadır. Ayrıca 6-17 yaş grubunda çalışan çocuklardan, okula devam edenlerin 39/100’ü hane halkının ekonomik faaliyetlerine yardımcı olmakta, 24/100’ü de hane halkının gelirine katkıda bulunmak için çalışmaktadır.

Yine verilere göre ücretli ya da yevmiyeli olarak çalışan çocukların 3.5/100’ü sakatlanma ya da yaralanma yaşamıştır. 36/100’nün haftalık izni yok, 89/100’nün yıllık ücretli izni yok, 34/100’ne işyerinde yemek verilmemektedir.

Sonuç olarak ; çocuk işçiliği ülkemizin yapısal sorunlarından biridir. Kaçak Saraylara, makam otolarına harcanan paraların, ücretsiz-yaygın ve nitelikli eğitime ayrılması gerekmektedir. Nitelikli eğitim ve yeteneklerine uygun dallarda çocuklarımızın yetişebilmeleri için gerekli tüm unsurlar yaşama geçirilmelidir.Çocuk işçiliğine hayır diyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al