Hotivi

Çocuklar tarlaya değil, okula gitsin! - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:57

Çocuklar tarlaya değil, okula gitsin!

Çocuklar tarlaya değil, okula gitsin!
Son Güncelleme :

30 Haziran 2015 - 18:19

tarim_cocuk_isci (4)Gelin, bu bayram UNICEF’in Türkiye’deki ‘Tarımda Çocuk İşçiliği’projesine bağışta bulunarak aylarca tarlalarda çalışan 400.000 tarım işçisi çocuğu ait oldukları yerlere, okullarına gönderelim.tarim_cocuk_isci (3)

Türkiye’deki istihdamın %25’i tarım sektöründe gerçekleşiyor. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hasat zamanı göç ederek aylarca tarlaların etrafındaki çadırlarda yaşıyorlar. Ailelerin bu göçüne eşlik eden çocuklar, içme suyunun, kanalizasyonun olmadığı şartlarda yaşıyor, üstelik de tarlalarda çalıştırılıyorlar. TÜRSTAT (İstatistik Kurumu) rakamlarına göre 8 ve üzeri yaşta yaklaşık 400.000 çocuk tarım işçisi olarak, haftada 40 saatten uzun süreler çalıştırılıyor. Bu çocukların eğitim, sağlık ve oyun oynama hakları çiğneniyor, sağlıklı gelişimleri engelleniyor. Ve bu, onların hayatında geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara sebep oluyor.tarim_cocuk_isci (2)

UNICEF Türkiye’nin tarım işçisi çocuklar için başlattığı Tarımda Çocuk İşçiliği projesinin amacı, özel programlar ve telafi eğitimleriyle çocukların tarlada çalıştıkları süre boyunca kaçırdıkları eğitime ulaşımlarının sağlanması; tarlaların yakınında ‘Çocuk Dostu’ alanlarla çocukların hem oyun oynayacakları hem de gelişimlerini ve eğitimlerini destekleyecek alanların oluşturulması; çocukların doğum kayıtlarının yapılması ve sağlık hizmetlerine (aşılama gibi) erişimlerinin sağlanması;  bunun yanı sıra Özel Sektörde çocuk işçiliği konusunda farkındalık oluşturulması ve çocukların erken yaşta çalıştırılmasının zararları konusunda bilgilendirme yapılmasıdır.tarim_cocuk_isci (1)

Gelin, UNICEF’in Türkiye’deki ‘Tarımda Çocuk İşçiliği’ projesine destek verin. Değerli desteklerinizle bu bayram, çocukların, en temel hakkı olan sağlık, eğitim ve oyun oynama haklarına kavuşmalarını sağlayalım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al