Hotivi

Çöpleri Yer Altına Almayana Ruhsat Yok - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 00:07

Çöpleri Yer Altına Almayana Ruhsat Yok

Çöpleri Yer Altına Almayana Ruhsat Yok
Son Güncelleme :

17 Eylül 2015 - 10:26

Adana’da Çukurova İlçe Belediyesi tarafından başlatılan ‘Çöpleri Yer Altına Alma” projesi tüm binalar için zorunlu hale getirildi. Müteahhitlere, projelerine ‘yer altı çöp konteyneri’ni eklemeleri şartıyla inşaat ruhsatı verilmeye başlandı.  Başkan Soner Çetin, “Hijyen ve görüntü kirliliği açısından çöpleri yer altına alma ve aldırma yaklaşımımız halktan da, müteahhitlerden de büyük destek görüyor” dedi.

HİJYENİK OLACAK VE ESTETİK GÖRÜNECEK

Adana’da Çukurova Belediyesi’nin hayata geçirmeye başladığı “çöpleri yer altına alma” uygulamasının kapsamı genişletildi.  Başkan Soner Çetin’in talimatı üzerine Çukurova Belediye Meclisi, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 10. maddesine dayanarak inşaat ruhsatı alınmadan önce projelere ‘yer altı çöp konteyneri’ koyulması yönünde bir karar aldı. Uygulama, meclisin, “Çukurova ilçesi sınırları içindeki sokaklarda görüntü kirliliği oluşturan, hijyenik olmayan çöp yığınlarının oluşmasını önlemek maksadıyla çöp konteynerlerinin yer altına alınması oybirliğiyle kabul edilmiştir” kararına dayandırıldı.

3 AYDA 60 PROJEYE KONTEYNER EKLENDİ

soner_cetin_baskanBinaların estetiği, rengi, çatısı ve cephe kaplaması gibi konularda da Çukurova Belediyesi İmar Müdürlüğüne kural koyma inisiyatifi tanıyan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği gereğince sadece son üç ayda toplam 60 blok, projesine ‘Kapalı Çöp Konteyner Alanı’ koyduğu için inşaat ruhsatı alabildi. Her bina / inşaatın yola bakan cephesinde yaklaşık 10 bin lira harcayarak 1,7 m en, 2,5 m boy ve 2 m derinliğinde bir alan oluşturacağını taahhüt ettiği için ruhsat alabildi. Çöplerin yer altına alınmasının şart koşulduğu yeni uygulama için Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin şu değerlendirmeyi yaptı:

“MALİYETLERİ ARTTI AMA TEŞEKKÜR GELDİ”

“Çöplerin yer altına alınması için ilçe genelinde 400 ayrı nokta tespit etmiş ve 1 yıl önce harekete geçmiştik. Büyük bulvarlardan başlayarak konteynerleri yer altına almaya başlamıştık. Ancak bu yeni uygulama, soruna sistemli yaklaştığımızın, bu yönde sadece belediyemize değil, bina sahiplerine ve müteahhitlerimize de sorumluluk yüklüyor. Bir yandan belediye olarak biz, diğer yandan da bina sahipleri daha temiz bir Çukurova için dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Uygulama müteahhitlere yeni maliyet getirmesine rağmen tek bir şikâyet olmadı, ‘Çukurova’ya yakışan bu’ diye teşekkür geldi. copler_yeraltina_cukurova

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al