Hotivi

"Türk İş olunca istisna gösterdik" - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 01:54

“Türk İş olunca istisna gösterdik”

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2013 - 10:52

vali_turkis_iftariTürkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, en iyi sözleşmenin masa başında biten sözleşme olduğunu söyledi.

Ağar, yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşme görüşmelerini Adana’da katıldığı iftar programında değerlendirdi.  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar , hükümet ile varılan anlaşmada işçi ücretlerine yansıyan rakamların az görülebileceğini ancak kazanımların fazla olduğunu söyledi.  Ağar şöyle konuştu:

“Ücret artışı dışındaki diğer girdiler gözükmemekte, bunlar gözükmediği için ücretler düşük görülebilir. Ancak düşük ücretlere alınan zam var Düşük ücretli işçilerin maaşlarına en az 400 ile 500 TL arasında zam geldi. Bizim iş kolumuza bakarsak bin 400 TL maaş alan bir işçi bundan sonra bin 900 TL maaş alacak. Ancak kamu oyunda Türk-İş neden sokağa çıkmadı deniliyor, bakın arkadaşlar en güzel şey masa başında biten toplu iş sözleşmesidir.

Sokağa çıkarak neticeye gidemediğin an zor durumda kalırsın. O nedenle biz bunu masa başında bağıtladığımızdan dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Elbette herkesi memnun edemezsin ve herkesin de memnun olması mümkün değil. Bazıları da ne kadar çok alsa memnun olmazlar bizim ikinci sıradaki arkadaşlarımız gibi ücretleri 400-500 TL artmasına rağmen maalesef mutlu değiller. Birinci skala ile ikinci skala arasında yüzde 90 fark varken bu fark yüzde 33’e inmesine rağmen yine mutlu değiller. Ülkemizin durumu belli, gelişmeler belli herkesin sahip çıkmazı lazım. Elbette çalışanın alın terini göz nurunu savunmak bizim görevimiz.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Ramazan’da otellerde verilen iftar yemeklerine katılmadığına dikkat çekerek, “Söz konusu Türk-İş olunca ve Edip Gülnar Başkan’da davet edinci bir istisna gösterdik. Türk-İş benim nazarımda, hem kamuoyunda ve devlet nazarında yeri farklıdır. Türk-İş deyince sağ duyu ve işçinin gerçek temsilcisi iş aleminin sorunlarını yansıtmaya çalışan ve savunmaya çalışan bir meslek örgütü akla gelir” dedi.

Türk-İş 4.’ncü Bölge Temsilciliği tarafından Mavi Sürmeli Oteli’nde verilen  iftar yemeğine Vali  Hüseyin Avni Coş, Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Tür-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, İŞKUR Adana Bölge Müdürü Haşim Meydan, Müdür Yardımcıları Fatih Burhan, Nursen Akbulut, ASKF Başkanı Ali Gülleri, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Zekai San, Büyükşehir belediye Bürokratlarından Tuncer Akdoğan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Sendikaların Şube Başkanları katıldı.

 

takipçi satın al