ÇÜ, Otomasyon Sistemine Geçti - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 13:11

ÇÜ, Otomasyon Sistemine Geçti

ÇÜ, Otomasyon Sistemine Geçti
Son Güncelleme :

28 Şubat 2014 - 10:50

cu_otomasyon (1)Çukurova Üniversitesi bünyesinde yürütülen akademik etkinliklerin envanterinin çıkarılması ve sürdürülebilir bir kalite güvence sisteminin oluşturulabilmesi amacıyla “Akademik Veri Yönetim Sistemi (AVES)” ve “Proje Süreçleri Yönetim Sistemleri (APSİS)”devreye girdi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Makbule – Halil Avcı Toplantı Salonu’ndaki toplantıda Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) Koordinatörü Prof. Dr. Süha Berberoğlu tarafından tanıtım yapıldı,  “BAP otomasyon sistemi, birim bünyesinde yürütülen tüm akademik, idari ve mali süreçler” hakkında bilgi verildi.

Proje Süreçleri Yönetim Sistemleri’ni (APSİS) anlatan Prof. Dr. Berberoğlu, “Yöneticiler, çalışanlar ve araştırmacılar için birçok kolaylık sağlayan APSİS, proje başvurularının tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilmesini ve değerlendirilmesini; Komisyon tarafından talep edilen revizyon işlemlerinin çevrim içi olarak gerçekleştirilmesini; araştırmacıların görev aldıkları projelerin detaylarına erişebilmesini ve tüm işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirmesini; projeler kapsamında raporların çevrim içi olarak sisteme yüklenmesini; ek süre, ek bütçe, proje ekibinde değişiklik, malzeme değişikliği, ek alım gibi tüm taleplerin sistem üzerinden gerçekleştirilerek sonuçlandırılmasını; satın alma taleplerinin, onaylanan harcama kalemleri listesinden seçilerek sistem üzerinden oluşturulmasını ve projelerin bütçe hareketleri, sipariş ve fatura bilgilerinin gözlemlenebilmesini sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Uluslararası standartlar ve kalite güvence sistemleri dikkate alınarak geliştirilen AVES’in, yöneticiler ve araştırmacılar için faydalı araçlar içerdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Berberoğlu, “Faaliyet raporları üretilmesi, bölüm ve birimlerin akademik envanterinin ve faaliyetlerinin izlenerek raporlanması, kişisel web sayfaları, öz geçmiş ve araştırmacı kataloğu hazırlama bunlardan bazıları. Sistem ayrıca 350’den fazla göstergeye göre performans analizleri gerçekleştirmekte ve performans raporları üretilmesine de imkân vermektedir.” dedi.

Prof. Dr. Berberoğlu: “Her İki Sistem, Araştırma Çalışmaları İçin Önemli Ölçüde Katkı Sağlayacak.” Dedi. Berberoğlu, kısa süre içerisinde kullanıma girecek olan AVES ve APSİS’le, Çukurova Üniversitesi’nde yürütülen stratejik yönetim, akademik değerlendirme ve kalite geliştirme çalışmaları ile, BAP Koordinasyon Birimi’nde yürütülen süreçlerin hızlanmasına, bilimsel araştırmalar için ayrılan kaynakların etkin kullanılmasına ve araştırma sonuçlarının daha yüksek katma değer sağlamasına önemli ölçüde katkı sağlayacağını söyledi.

cu_otomasyon (2)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.