ÇUFAŞ’tan kimler huzur hakkı alıyor - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:17

ÇUFAŞ’tan kimler huzur hakkı alıyor

ÇUFAŞ’tan kimler huzur hakkı alıyor
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2013 - 10:34

ozgumus_umit1Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş’ün, Çukurova Fuarcılık A.Ş. (ÇUFAŞ) ile ilgili İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesine cevap geldi.

Özgümüş, verdiği soru önergesinde, ÇUFAŞ’ın tek işlevinin, fuar alanını on yılda bir fuar şirketlerine kiraya vermek olduğunu, bunun dışında mal ve hizmet üretme anlamında hiçbir faaliyeti olmadığını, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yılda bir kez şirket genel kurulunda yarım saat bulunup, oy kullanarak görevlerini yerine getirdiğini belirtti ve sordu: “Son 5 yılda ÇUFAŞ’ın yönetim ve denetim kurulu üyeleri kimlerdir? Bu üyeler ne kadar huzur hakkı almıştır?”

İçişleri Bakanlığı CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’e gönderilen cevaba göre, huzur hakkı alan ÇUFAŞ Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri şöyle:

 

24/03/2012 – 01/10/2012 döneminde aylık 3.000 TL huzur hakkı alan üyeler

 

Hüseyin Avni Coş     Yönetim Kurulu Üyesi

Sadi Sürenkök              Yönetim Kurulu Üyesi

Şaban Baş                     Yönetim Kurulu Üyesi

Tamer Utkucu              Yönetim Kurulu Üyesi

Kaşif Barut                   Yönetim Kurulu Üyesi

Şahin Bilgiç                  Yönetim Kurulu Üyesi

Yücel Bayram              Yönetim Kurulu Üyesi

Zihni Aldırmaz             Yönetim Kurulu Üyesi

Bekir Sütçü                  Yönetim Kurulu Üyesi

Niyazi Kaya                 Yönetim Kurulu Üyesi

Bahadır Dinçer             Denetim Kurulu Üyesi

Nermin Akray              Denetim Kurulu Üyesi

Ali Orhan Ürgenç         Denetim Kurulu Üyesi

Ümit Özgümüş, Bakanlığı tarafından gönderilen cevabı şöyle değerlendirdi:

“Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmelerde (BİT’lerde) ödenen huzur hakları 2 milyon TL’yi geçiyor. Halkın ödediği vergilerle, hiçbir faaliyeti olmayan bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarına verilen bu paralar haksızlıktır ve israftır. Bu parayla Adana’nın birçok mahallesinde çocuklara oyun alanı, parklar yapılabilir. Bu şirketlerde gerçekten herhangi bir faaliyet olsa, yönetim ve denetim kurulu üyeleri buraya zaman, emek harcasa makul bir huzur hakkı almaları elbette ki normal. Ancak hiçbir faaliyeti olmayan bir şirketin yönetim ve denetim kurulu üyelerinin bu şekilde huzur hakkı almaları kamu vicdanını da rahatsız etmektedir.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al