Çukurova 6. Kitap Fuar Açılıyor - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 20:33

Çukurova 6. Kitap Fuar Açılıyor

Çukurova 6. Kitap Fuar Açılıyor
Son Güncelleme :

15 Ocak 2013 - 10:12

tuyap_basin2013Adana(Ulus)–Bölgenin En Büyük ve En Önemli Fuar Alanına Sahip Şehir Adana’da Yer Alan Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, kapalı ve açık toplam 80.000 m2 alanı ile 2013 Fuarlarına hazır.

TÜYAP Adana Fuarcılık Anonim Şirketi, 2006 yılında düzenlediği ilk fuar projesinden 2012 yılı sonuna kadar başarı ile gerçekleştirdiği toplam                 83 fuar, 7 yıllık deneyimi ve bilgi birikimi, açık-kapalı toplam 40.000 m2 lik sergileme alanı ile fuarcılık alanında güvenilir hizmet anlayışı ile verimli buluşmalara ev sahipliği yaparak 2013 fuarlarının çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

37 Ülkeden 438.300 Ziyaretçi

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın İlhan Ersözlü; şöyle konuştu:

“Adana şehri; üretim değerleri, bölgeden yapılan ihracatı, ekonomiye olan katkısı  dikkate alındığında bölgenin çekim merkezi olarak öne çıkıyor. Bölgenin ticaret merkezi Adana şehrinde Adana şehrinde 2012 yılı süresince, 17 ülkeden 988 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile düzenlenen 12 ayrı fuar projesiyle, Türkiye hariç 37 ülkeden ve yurt genelindeki 56 ilden gelen 438.300 nitelikli ziyaretçiyi ağırlayarak hem Adana hem de bölge ekonomisine katkı sağladık. Yatığımız araştırmalara göre fuarlarımızda üç yüz milyon doların üzerinde iş bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toplam ziyaretçinin %40’ı şehir dışından gelmiş olup yaklaşık 175.000 ziyaretçi şehir ekonomisine de yüz yirmi beş milyon TL katkı sağlamıştır.

2013 yılında düzenleyeceğimiz fuarların konuları sırası ile; Kitap, Eğitim, Yapı ve İnşaat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz, Kent-Belediye İhtiyaçları, Moda, Otoshow, Gıda, Reklamcılık, Ambalaj, Üretim Teknolojileri, Otomasyon, Mobilya, Tarım ve Hayvancılık, Sera ve Bahçe’dir.  Sektörlerin lider markaları ile alıcılarını Tüyap Adana çatısı altında buluşturmaya devam edecek 2013 yılı fuarlarımız arasında ilk defa düzenlenecek olan Adana Moda Show, sektörde ses getiren ve aranan bir etkinlik haline gelecektir.

TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre, 2013 yılında Türkiye genelinde 452 adet fuar projesi gerçekleşecektir.               Bu rakamın 106 tanesini TÜYAP’ın bünyesinde düzenlenecek olması doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir. Konuyu Anadolu’da düzenlenecek fuarlar olarak ele aldığımızda görüyoruz ki 221 fuar projesinin 15 tanesi Adana’da düzenlenecektir.  Bu sayılar Adana’nın en çok fuar düzenlenen şehirler arasındaki yerini sağlamlaştırmaktadır.

“Fuarcılık Sektörü Mena Bölgesine Kayıyor

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın İlhan Ersözlü;                          “UFI Uluslararası Fuarlar Birliği’nin 2006 – 2011 yılı verilerine baktığımızda dünya fuarları sayısından Avrupa’nın ve Kuzey Amerika’nın paylarının düştüğünü, Asya Pasifik ülkelerinin paylarının arttığını görmekteyiz. Şöyle ki; Avrupa’nın payının % 50’lerden % 48’lere, Kuzey Amerika’nın payının % 26’dan % 24’e düştüğünü, Asya Pasifik ülkelerinin ise  % 16’dan % 20’ye çıktığını görüyoruz.  Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Asya ve Kuzey Afrika’yı kapsayan Mena bölgesinin dünya fuarcılığından aldığı pay artış göstererek % 2’ye çıkmıştır.  Ciddi bir artışın söz konusu olduğu % 2’lik rakamın %1’lik dilimini tek başına Türkiye almaktadır.  Bu veriler bize bölgemizde ciddi bir kalkınma hamlesi olduğunu göstermektedir.

Düzenlendiği ilk yıllardan beri katılımcı sayıları ve nitelikleri ile ön plana çıkan Çukurova Kitap Fuarı, Adana İnşaat Fuarı, Çukurova Otoshow Fuarı, Adana Mobilya Fuarı ve Adana Tarım Fuarı sektörlerinin aranan, beklenen organizasyonları haline gelmiş, sektörlere yön veren bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunan buluşmalar olarak gündemdeki yerlerini almıştır.

Hedef 45 ülkeden, 550.000 ziyaretçi

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. olarak, 2013 yılı süresince düzenleyeceğimiz  15 fuar projesi ile 25 ülkeden 1300 firma ve firma temsilciliğini,                       45 ülkeden 550.000 ziyaretçiyi Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi çatısı altında buluşturmayı hedeflemekteyiz. Yıllardır büyük başarıyla gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel hale gelen fuarlarımızda, önümüzdeki yıl 250.000 ziyaretçiyi Türkiye’nin dört bir tarafından Adana’ya getirerek şehrin turizmine ve tanıtımına da katkıda bulunacağız.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.