Hotivi

Çukurova Belediyesi ve Koza TV, Türkiye gündeminde - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 20:05

Çukurova Belediyesi ve Koza TV, Türkiye gündeminde

Çukurova Belediyesi ve Koza TV, Türkiye gündeminde
Son Güncelleme :

29 Temmuz 2015 - 12:29

Çukurova Belediyesi ile Adana’nın uydudan yayın yapan yerel Koza TV’si arasında yaşananlar karşılıklı yapılan açıklamalarla ayrı bir boyut kazandı. Koza TV CHP’li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i “Sansürcü Başkan!”, “Yayından rahatsız oldu” ve “Televizyona baskın yaptı” basın bülteni ile kamuoyunu bilgilendirdi. Çukurova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise, Koza TV, kurulduğundan bu yana hak arama mücadelesinde halkın yanında olacağını belirten ve 1 yıldır bunu yapan Koza TV’nin yayınlarından rahatsız olan CHP’li Çukurova Belediyesi, “Koza TV hem gazetecilik hem de ticari faaliyetlerinde yasalara harfiyen uymak zorundadır ve asla şantaja dönük yayınlar yapamaz.” açıklamasında bulundu.

koza_tv_logoKoza TV tarafından medya kuruluşlarına gönderilen basın bülteninde şöyle denildi:

“Türkiye basın tarihine kara leke olarak geçecek bir sansür uygulamasına imza attı.

Doğal Park 2’de halkın kullandığı yeşil alanın içine Jurassic Park

yapılmasına karşı çıkan halkın şikayet ve önerilerini dile getiren Koza TV’ye Çukurova

Belediyesi Zabıta ekiplerinden Koza TV ve şirketlerine eş zamanlı baskın

geldi. Ne tesadüftür ki baskın, Çukurovalının en fazla şikayet ettiği, hatta ayaklandığı jurassic park konusunun enine boyuna ele alınıp, uzman yorumcular tarafından yorumlandığı program sonrası yapıldı.  Televizyonun susturulmasının amaçlandığı baskın bir anlamda el altından sansürün de göstergesi oldu.

ÇETİNDEN ZABITA BASKINI

1 yıldır, “tarafız, halktan tarafız” sloganıyla yayın yapan, haklının yanında haksızın karşısında olduğunu gösteren Koza TV’ye Çukurova Belediyesi Zabıta ekiplerinden TV ve şirketlerine eş zamanlı baskın geldi.

Kurulduğunda, hak arama mücadelesinde halkın yanında olacağını belirten

Koza TV, bugüne kadar yanlış uygulama yapan bir çok kamu kurum ve belediyelerin haberlerine yer vermiş, halkın sesi olmuştu.

HALKI AYAKLANDIRAN UYGULAMA

Yayın politikası gereği halkın yanında duran Koza TV, son olarak Çukurova

Belediyesi’nce Doğalpark 2’de halkın kullandığı yeşil alanın içine

yap-işlet yöntemiyle ticari işletmelerin de olduğu jurassic park

yapılmasına karşı çıkan vatandaşın yanında oldu. 100. Yıl halkı yeşil

alanlarının kaybolmaması için jurassic park’ın başka bir alana yapılması

konusunda eylemlere başladı. Koza TV’de hak arama mücadelesinde halkın  sesini daha gür duyurabilmesi adına yanlarında oldu.

BİRÇOK GİRİŞİMDEN SONRA BASKIN

Bu süreçte Koza TV’nin halkın yanında yer alan yayınlarının durması için

girişimler oldu. Ancak Koza TV halkın yanında durmaya devam etti.

Son olarak Gazeteciler Murat Berhun, Murat Yonat ve Kerim Hoşfikirer’in

katıldığı “Derin Manşet” programında, jurassic park konusu halkın

çıkarları doğrultusunda ele alındı ve yorumcular halkın sesi oldu.

Bu programın bir gün sonrasında ise Çukurova Belediyesi zabıta ekipleri

Koza TV’ye ve şirketlerine eş zamanlı baskın yaptı. Tüm girişimlerine

rağmen susmayan ve susturulamayan Koza TV’ye ve şirketlerine yapılan

baskınla halktan yana yayınların durması sağlanmaya çalışıldı.

HANİ BASIN ÖZGÜRDÜ?

Basın kuruluşlarının‘Özgür Basın’ etkinliklerinde sürekli boy gösteren, ‘Basın özgürdür, özgür kalacak’ diyen Soner Çetin, yaptığı baskınla adete akıl almaz bir sansüre imza attı. Çetin’in Televizyonu susturma ve yıldırma politikalarıyla ilgili CHP Genel Merkezi’nden kendisinden ve meslek kuruluşumuz Çukurova Gazeteciler Cemiyetinden bir açıklama bekliyoruz. Siyaseti ve hizmet makamını basına yönelik saldırı ve susturmaya yönelik kullanan Soner Çetin’in buna benzer hangi çirkin uygulamalara daha imza atacağı konusunda endişeliyiz.

Konuyla ilgili açıklama yapan Koza TV Sahibi İşadamı Haluk Vural

baskıların yayın politikalarını asla değiştiremeyeceğini söyledi. Vural

“CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu “Eksik olan sadece bir şey var.

Akıllı siyaset eksik. Dürüst siyaset eksik. Namuslu siyaset eksik.

Cebini düşünen siyaset var bu ülkede” demişti. Biz de halk adına

yöneticilerden Akıllı, dürüst, namuslu siyaset bekliyoruz. Cebini

düşünmeyen siyaset bekliyoruz” diye konuştu.

ÇUKUROVA BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

cova_belediye_logoÇukurova Belediyeai’nden “Kamuoyuna, Sayın basın mensupları” başlığı ile yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Adana’dan yayın yapan yerel Koza TV tarafından 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü basın kuruluşlarına servis edilen haber metnindeki “sansürcü Başkan” iddiası kesinlikle doğru değildir ve son derece haksızdır. Şöyle ki:

Halkımızın da yakından takip ettiği gibi Koza TV, taraflı yani objektiflikten uzak ve adeta saplantıya dönüşen, aslında basın ahlâk ve ilkelerine de aykırı olan yayınlar yapmaktadır. Belediye Başkanımız Sayın Soner Çetin hakkında  “ölçüsüz”  ve “ayarsız” yayınlar gerçekleştirmektedir. Basın ahlâk ve ilkelerine aykırı olmasına, objektif gazetecilik anlayışından uzak, saplantılı ve de üstelik hakarete varan bu yayınlara rağmen Koza TV hakkında bugüne kadar yargıya başvurulmamıştır.

Basın organı olmak, hiç kimse ve hiçbir kuruluşa hakaret etme hakkı vermez. Hakaret başlı başına suç olduğu gibi basın etiğine de aykırıdır. Günün 16 saatini Soner Çetin’i itham etmek, sözde eleştirerek küçük düşürmeye çalışmak kabul edilebilir bir gazetecilik anlayışı değildir.

Koza TV’nin sahipleri, televizyonculuk faaliyetinin dışında emlak işleri ve düğün salonu işletmeciliği de yapmaktadırlar. Bu ticari faaliyetler Koza TV sahiplerinin asli işleridir. Ancak bu ticari faaliyetleri yürüten Koza TV sahiplerinin, diğer tüm vatandaşlarımız gibi yasalara uyma mecburiyeti vardır. Bir televizyon kanalı sahibi olmak, o kişiye yasaları tanımama ya da kurallara uymama hakkı vermez. O nedenle Çukurova Belediyesi ekipleri, Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi (BİMER) ile bizzat Çukurova Belediyesi’ne Koza TV ve yan kuruluşlarıyla ilgili olarak yapılan şikâyetler  üzerine harekete geçmiştir. Belediyemiz, yapılan diğer şikayetlerde olduğu gibi bu iddiaların üzerine de titizlikle gitmiş, örneğin Koza TV’nin, bulunduğu apartmanın ortak alanını işgal ettiği, ‘hormonlu bina’ yapıldığı iddiası dikkatle incelenmiştir. Yapılan bu denetimlerin Koza TV’nin sözünü ettiğimiz yayınlarıyla hiçbir ilgisi yoktur ve olamaz da.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da altını çizdiği gibi, temiz ve dürüst siyaset yapanlara yönelik saldırılar bu ülkenin acı gerçeğidir. Ancak şu kesinlikle bilinmelidir ki bir televizyon kanalı da yasalara uymak zorundadır ve o kanalı şantaj aracı olarak kullanamaz. Başkanımız Sayın Soner Çetin’in kişilik haklarına yapılan saldırgan yayınlar karşısında kesinlikle sessiz kalınmayacaktır. Nasıl ki bir TV kanalının sahibi, “Ben gazeteciyim, o halde silah kaçakçılığı da yaparım” diyemez ise Koza TV de hem gazetecilik hem de ticari faaliyetlerinde yasalara harfiyen uymak zorundadır ve asla şantaja dönük yayınlar yapamaz.

Sayın basın mensupları,

Günün 16 saati Soner Çetin aleyhine yayın yaparak yasaları ihlal eden, gazetecilik ahlak ve etiğiyle yakından uzaktan ilgisi olmayan, arkasında hangi güçlerin bulunduğu ve kimlerin taşeronluğunu yaptıkları tarafımızca bilinen bu ‘saplantılı yayınlar’ ve o yayınları gerçekleştiren kişilere yönelik yasal yollara başvurulacaktır. Günü geldiğinde ayrıca bu yayınların asıl gerekçeleri ayrıntısıyla kamuoyumuzla paylaşılacaktır.  Saygılarımızla…”

Çukurova Belediyesi ile Koza TV arasında yaşananlar konusunda Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, İnternet Gazeteciler Derneği’nden ne tür tepki geleceği de merak konusu. Çukurova Belediyesi ile Koza TV arasında yaşananlar konusunda basın meslek örgütlerinden şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmediğini de özellikle belirtmekte yarar var.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al