Hotivi

Çukurova Üniversitesi'nden ABD'li Üniversite ile İşbirliği - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 09:49

Çukurova Üniversitesi’nden ABD’li Üniversite ile İşbirliği

Çukurova Üniversitesi’nden ABD’li Üniversite ile İşbirliği
Son Güncelleme :

28 Nisan 2015 - 12:06

 

Haber_DavidsonÇukurova Üniversitesi ABD’nin Minnesota Üniversitesi ile güneş Enerjisi Alanında Ortak Çalışma Yapacak.

TUBİTAK ile ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından ortak yürütülen proje kapsamında ABD’li Bilim İnsani, Minnesota Üniversitesi Güneş Enerjisi Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Jane Davidson bir dizi etkinlik ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla Çukurova Üniversitesi’ndeydi.

TUBİTAK ile ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından Türk ve ABD’li bilim insanlarının ortak proje yürütmesi amacıyla yapılan işbirliği çerçevesinde Minnesota Üniversitesi Güneş Enerjisi Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Jane Davidson Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Çukurova Üniversitesi’ne gelen Prof. Dr. Davidson proje çalışmalarının yanı sıra Akif Kansu Toplantı Salonu’nda Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen Çevre Sohbetleri konferansları kapsamında  “Solar Termokimyasal Yakıtlar için Fırsatlar ve Zorluklar“ konulu bir de konferans verdi. Prof. Dr. Davidson konuşmasında, petrol türevi yakıtlara alternatif olabilecek güneş enerjisinden yakıt üretimini hedef alan projelerinde elde edilen deneyimler ve sonuçlar hakkında bilgiler sundu. Prof. Dr. Davidson, bu konuda dünyada birçok araştırma grubu tarafından araştırmalar yapıldığını, daha yüksek verim elde edilmesiyle bu yöntemin sanayinin enerji ihtiyacının karşılanmasında da kullanılabileceğini söyledi.güneş_enerjisi (4)

ORTAK PROJE

TUBİTAK ile ABD Ulusal Bilim Vakfı Tarafından “Düşük Maliyetli Güneş Enerjisi Kollektörleri İçin Termotropik Malzemeler”konusunda Çukurova Üniversitesi ile ortak proje yürüterek ikili işbirliği yapan Minnesota Üniversitesi Güneş Enerjisi Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Jane Davidson, bu projenin amacının güneş enerjisinin düşük maliyetle binaların ısıtılmasında kullanılabilmesinin önünü açacak güneş enerjisi kollektörleri tasarlamak olduğunu söyledi. Çukurova Üniversitesi’nin, projede kollektörlerde yaygın olarak kullanılan bakır benzeri metal malzemeler yerine ucuz, polimer esaslı, uygun ışınım özellikleri olan termotropik malzeme geliştireceğini belirten uzmanlar, Minnesota Üniversitesi Güneş Enerjisi Laboratuvarı’nda geliştirilen termotropik malzemelerin optik özellikleri belirlenerek, denemeler yapacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Davidson ziyareti sırasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurul üyeleri, Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı ve Peyzaj Mimarlığı Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı Araştırma ekibiyle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al