ÇYDD 25. Kuruluş Yıldönümü - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 23:14

ÇYDD 25. Kuruluş Yıldönümü

ÇYDD 25. Kuruluş Yıldönümü
Son Güncelleme :

19 Şubat 2014 - 11:44

cydd_logoÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye’nin dört bir yanındaki 102 şubesiyle 25. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. 21 Şubat 1989 tarihinde kurulan ve bugün 14 bin üyesi bulunan dernek, kamuoyunda, orta öğretim ve üniversite düzeyindeki binlerce gence sağladığı bursla, yaptırıp devlete devrettiği kız öğrenci yurtları, okullar ve kütüphanelerle biliniyor.

Bu kapsamda bir kutlama etkinliğinin Adana’da da yapılacağını açıklayan ÇYDD Çukurova Şubesi Başkanı Sibel Özgümüş, “Her türlü zorluğa rağmen derneğimize yüreğiyle emek veren tüm Çağdaş Yaşamlıları ve Çağdaş Yaşam dostlarını 21 Şubat Cuma günü saat 16.00’da derneğimize bekliyoruz,” dedi.

Günün anlamına ilişkin bir açıklama da ÇYDD Genel Merkezi’nden geldi. Dernek Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL yaptığı basın açıklamasında, “25 yılda on binlerce gencimize eğitim olanağı verdiğimiz için övünüyoruz. Fikri hür, vicdanı hür bir nesil yaratmak için her gecen gün daha fazla çalışıyoruz. Bu yolda bizi destekleyen herkese ve geleceğin teminatı gençlerimize güveniyoruz.” dedi.

Prof. ÇELİKEL, 25. Yıl sebebiyle yaptığı basın açıklamasında ayrıca şu sözlere de yer verdi:

“Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bundan 25 yıl önce, 21 Şubat 1989’da kuruldu. ÇYDD ailesi 25. yıla erişmenin mutluluğunu yaşarken başarılarla örülü onurlu bir geçmişi de geleceğe taşıyor.

Devrimlerin, Cumhuriyetin değerlerinin, demokrasinin, eğitimde fırsat eşitliğinin, kadın-erkek eşitliğinin, insan onuruna saygının hâkim olacağı bir Türkiye için bir araya geldik. Bir ortak paydadan hareket ederek, gönül birliği içinde, umutla ve heyecanla yaptığımız başlangıç, olumlu sonuçlar verdi. Binlerce gencimize verdiğimiz eğitim desteği, onların yaşamında derin izler bıraktı, onlarda sıcak duyguların yerleşmesini sağladı. Binlerce kızımızın hayatında açtığımız yeni kapılar, onları eğitimli meslek sahibi kadınlar olarak topluma kazandırdı.

Orta öğretim ve üniversiteli gençlerimize verdiğimiz burs sayısı 120 bini geçti. Yaptırdığımız kız öğrenci yurtları, okullar, anasınıfları, kütüphaneleri devlete devrettik.

Onurlu geçmişimizin kaynağı; toplumda uyandırdığımız güven ve saygıdır. Yaptığımız işin üstün kalitesidir. Her bir gönüllümüzün örnek kişiler olarak gençlerimize Atatürk sevgisini, toplumsal sorumluluğu, dürüstlüğü, alçakgönüllülüğü, paylaşmayı ve dayanışmayı hissettirmiş olmasıdır.

ÇYDD’nin yükselişinde, sağlam temellerle kurulmuş olmasının yanında, yönetimlerimizin, çalışanların, bağışçıların ve medyanın emeklerinin rolü çok büyüktür.

ÇYDD adı, bilgi birikimini güçlü azim ve iradesi ile birleştirmeyi bilen kişiliğiyle Türkan Saylan’la özdeşleşmiştir. Sevgili Türkan Saylan bunu, “Daha yapılacak çok işimiz var.” sloganı ile gecesini gündüzüne katarak, aklı ile yüreğinin sesini birleştirerek başardı.

ÇYDD’yi siyasi amaçla yok etmek isteyenler, 18 Mayıs 2009’dan sonra karşılarında buldukları yeni yönetimle, baskılara rağmen en az iki kat büyüdüğünü gördüler. ÇYDD’ye her saldırı, Türkan Saylan’a her iftira yeni desteklerin kapısını açtı.

102 şubesi, 14 bin üyesi, onlarca projesi, binlerce destekçisi ile 25. kuruluş yılını kutlayan ÇYDD, yolculuğunu kararlılıkla sürdürecektir.

Başta Prof. Dr. Türkan Saylan olmak üzere, bugün aramızda olmayan bütün kurucu ve yöneticilerimizi saygıyla anıyor; gençlerimizin, çocuklarımızın eğitimine verdikleri destek ve Cumhuriyetin değerlerini yaratmak için esirgemedikleri emekleri için teşekkür ediyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.