Hotivi

Demirçalı: 8 Mart Tatil Olsun - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 18:30

Demirçalı: 8 Mart Tatil Olsun

Demirçalı: 8 Mart Tatil Olsun
Son Güncelleme :

07 Mart 2013 - 14:42

Adana(Ulus)–CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılarak 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Tatil yapılmasını teklif etti. Adana Milletvekili Ali Demirçalı, TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifinde, 8 Mart’ın dünyanın 21 ülkesinde resmi tatil günü olarak kutlandığını anımsatarak, “Birçok ülkede resmi tatil günü olarak kutlanan 8 Mart’ın ülkemizde de, kadınların kadın olmaktan kaynaklı yaşadığı sorunlara karşı bir araya gelinen ve tüm kadınlar için resmi tatil ilan edilen bir gün olması önem arz etmektedir.” dedi.

alidemircaliDemirçalı, TBMM Başkanlığı’na 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasını önerdi. Demirçalı şöyle konuştu:

“Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk her zaman kadınlara değer vermiş ve 1923 yılında söylediği “ Yeryüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir” ve yine “ Türk kadını en münevver, en faziletli ve en ağır kadındır” söylemleri ile kadınlara hak ettiği değerin verilmesini ve onlara hizmet edilmesi konusundaki görüşünü belirtmiştir.

Ancak, 2012 Türkiye verilerine bakıldığında, kadına yönelik şiddet ve tacizin giderek arttığı, esnek çalışma, güvencesiz çalışma, örgütsüzlük, uzun çalışma saatleri, ekonomik haklardan yoksunluk, işsizlik, düşük ücretler, meslek hastalıkları, işyerinde taciz ve şiddetten, en çok etkilenenlerin maalesef kadınlar olduğu görülmektedir.

Türkiye’de 25 milyon kişiye yaklaşan toplam istihdam içerisinde kadınların payı 7 milyonun da altında kalmıştır. Toplam istihdamın sadece yüzde 25’i kadın çalışanlardan meydana gelmektedir. Sınırlı sayıda çalışan kadınımızın önemli bir bölümünün işyerlerinde kayıt dışı çalışıyor olması da önemli bir gerçektir.

Ayrıca, iş bulma ümidi kalmamış, işsiz olarak görünmeyen yaklaşık iki milyon insanımızın önemli bir bölümünü de kadınlar oluşturmaktadır. Diğer yandan, kadın – erkek ücret farklılıklarına baktığımızda yine kadınlar aleyhine bir durum olduğunu görünmektedir. TUİK verilerine göre,”yöneticiler” grubu hariç, diğer tüm meslek gruplarında erkek ücreti, kadın ücretlerinden daha yüksektir.

Örgütlü kadın mücadelesini Türkiye’de daha da büyütmek ve geliştirmek adına, bütün dünyanın ortak değeri olan emek, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde kadınlarımıza destek olmak, kadınların yıllardır çalışma yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları gidermek verdikleri mücadeleyi onurlandırmak adına, TBMM tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün, resmi tatil ilan edilmesi gerekmektedir.

8 Mart dünyanın 21 ülkesinde resmi tatil günü olarak kutlanmaktadır. Birçok ülkede resmi tatil günü olarak kutlanan 8 Mart’ın ülkemizde de, kadınların kadın olmaktan kaynaklı yaşadığı sorunlara karşı bir araya gelinen ve tüm kadınlar için resmi tatil ilan edilen bir gün olması önem arz etmektedir.”

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, 8 Mart’ın tatil ilan edilmesinin gerekçelerini şöyle sıraladı:

MADDE 1. 8 Mart dünyanın 21 ülkesinde resmi tatil günü olarak kutlanmaktadır. Birçok ülkede resmi tatil günü olarak kutlanan 8 Mart’ın ülkemizde de, kadınların kadın olmaktan kaynaklı yaşadığı sorunlara karşı bir araya gelinen ve tüm kadınlar için resmi tatil ilan edilen bir gün olması gerekmektedir.

MADDE 2. Yürürlük maddesidir.

MADDE 3. Yürütme maddesidir.”

2429 SAYILI ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin 1.fıkrasına “8 Mart günü” ibaresi eklenmiş ve (c) bendi 8 Mart Dünya “Kadınlar Günü tatilidir” ilavesi yapılarak değiştirilmiştir.

MADDE 2. Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3. Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al