Demokrasimiz tehlike altında - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 02:58

Demokrasimiz tehlike altında

Demokrasimiz tehlike altında
Son Güncelleme :

10 Ekim 2013 - 1:05

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, -11 yıldır ülkeyi bir partinin değil 1 kişinin yönettiğini savunarak, “Demokrasi 11 yılda büyük bir açık verdi. Ciddi bir demokrasi açığımız var.” dedi.

kemal_kilicdarogluchpCHP Grup Toplantısı’nda güncel olaylara ilişkin görüşlerini paylaşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun coşku ve dikkatle takip edilen konuşmasındaki satır başları şöyle:

-“Asıl yasaklamak istediği şu: Türküm… Bunu söyleyemiyor. Bir sürü kılıf uyduruyor. ‘Ben Türk sözcüğünü yasaklıyorum’ de mesele bitsin”

-“Neymiş, ‘bu soğuk savaş dönemlerinin andıymış. Birinci yalan. 1933’te soğuk savaş diye bir kavram yoktu. İkinci büyük yalan ‘çocukları formatlıyorlar’… Ne öğretiyorlar çocuklara doğruluğu öğretiyorlar”

-“Başbakan Erdoğan, ‘Andı okurken doğruluk dediniz de ne oldu diye soruyor. Yolsuzluk yaptılar’ diye ekliyor. Yani, kendisini tarif ediyor…”

-“Kaldı ki gencecik çocuklara kininizi unutmayın diye mesaj veriyorsun. İlkokulda ne öğretiyorlar,  doğru olacaksın çalışkan olacaksın Atatürk’ü seveceksin…

-“Doğruyum, çalışkanım… Ne alıp veremediğiniz var. Çocuk çalışkanım diyor. Neden rahatsız oluyorsun.”

-“33’lerden kaldı diyor. İstiklal marşı ne zamandan kaldı peki. Hepimiz İstiklal marşı okuyoruz. Yani biz toplumu mu formatlıyoruz”

-“Bunlar demokrasiyi tramvaya benzeterek yola çıktılar. Dini etnik kimliği kullanarak bugün Türkiye’yi ciddi bir ayrışma noktasına geldi.

-“11 yıldır ülkeyi bir parti değil 1 kişi yönetiyor. Demokrasi 11 yılda büyük bir açık verdi. Ciddi bir demokrasi açığımız var.

-“ Uluslararası kuruluşlar demokrasimizi hibrid demokrasi olarak tanımlıyorlar. Yani bizim ülkemizde demokrasi yok diyorlar. Kusurlu eksik yurttaşına güven duymayan bir demokrasi anlayışı var”

“Demokrasimiz tehlike altındadır. Bu yapıyı destekleyen 12 Eylül rejiminin ortaya çıkardığı darbe hukukudur. Darbe yasalarını savunun bugünkü iktidardır. Sıkıştıklarında ise ‘biz getirmedik’ diyorlar. Sen getirmedin ama sen sahipleniyorsun

-“Yalancıdan Başbakan olmaz. Halkına yalan söyleyen bir Başbakandan o topluma yarar gelmez”

-“Bu paket demokrasi paketi değil AKP’nin seçim paketidir”

-“Milli irade diyoruz. Güzel. Milli iradeyse milli iradenin seçtiği milletvekillerinin hapiste ne işi var? Seni seçen oylar milli irade de onları seçen oylar gayrı milli irade mi?”

-“AKP’nin paketinde basın özgürlüğü yok. O kadar ileri gittiler ki herhangi bir gazeteye TMSF aracılığıyla el koyabilirsiniz, bütün yandaşlarınızı oraya koyabilirsiniz, sabahtan akşama anamuhalefet partisi aleyhine yayın yaparlar, bunun adı da demokrasi olur”

-“Eskişehir’de genç bir çocuğumuz sopalarla dövülerek öldürüldü. Ertesi günü bir sözde vali  “Bazı gruplar arkadaşlarına zarar verir ve suçu devletin üzerine atarlar” dedi. Sonra  “Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun. Bir daha bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin” diye bir gazeteciye e-posta gönderdi. Bunu söyleyen bir vali 1 saat bile o koltukta oturamaz. Ama ne dedi Recep Tayyip Erdoığan, ”Sayın Vali iyi bir arkadaşımızdır” dedi. Bizde güzel bir atasözü var ‘bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ diye…..”

–”Eskişehir Valisine Vali demek için 50 dereden su getirmek lazım”

-” Yüzde 10 seçim barajını kim getirdi Evren. Son seçimde  %10 barajı yüzünden bizim 33 milletvekilimiz AKP sıralarında oturuyor.  Kim yaptı bunu? Darbeciler.  Kim sahip çıkıyor? Yine darbeciler. Yani demokrasi darbecileri, Erdoğan ve arkadaşları sahip çıkıyor”

-”YÖK’ü kaldırmıyorlar. Darbe hukukuna yapıştılar, yollarına onunla devam ediyorlar”

-”Sayıştay raporları gelmez, halk korkudan sesini çıkaramaz. Halkın devleti denetlemesi bir tarafa ülkenin başbakanı çıkar, ‘Siz birbirinizi denetleyin, komşunuzu ihbar edin’ der. Ve bu kişinin demokrasi paketi getirdiği alkışlarla kabul edilir. Bu tam bir Aziz Nesin’lik olaydır”

-“Devleti demokratikleştirdiğiniz zaman ülkeye demokrasi gelir. Yurttaş sokakta en az polisle, askerle muhattap olduğu zaman o ülkede demokrasi güçlü demektir”

-“AKP tek parti devleti oluşturdu. Başbakan öyle, bakanları öyle, valileri öyle konuşur, savcıları öyle hareket eder, yargıcı öyle karar verir, sistem böyle tek parti devleti olur.”

-“Kırılan, dökülen, demokrasi açığı gittikçe büyüyen bir Türkiye var. Biz yeni bir yola kararlılıkla çıkmak, adımlarımızı daha sık ve daha kararlı atmak, güzel Türkiye’yi yeniden inşa etmek zorundayız.”

-“2276 öğrenci şu anda hapishanelerde. Puşi takan çocuğu, parasız eğitim istiyoruz diyen çocuğu hapse attılar”. Bunu dair bir düzenleme var mı?

-“Özel yetkili eski sıkıyönetim mahkemeleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyüterek idam ettiler”

-“Geçmişte yaşanan bölünmeler bize güç kaybettirdi. Ankara İstanbul Büyükşehir Belediyelerini bu yüzden kaybettik.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al