“Deprem gerçeği unutulamaz” - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 06:33

“Deprem gerçeği unutulamaz”

“Deprem gerçeği unutulamaz”
Son Güncelleme :

29 Haziran 2015 - 9:04

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, doğanın gerçeği olan depremlerin önlenemeyeceğini, amaçlarının bir doğa olayı olan depremlerin afete dönüşmesinin engellenmesi, depreme dayanıksız binaların yol açacağı felaketlerin önüne geçilmesi olduğunu söyledi.

27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan depremi yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan Biçer, İMO olarak, depremle ilgili bilinç oluşturmak,  yetkilileri olası depremlere karşı önlem almaya çağırmak olduğunu kaydetti.

Türkiye’de depreme dayanıklı bir yapı üretim sisteminin yerleşmesi sağlanıncaya kadar bıkmadan, usanmadan çalışmalarını sürdürmeye kararlı olduklarını vurgulayan İMO Adana Şube Başkanı Biçer, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“DEPREM GERÇEĞİ UNUTULAMAZ”

“Bizim amacımız; depremin her yıl dönümünde acıların depreştirilmesi değil, sorumlulara sorumluluklarını hatırlatmaktır, önlem almalarını temin etmektir.  Özellikle 17 yıl önceki depremde en fazla etkilenen Ceyhan’da, deprem sonrası ilk yıllarda yapı üretim sürecine dikkat edilmeye çalışılmışsa da, zamanla yapı yoğunluklarının artırıldığını, depremin adeta unutulduğunu gözlemlediğimizi söylemeliyiz.  Tüm bölgemizde ve Ceyhan’da sorumluları imar düzenlemelerinde deprem gerçeğini unutmamaya, dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Devletin en temel görevlerinden birisi sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentler yaratmak,  doğal varlıkları, ekolojik, tarihi, kültürel, toplumsal değerleri korumak,  insanı ve insanca yaşamı temel hedefine koymak ve bunu temin eden ve yaşatan, geliştiren bir arazi kullanımı ve yerleşim politikası izlemektir. Bunu sağlamak için de barınma ve kullanma amaçlı yaşam alanlarının deprem şartnamelerine uygun projelendirilmesi ve yapım aşamasının denetiminin doğru yapılmasının önemi bilinmelidir.  Deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalarda kamu yararı ve ülke çıkarı bağlamında ulusal bir deprem politikası ve stratejisi belirlenerek ciddi programlar oluşturulmalı ve daha da önemlisi bunlar yaşama geçirilmelidir.

Doğanın bir gerçeği olan depremler önlenemez. Bizim amacımız bir doğa olayı olan depremlerin afete dönüşmesinin engellenmesi, depreme dayanıksız binaların yol açacağı felaketlerin önüne geçilmesidir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al