Deprem laboratuvarı uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 15:25

Deprem laboratuvarı uyarısı

Deprem laboratuvarı uyarısı
Son Güncelleme :

16 Eylül 2012 - 14:49

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası(JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, Ülkemizde yaşanan depremlerde yaşanan büyük mal ve can kayıplarının önlenmesinde Zemin ve Yapı Malzemeleri Laboratuvarlarının risk tespitinde önemli rol oynağını belirti.
Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Zemin ve Yapı Malzemeleri Laboratuar yetkilileri ile JMO Adana Şube Toplantı Salonun da bir araya geldi. Genel Merkez Laboratuvar Komisyonu ve JMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları toplantıda konunun önemine dikkat çekerek çözümü noktasında arayışta bulundular.
JMO İkinci Başkanı Hüseyin Alan’ında hazır bulunduğu toplantıda konuşan JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar,”6306 Sayılı “ Afet riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”un yürürlüğe girdiğini anımsatarak şöyle konuştu:
“ Kanun kapsamında zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan riskli alanlar ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıyan yapılar belirlenecektir.
Riskli binaların tespit çalışmalarında zemin ve yapı malzemeleri laboratuvarlarına önemli görevler düşmektedir. Bu amaçla riskli alanların tespitinin daha güvenli ve sağlıklı yapılabilmesi için Adana ve civar illerde faaliyet gösteren laboratuvarların temsilcilerinin katıldığı bu toplantıyı düzenledik.
Türkiye’nin önemli bir bölümünün afet riski altında olduğu ve başta deprem, heyelan, sel su taşkını olmak üzere doğa olaylarının afete dönüşmesini engelleyecek, zarar azaltıcı önlem ve düzenlemelerin yapılmasının gerekliliği, mevcut yerleşim yerlerinin sağlıklı ve güvenli yaşam alanları haline getirilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu hepimiz bilmekteyiz.
Afet zararlarının azaltılması sürecinin önemli bir aktörü yerel yönetimlerdir. Deprem riski yüksek alanlardaki Belediyelerden ve Valiliklerden başlamak üzere yerel yönetimlerin teknik alt yapısını ve personel durumunu güçlendirmek, başta Jeoloji Mühendisi olmak üzere teknik personel istihdamını arttırıcı düzenlemeler yapmak, afetlere karşı hizmet içi eğitim çalışmaları organize etmek gereklidir. Bu bağlamda zemin ve yapı malzemesi laboratuvarların riskli binaların tespit çalışmalarında yapılacak olan etüt, deney vb. konularda gerekli titizliği göstereceklerine inanıyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al