Devrim Yasaları amacından uzaklaştı - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 22:38

Devrim Yasaları amacından uzaklaştı

Devrim Yasaları amacından uzaklaştı
Son Güncelleme :

03 Mart 2014 - 23:35

sibel_ozgumus_addÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş,  Türkiye’nin Devrim Yasalarının 90. yılında ne yazık ki bu amaçlardan bütünüyle uzaklaştığını ifade etti.

90 yıl önce TBMM’nin kabul ettiği üç yasayla “Şeriye ve Evkaf Vekâleti” yerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurduğunu,  Hilafet’i kaldırdığını ve  “Öğrenim Birliği”ni kabul ettiğini medreseleri kapattığını belirten Özgümüş şöyle konuştu:

“Bu yasalarla amaç, toplumu akıl ve bilimin yol göstericiliğinde ilerletmekti. Kadın-erkek tüm bireylerin din ve vicdan özgürlüğü içinde eşitlikçi, özgüvenli, hak ve ödevlerinin bilincinde yurttaşlar olmalarını sağlamaktı. İnançları, etnik kökenleri, cinsiyetleri farklı olsa da bir arada kardeşçe yaşayan, özgürce düşünen, üreten yurttaşlardan oluşan bir toplum yaratmaktı.” dedi.

ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Özgümüş açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Devrim Yasalarının 90. yılında ülkemiz, ne yazık ki bu amaçlardan bütünüyle uzaklaştı. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi, çıkardığı yasalarla hallaç pamuğu gibi attı.
“4+4+4” yasasıyla kız ve erkek öğrencilerin okullaşma oranları arasındaki fark çoğaldı. Kız çocukları hızla örgün eğitimin dışına çıkıyor. Sözde “12 yıllık zorunlu eğitim” erkek çocukları çıraklığa, kız çocukları “gelin” olmaya itiyor.
Genel liseler yok edildi, milyonlarca öğrenci, isteği dışında, imam hatip liseli olmak zorunda kaldı.
Bakanlığın bu yıl başlayacağı yatırımlar için ayrılan 2 milyar 863 milyon liranın 1 milyar 75 milyonu imam hatip liselerine ayrıldı. İmam hatiplere ayrılan bu ödenek, bütün diğer liseler için ayrılan toplam bütçeden daha fazla oldu.
Uluslar arası sınav sonuçları, çocuklarımızın matematik ve fen alanlarındaki başarısının tüm ülkeler ortalamasının altında olduğunu gösterdi. Buna karşın sahnelerde, spor salonlarında tiyatro yapan, spor yapan çocuklar değil, kitlesel olarak ezbere kuran okuyan çocuklar gördük, onlarla övündük.” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti; “Nereye götürülmek isteniyoruz?
Ezberleyen, düşünmeyen, bilim üretmeyen, yalnızca tüketen, eleştirmeyen, hakkını aramayı bilmeyen, her söylenene inanan, sorgulamayan insanlardan oluşan bir toplum olmamız mı isteniyor?
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak 25. kuruluş yılımızda da “Devrim Yasaları”na sahip çıktığımızı ve çoğulcu bir toplum yaratma yolundaki çabalarımızın süreceğini kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.