Hotivi

Dino’nun Adana Yazıları kitaplaştırıldı - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 21:30

Dino’nun Adana Yazıları kitaplaştırıldı

Dino’nun Adana Yazıları kitaplaştırıldı
Son Güncelleme :

03 Nisan 2013 - 0:01

dino_aratosÇağdaş resim sanatının öncülerinden Abidin Dino’nun doğumunun 100. yılı anısına, Murat Baycanlar’ın hazırladığı Karahan Kitabevi ve Aratos dergisinin katkılarıyla piyasaya çıkan kitapta Abidin Dino’nun“Adana Yazıları” yer alıyor.

1993 yılında yaşamını yitiren çok yönlü sanatçı ve aydın Abidin Dino’nun 2. Dünya Savaşı yıllarında Adana’ya siyasi sürgün edildiği süreçte Türksözü Gazetesinde yazdığı yazılardan oluşan “Adana Yazıları” adlı kitap Karahan Kitabevi tarafından basıldı.

Aratos dergisi, 2013’ü “Abidin Dino Yılı” ilan etti. Adana’da Çukurova Kitap Fuarı ile Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında Tarsus’ta da Murat Baycanlar’ın sunduğu konferanslar gerçekleştirdi.

Aratos dergisi, Mart-Nisan 56. sayısı Abidin Dino’ya ayırırken Murat Baycanlar’ın hazırladığı “Adana Yazıları” kitabı da Karahan Kitabevi ve Aratos dergisinin katkılarıyla yayınlanarak okuyucunun beğenisine sunuldu.

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık, kitaba, “Üreten, aydın bir sanatçı: Abidin Dino” başlıklı sunuş yazısında şöyle dedi:

“Abidin Dino, çağdaş resim sanatının öncülerinden… İçinde bulunduğumuz yıl Abidin Dino’nun doğumunun 100. yılı. 1913 doğumlu Abidin Dino, sadece bir ressam değil, heykelden, grafik çalışmalarına, karikatürden edebiyata kadar sanatın çeşitli alanlarında üretken bir sanatçı. O, çok yönlü sanatçı olmanın yanında, yaşam tarzı, bir görüş ve duruş olarak siyasal bir kişiliktir aynı zamanda.

Emekten yana, eşit ve özgür bir dünyanın yaratılmasını savunan, Nazım Hikmet’in “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin” dediği hümanist bir ütopya insanı.

Basıldığı gazeteler dışında ilk kez toplu olarak yayınlanan Abidin Dino’nun Adana Yazıları’nın, onunla ilgili bugüne kadar yapılmış birçok değerli çalışmaya yeni ve önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Murat Baycanlar’a, emek verdiği bu çalışmasından ötürü kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Aratos dergisi olarak, Abidin Dino gibi yaşamı zorluklar içinde geçmiş, bedel ödemiş ama mücadeleyi ve üretmeyi hiçbir zaman bırakmamış sosyalist dünya görüşlü sanatçımız için anlamlı bir katkı yapmaktan onur duyuyoruz”.

Abidin Dino’nun “Adana Yazıları” kitabını yayına hazırlayan Murat Baycanlar ise, önsözde şu görüşleri paylatı: “Adana Yazıları, “sürpriz” bir çalışma oldu. Yaklaşık bir buçuk yıl önce başladığım ve konusu Abidin Dino’nun Adana Yılları olan araştırmanın içinden çıktı “Adana Yazıları”. Abidin Dino’nun 1943-1944 yıllarında Adana’da Türksözü gazetesindeki yazıları, yazılmalarının üzerinden 70 yıl geçtikten sonra yazıldıkları yerden, Adana’dan, bu kez bir kitap olarak yola çıkıyor ve sanatçımızın doğumunun 100. yılında sevenleriyle buluşuyor.

Bu kitap, Abidin Dino’nun ve onun birbirinden değerli çalışmalarının sevenleriyle, dostlarıyla, yeni kuşaklarla buluşması için bir vesile olma amacını taşıyor”.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al