Doktordan dayak tepkisi - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 04:23

Doktordan dayak tepkisi

Doktordan dayak tepkisi
Son Güncelleme :

11 Haziran 2013 - 17:38

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar dışında  sağlık çalışma ortamının son yıllarda şiddetin en çok yaşandığı alanlardan biri haline getirildiğini, uygulanan sağlık politikalarından vatandaşın memnuniyet oranının sürekli olarak arttığının söylenmesine karşılık sağlık çalışanlarına özellikle hekimlere yönelik şikayet ve şiddetin artmasının açıklanamadığını, aslında biz bu şikayet ve şiddetin artış nedenlerini bildiklerini söyledi.

drtekin_mujde1Tabip Odası Başkanı Ökten, saldırıya uğrayan Dr. Tekin Müjde ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaşanan olaylara bakıldığında tüm topluma yayılan şiddetin ana nedeninin AKP iktidarının uyguladığı siyasal ve ekonomik politikalarının sonucu olduğunun görüleceğini ifade etti. Ökten açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“ Her şeyi ben bilirim, her şeyi ben yaparım zihniyeti önce sağlık politikalarında başlamış bunun getirdiği şiddet önce sağlık çalışanlarını vurmuştur. Bunların nedeni sağlıkta dönüşüm projesi gibi topluma her şeyi dayatmacı zihniyetin sonuçlarıdır. Bu proje uygulanırken hekimlere ve mesleğimize yönelik olarak kullanılan onur kırıcı söylemler ve uygulamanın sadece tek taraflı olarak hasta haklarına yönelik uygulamaları bizleri bugünlere getirmiştir.

10 yıldan beri sürdürülen sağlıkta dönüşüm projesi önce sağlıkçılara yönelik şiddet politikasına dönüşmüş, uygulanan baskıcı, antidemokratik ve yaşam hakkına müdahalelere karşı demokratik hakkını kullanan Türkiye vatandaşlarına karşı uygulanan politikalar ise tüm topluma yayılan şiddet politikasına dönüşmüştür.

 

Uygulanan bu politikalar sonucunda meslektaşımız Dr. Ersin Arslan öldürülmüş, Melike Erdem arkadaşımız gördüğü baskılar ve şikayet sonucu dayanamayarak intihar etmiştir. Adana da ise daha önce birçok meslektaşımız ve sağlık çalışanı şiddete maruz kalmış ve darp edilmişlerdir. Dün yaşadığımız olayda ise Devlet Hastanesi Acil Servisinde çalışan arkadaşımız Dr. Tekin Müjde hastanede neden bir tek ambulans var, bunun sorumlusu sizsiniz denilerek darp edilmiştir. “

Acilde görevli doktorun uğradığı saldırı hakkında da bilgi veren Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, sağlık çalışanlarına şiddetle ilgili olarak TTB’nin dile getirdiği ve Sağlık Bakanlığının yapacağına dair söz verdiği ancak  yapmadığı sözleri unutmadıklarını ve unutturmamak için  bu taleplerini şöyle sıraladı:

DOKTORLAR NE İSTİYOR?

1-      TBMM’de konu ile ilgili bir meclis araştırması başlatılması için Sağlık Bakanı’nın desteklediğinin açıklanması

2-      TCK’ye caydırıcı/önleyici bir yasa maddesi eklenmesi için gereğinin yapılması

3-      SABİM’e yapılan “şikayetlerin” sağlıkçı/hekimlere yönelik tacize dönüşmesine yol açan kullanımının bir mekanizma ile düzeltilmesi

4-      Sağlık kuruluşlarında şiddet açısından risk değerlendirmelerinin yapılarak belirlenen önlemlerin yürürlüğe konması

5-      Hekim/sağlıkçıları rencide eden söylem ve üsluplardan kaçınılması, özenli olunması

6-      Sağlık alanındaki şiddeti değerlendirmek üzere Sağlık Bakanlığı başkanlığında en kısa sürede bir toplantı gerçekleştirilmesi

7-      Bu tür saldırılarla karşılaşan meslektaşlarımızın yakınlarının geleceklerinin güvence altına alınması”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al