Hotivi

Doktorlar genelgeye tepkili - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:21

Doktorlar genelgeye tepkili

Doktorlar genelgeye tepkili
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2013 - 0:00

Adana(Ulus)–halit_atik1Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Halit Atik, Sağlık Bakanlığı’nın son genelgesiyle doktor ve sağlık çalışanlarına “Ölün ama kimsenin haberi olmasın” mesajı verdiğini söyledi.

Dr. Atik, Sağlık Bakanlığı’nın 19.07.2013 günlü 2013/10 sayılı genelge yayımladığını, bu genelgede de Sağlık Çalışanlarına Yönelik “şiddet” bilgilerinin adli makamlar dışında, basın-yayın kuruluşlarıyla paylaşılmaması istendiğini anımsatarak, “ Sağlık Bakanlığı çalışanlardan “şiddet” olaylarının basın yayın organlarına yansıtılmamasını isteyeceğine, şiddeti önlemeye yönelik önlemler almalıdır. Bakanlık sağlık çalışanlarına “Ölün Ama Kimsenin Haberi Olmasın” demektedir” dedi.

 

ŞİDDETİ ÖNLEYİCİ BİR YASA HALA ÇIKMADI

Dr. Halit Atik, “Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastane Kurumu, Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı çıkışlı bir “GENELGE” yayınladığını genelgede, hem şiddete uğrayan çalışanın toplumdaki itibarının zedelenmesinin önüne geçileceği, hem de toplumsal bir krize neden olmamasının sağlanacağı, “Tükenmişlik Sendromu”’nun engelleneceği” belirtildiğini kaydetti. Atik şöyle dedi:

“Neredeyse her gün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayı ile karşı karşıyayız. 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından katledildi. Hasta Hakları bağlamında kurulmuş ama “İhbar” hattı haline gelen ALO 184’e gelen bir şikayetten dolayı soruşturulan genç bir Acil Tıp Asistanı olan Dr. Melike Erdem şiddetin bir parçası olarak kendi canına kıydı. Kaymakam’ın yerlerde tekmelediği Aile Hekimi, günlerce komada kalan Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Yeşim Önal, Hastane Müdürü’nün saldırdığı hekim, Hastane Başhekimi, Sağlık Bakanlığı Bürokratı ve Emniyet Teşkilatının istedikleri adli raporu vermedi diye saldırdıkları, daha sonra da sürgüne maruz kalan Ankara Numune EAH Acil Servisindeki Acil Tıp Uzmanı Dr. Engin Deniz Aslan akıllardadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet’in nedenleri bilinmektedir ve şiddet giderek artmaktadır. Dr. Ersin Arslan’ın ölümü ile sonuçlanan olay sonrasında, şiddetin nedenleri ve önlenmesiyle ilgili olarak, TTB ve sağlık örgütleri sağlıkta şiddetle ilgili yasa teklifi hazırlayarak meclise sunmuş ancak hala şiddeti önleyici her hangi bir yasa çıkmamıştır. TBMM sağlıkta şiddetle ilğili bir çalışma yapmamıştır”

 

SAĞLIK BAKANLIĞI YANILGI İÇİNDEDİR

Bakanlığın yayınladığı genelge ile büyük bir yanılgı içinde olduğunu da söyleyen Dr. Atik, açıklamasında şu görüşlere yer verdi,:

”Bir araştırmaya göre, basına yansımayan, ya da habersizce geçiştirilen şiddet vakası oranı % 68 dir. Basına ve adli makamlara yansıyan şiddet vakalarının (% 32) yarısından fazlasına herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Yalnızca ölüm vakalarına işlem yapıldığı görülmektedir. Dolayısıyla, çalışanlar maruz kaldıkları şiddeti zaten bildirmemektedir. Bunun da tek nedeni şiddeti doğuran en önemli etken olan, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, siyasilerle bürokratların şiddet olaylarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlardır, bu konuda işleyen bir yargı sisteminin olmamasıdır. Sağlık Bakanlığı çalışanlardan “şiddet” olaylarının basın yayın organlarına yansıtılmamasını isteyeceğine, şiddeti önlemeye yönelik önlemler almalıdır. Bakanlık sağlık çalışanlarına “Ölün Ama Kimsenin Haberi Olmasın” demektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet GSS priminden, her kademede alınan katkı-katılım payları ve ilave ücretlere kadar sağlık hizmetine ulaşmanın önündeki engeller nedeniyledir. Şiddet, bu kadar para verip nitelikli hizmet alamayan halkın öfkesini çalışanlara yansıtmasının sonucudur. Şiddet, Sağlıkta Dönüşüm Programını allayıp pullayan ve çalışanları hedef gösteren, onlar için karşı kışkırtıcı üslup kullanan siyasilerle, bürokratların açıklamalarıdır. Bütün bu nedenlerle şiddet, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla önlenebilir, güvenlik önlemleri ve basına haber vermeyi sansürleyerek değil. Şiddetle ilgili tüm gelişmeleri biz basınla paylaşacağız, paylaşmaya da devam edeceğiz”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al