Dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasını diliyorum - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 06:26

Dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasını diliyorum

Dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasını diliyorum
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2015 - 18:24

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasını dilediğini bildirdi.

Özdiş, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, tam 76 yıl önce, 1 Eylül 1939 tarihinde Almanya’nın Polonya’yı işgali ile dünya tarihinin en kanlı savaşlarından birinin başladığını,bu savaşın, milyonlarca masum insanın ölümüne ve sakat kalmasına, çocukların yetim, ailelerin dul kalmalarına, şehir ve köylerin harabeye dönmesine sebep olduğuna dikkat çekerek, “Bu vahşi ve acımasız savaşın bir daha tekrar etmemesi ve savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu herkesin anlaması için Birleşmiş Milletle, Almanların Polonya Seferi ile başlattığı İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günü olan 1 Eylül 1939’un yıldönümü “1 Eylül’ün Dünya Barış Günü” olarak kabul edilip kutlanılmasına karar vermiştir.” dedi.

Özdiş’in Dünya Barış Günü açıklaması şöyle:

“Her ne kadar 1 Eylül Dünyada Barış Günü olsa da gün geçmiyor ki dünyanın herhangi bir köşesinden kan akmasın, gözyaşı sel olmasın. Dün olduğu gibi bu gün de dünyanın pek çok bölgesini kana bulayan Emperyalizmin ta kendisidir. Kendi çıkar ve amaçları uğruna yılda bir gün bile olsa Dünya Barışına katkı yapmazlar, kutlanılmasına da izin vermezler. Bu gün “1 Eylül Dünya Barış Günü” olmasına karşın hala dünyanın pek çok bölgesinde çıkarları uğruna masum insanların katledilmesine seyirci kalırlar. Her ne kadar çıkarlar uğruna savaşlar devam etse de, Dünya Barışından yana olanlar, seslerini daha gür çıkarıp, savaşın kirli yüzünü tüm dünyaya haykırarak emperyalizmin gerçek yüzünü göstermelidirler.

Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, ömrünü savaşarak cephelerde geçiren birisi olarak, insanlık ve dünyamızın geleceği adına “Yurtta Barış Dünyada Barış”  diyerek,  barışın önemine dikkat çekip çok önemli mesaj vermiştir.

Bir taraftan, emperyalist güçler çıkarları uğruna hemen yanı başımızda kardeşin kardeşi katletmesine neden olup, milyonların kanına, canına mal olan kirli savaşını sürdürmeye devam ederken, diğer taraftan, dünyanın tüm mazlum haklarına örnek oluşturan Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşını vermiş ülkemiz üzerine de çeşitli oyunla tezgâhlıyorlar. Ne yazık ki sömürgeci güçlerin bu oyunlarına yerli işbirlikçileri de güç ve katkı vermeyi sürdürmektedirler. Yıllardır ülkemiz üzerinde emelleri olan bu emperyalist güçlerin oyunu ile beyinleri yıkanmış teröristlerin saldırıları sonucu, kan ve gözyaşının dinmediği, neredeyse acı ateşinin düşmediği evin kalmadığı, insanlık dışı terörizmle mücadele eden ülkemiz, barışın ne demek olduğunu herkesten daha iyi bilmektedir. Bu kirli oyuna alet olanların ülkemiz ve halkımıza vermiş olduğu zararlar, tarihimizde örneklerle doludur.

Her ne kadar ülkemiz ve bölgemiz üzerinde sömürgeci güçlerin çıkarları olsa da özellikle ülkemizi de çok yakından etkileyen, Ortadoğu ve Kafkaslardaki enerji savaşlarının hızla devam ettiği bir dönemde,  Türkiye Cumhuriyeti olarak başta ülkemiz ve bölgemiz olmak üzere, tüm dünya barışına katkı veren aktif unsurların başında yer almalıyız. Bu uğurda dünyadaki tüm demokratik kurum, kuruluş ve devletlerle iş birliği içerisinde elimizden gelenin daha fazlasını vererek, dünyanın barışına katkı vermeliyiz diyor, tüm Halkımızın “1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ”NÜ kutluyor, dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasını diliyor, en içten duygularımla selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al