Hotivi

Dünyanın en iyi 10 Türk Üniversitesinden Biri - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 10:16

Dünyanın en iyi 10 Türk Üniversitesinden Biri

Dünyanın en iyi 10 Türk Üniversitesinden Biri
Son Güncelleme :

16 Eylül 2015 - 17:11

Dünyanın en prestijli Dünya üniversitelerini derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), “2015 – 2016 Dünyanın En İyi Üniversitesi” listesini açıkladı. Çukurova Üniversitesi sıralamaya giren 10 Türk üniversitesinden biri olarak ilan edilirken, listedeki 8.’liğini Ankara ve İstanbul Üniversiteleriyle paylaştı…

Dünyadaki yükseköğretim kurumları arasında işbirliği imkânlarının görüşüldüğü ve yeni gelişmelerin tartışıldığı, Çukurova Üniversitesi’nin de üyesi olduğu Uluslararası Yükseköğretim Fuarı (European Association for International Education – EAIE) toplantısı Birleşik Krallığın Glasgow şehrinde yapıldı.

kibarmustafaDört gün süren toplantıya Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Dış İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Dış İlişkiler Akademik Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Tufan Eroldoğan ve Doç. Dr. Rana Yıldırım ile Erasmus Kurum Koordinatörü Okutman Semra Sadık da katıldı.

 Listede Yer Alan 8. Üniversite Oldu.

Bu etkinlik sürecinde dünya üniversitelerini derecelendirme kuruluşu olan QS, 2015-2016 Dünya Üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Bu sıralamada; akademik tanınırlık (%40), öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı (%20), fakültelere göre atıf sayısı (%20), mezunların istihdam edilebilirliği (%10), uluslararası öğrenci ve uluslararası öğretim üyesi sayısı (%10) göstergeleri esas alındı. Değerlendirmeler çerçevesinde değerlendirmeye alınan Türk Üniversiteleri içerisinde Çukurova 8. olarak açıklandı. Aynı listede 8.’liği Ankara, Çukurova ve İstanbul Üniversiteleri paylaştı.

QS 2015-2016 listesindeki Türk üniversitelerinin isimleri, “Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi – Ankara Üniversitesi – İstanbul Üniversitesi” olarak sıralandı

 “Dünya Üniversitesi Olma Hedefimizde Kararlıyız.”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar yaptığı açıklama, “42 yıl önce iki fakülte ile eğitime başlayan Çukurova Üniversitesi’nin bugün gelinen noktada akademisyen, öğrenci ve çalışanlarından aldığı güçle ‘Dünyanın En İyi Üniversitesi’ listesine giren 10 Türk Üniversitesinden biri olmasından gurur duyuyorum.” dedi.

Çukurova Üniversitesi’nin daha kaliteli, daha modern, öğrenci merkezli eğitim verme ve dünya üniversitesi olma hedefinde kararlılıkla ilerlediğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Kibar “Çukurova Üniversitesi daha nice başarılarla varlığını sürdürmeye devam edecektir.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al