Ecevit Ruhu İle İktidar Yürüyüşü - Adana UlusAdana Ulus

24 Şubat 2021 - 21:16

Ecevit Ruhu İle İktidar Yürüyüşü

Son Güncelleme :

23 Şubat 2014 - 20:17

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Kocaeli’de DSP Kocaeli İl Başkanlığı’nın düzenlediği aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında konuşan Türker, DSP’nin 29 yıldır bütün imkânsızlıklara rağmen her seçime katıldığını belirterek, son 10 yıldır da seçimlere katılmamaları için senaryo ortaya konduğunu söyledi.

Bunun amacının, Türkiye’yi seçeneksiz bırakmak olduğunu savunan Türker, “Zannederler ki biz CHP’nin alternatifiyiz. Biz bu ülkede herkesin baskısından, yolsuzluğundan, yarattığı yoksulluktan bıktık, AKP’nin yani iktidarın alternatifi olarak varız. Hiçbir zaman muhalefet için siyaset yapmayız. Siyaset, iktidar olup halka vaat ettiklerini sunmak için yapılır. Muhalefet olacaksak siyaset yapmamıza gerek yok. Daima işi gücü muhalefet olanların saflarına katılır, onlarla hayatımızın sonuna kadar muhalif kalırız” ifadesini kullandı.

Türker, Türkiye’de iktidar için yeni bir seçenek ve sesi ortaya koymak zorunda olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“DSP, olarak bunu yapmak istedik ama maalesef 2007’de ‘birleşin, birleşin’ talepleriyle DSP’nin seçime girmemesi çok büyük hata olmuştur. Diyeceksiniz ki ‘bu nasıl oldu, öz eleştiri yaptınız mı? Yaptık, partinin yönetimine gelenler, belediye seçimlerinde kendilerini halkın önüne koymazlarsa, genel seçimlerde az oy alırım, karizmam çizilir’ diye aday olmaz. Bunu dikkate alıp mücadele ettik.”

Son 5 yıldır her türlü engel ve baskılara rağmen partilerini seçime hazırladıklarını dile getiren Türker, halkın önemli kısmının sandık başına gitmediğini, kullanılmayan 7 milyon oy olduğunu aktardı.

Türker, yerel yönetimlerin çok önemli olduğunu anlatarak, “Bu seçim, hem oyunu vermeyenlerin sandık başına gidip, kendi partilerine oy vermelerini sağlamamız gereken bir seçim hem de başka partiye iktidar beklentisi içinde ya da AKP’ye iktidar olduğu için oy verip, aradığını bulamayanlara ‘sizin adresiniz biziz’ demenin seçimidir” dedi.

masumturker_dspTürker konuşmasının ardından DSP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selman Gürpınar, İzmit Belediye Başkan adayı Gazanfer Seyhan, Gebze Belediye Başkan Adayı Meral Uçarı, Kartepe Belediye Başkan adayı Hayati Özeren, Başiskele Belediye Başkan Adayı Mahir Tanta, Gölcük Belediye Başkan Adayı Mehmet Karakaş, Darıca Belediye Başkan adayı Yügeday Çağlı Bakan, Çayırova Belediye Başkan Adayı Ufuk Bağan, Derince Belediye Başkan Adayı Erdem Özmural, Dilovası Belediye Başkan Adayı Şemsettin Sarıboğa, Körfez Belediye Başkan Adayı Nuri Özkara ve Karamürsel Belediye Başkan Adayı Ahmet Erdoğan’ı kamuoyuna tanıttı.