Eczacılardan için anlamlı proje - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 14:17

Eczacılardan için anlamlı proje

Son Güncelleme :

08 Ekim 2012 - 13:05

Adana(Ulus)–Adana’da ilk kez tehlikeli atık statüsünde olan miadı dolmuş ilaçların Eczacı Odası tarafından toplanarak çevreye ve insanlara zarar vermeden imhası sağlandı.
Adana Eczacı Odası Başkanı Eczacı Ersun Özkan, miadı dolan ilaçların ülkemizin birçok yerinde gelişigüzel bir şekilde evsel atıklarla birlikte çöpe atıldığına dikkat çekti. Yasa ve Yönetmeliklere göre miadı dolmuş ilaçların tehlikeli atık statüsünde değerlendirildiğini, tehlikeli atık imha tesislerinde doğaya zarar vermeden imha edilmesi gerektiğini belirten Eczacı Odası Başkanı Eczacı Ersun Özkan, “Ülkemizde şu an itibari ile Kocaeli ve İstanbul’da olmak üzere lisanslı iki adet tehlikeli atık imha tesisi bulunmaktadır. Bu nedenle, gerek organizasyon zorluğu, gerekse maliyet bakımından değerlendirildiğinde maliyetlerin yüksek oluşu, imha işlemlerinin yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yapılamamasına neden olmaktadır. “ dedi.
MİADI DOLMUŞ İLAÇLAR
Eczacı Ersun Özkan, Adana Eczacı Odası olarak ilkini bu yıl hayata geçirdikleri, miadı dolmuş ilaçların toplanarak yasa ve yönetmelikler çerçevesinde uygun atık tesisinde imha edilmesine önümüzdeki dönemde de devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu:
“İlkini hayata geçirdiğimiz projemizde eczanelerimizden 1.61 ton miadı dolmuş ilaç toplanarak çevreye ve insanlara zarar vermeden imha edilmiştir.
Ayrıca bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen “Uzak Kaldığımız Değerlere Sarılmak Projesine” proje ortağı olarak destek verilerek, proje kapsamına dahil okullar tarafından evlerden toplanan kullanılmayan ve evsel atıklarla birlikte atılacak olan ilaçlar da teslim alınarak yönetmeliğe uygun olarak imhası sağlanmıştır.
Adana Eczacı Odası olarak bu tür sosyal projelere destek vermeyi ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına çevre sağlığını korumayı görevlerimiz arasında görmekteyiz.
Adana’da bir ilk olan böyle bir proje ile tehlikeli atık statüsünde olan ilaçların gelişigüzel çöpe atılıp çevremize ve insanlarımıza zarar vermesi önleneceğinden, önümüzdeki dönemde bu projeyi daha da genişleterek, diğer Sivil Toplum Kuruluşları, Belediyeler ve Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli olarak daha kapsamlı bir şekilde devam ettirmek istiyoruz.”

takipçi satın al