Hotivi

Ege tatları Şovu - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 08:46

Ege tatları Şovu

Ege tatları Şovu
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2013 - 10:01

Türkiye’nin en kapsamlı yeme-içme festivali olarak bu yıl ilki düzenlenen Gastro İstanbul’da Ege esintileri esti. Su Ürünleri Tanıtım Grubu, bin kişiye balık ikram ederken, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, zeytinyağı tadım eğitimi verdi. Kuru Meyve Tanıtım Grubu ise, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve antep fıstığı tanıtımı yaptı.

istanbul_ataSu Ürünleri Tanıtım Grubu’nun yurtdışında Türkiye’nin su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun bir tanıtım atağına kalktığına işaret eden Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, yurtdışındaki tanıtım çalışmalarına paralel, yurtiçinde de “Hafta da 2 gün balık, yaşam boyu sağlık” sloganıyla tanıtım çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

Türkiye’de balık tüketiminin kişibaşı 8 kg. seviyesinde olduğuna dikkati çeken İşliel, “Türkiye’de kişibaşı balık tüketimini 15 kg.’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla ilköğretim okullarında balık-ekmek şenlikleri yapıyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı yeme-içme festivali olacak olan Gastro İstanbul’da da STG olarak yerimizi aldık. Yaklaşık bin kişiye balık ikram ettik ve Türkiye’de yetiştirilen balıklarla ilgili tanıtım yaptık. Türk mutfağında sağlıklı, protein kaynağı balığın daha fazla tüketilmesini hedefliyoruz. 2023 yılında Türkiye’ye su ürünleri ihracatından 1 milyar dolar döviz kazandırmayı hedeflerken, iç piyasada da kişibaşı 15 kg. balık tüketilir konuma getirmek istiyoruz” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞI TADIMI YAPTIRILDI

Gastro İstanbul’da ziyaretçileri Ege zeytini ve zeytinyağı ile buluşturan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, 9-12 mayıs tarihleri arasında İstanbul Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleştirilen Gastro İstanbul Festivali’ne 9m2’lik bir stand ile katılım sağladı.

Söz konusu organizasyon sırasında zeytinyağının insan sağlığına faydaları anlattıklarını vurgulayan ZZTK Başkanı Metin Ölken, zeytinyağının da şarap gibi bir kültür, damak zevki konusu olduğu algısını oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından akredite edilen Aydın Ticaret Borsası Laboratuarı Tadım paneli üyelerinin görev yaptığı tadım eğitimine ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Ölken, “Türkiye yakın gelecekte 650 bin ton zeytinyağı ve 1.2 milyon ton sofralık zeytin üreten bir ülke konumuna gelecek. Bu rekolteyi ihracat yanında güçlü bir iç piyasa ile ekonomiye kazandırabiliriz. Türkiye’de şu anda 1.5 kg. seviyesinde olan zeytinyağı tüketimini ilk etapta 3 kg.’a, orta vadede ise 5 kg.’a yükseltmeliyiz. ZZTK olarak bu amaçla içpiyasada tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

KURU MEYVE İKRAM EDİLDİ

Türkiye’de Ekonomi Bakanlığı’nın onayı ile 2012 yılının sonunda kurulan son tanıtım grubu olan Kuru Meyve Tanıtım Grubu da Gastro İstanbul’da yerini aldı. Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünya lideri olduğu Kuru Kayısı, Kuru İncir, Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Antep Fıstığı ürünlerinin iç piyasada da bilinirliğinin artmasını istediklerini dile getiren Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eli Alharal, bu amaçla 9m2’lik bir stand ile Gastro İstanbul’a katılım sağladıklarını ve standı ziyaret edenlere kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı ikram ettiklerini kaydetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al