“EK ÖDEMELER ADALETLİ YAPILMALI” - Adana UlusAdana Ulus

25 Ekim 2020 - 00:21

“EK ÖDEMELER ADALETLİ YAPILMALI”

“EK ÖDEMELER ADALETLİ YAPILMALI”
Son Güncelleme :

01 Ekim 2020 - 17:29

Türk Tabipler Birliği,  ek ödemelerin adaletli yapılmasını istedi, “Pandemi ile mücadele eden hekimler ve tüm sağlık çalışanları arasında eşitsizlik olmamalıdır.” Açıklaması ile Sağlık Bakanlığına da uyarda bulundu.

TTB tarafından “ek ödemeler ile ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Sağlık Bakanlığı tarafından 08.04.2020 tarihinde yayınlanan karar uyarınca, Covid-19 pandemisi kapsamında hizmet sundukları birimlerde ilgili başhekim tarafından belirlenen hekimlere, 209 sayılı Döner Sermaye Yasası’nda belirtilen tavan oranlarının %100’ü; diğer hekimlere ise %30 ilâ %75’i arasında değişen oranlarda Mart, Nisan, Mayıs ayları için döner sermayeden ek ödeme yapılmıştı.

Bu karar, Sağlık Bakanlığı personeli ile birlikte kullanım ve işbirliği yapılan Bakanlık hastanelerinde görev yapan üniversite personelini kapsamaktaydı. Aile hekimliği birimleri ve üniversitelerde görevli sağlık çalışanları bu ek ödemenin kapsamı dışında bırakılmıştı. Bu durum kamu hastaneleri dışında çalışan hekimlerin Covid-19 hastalarına bakmaları ya da dolaylı olarak bu hastalık riski altında çalışmalarına rağmen ek ödemeden faydalanmadıkları için haksızlık olarak değerlendirilmişti.

Sağlık Bakanlığı 24.09.2020 tarihinde  “Covid-19 pandemisi nedeniyle “sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar” konulu genelge yayınlamış, ek ödemeleri 3 ay daha uzatmıştır.

Covid-19 için PCR testi yapılan mikrobiyoloji laboratuvarı, Covid-19 için ayrılmış poliklinik, servis, yoğun bakım, acil servislerde çalışan hekimlere aktif çalışma süreleri için tavan oranı %100, kalan süreler için ek tabloda belirtilen %50-17 arasından değişen ek ödeme yapılacaktır.

Tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personelden; Covid-19 için ayrılmış poliklinik, servis, yoğun bakım, görüntüleme, acil servis, PCR testi yapılan mikrobiyoloji laboratuvarında çalışan ve görevlendirme yapılanlara çalıştıkları süre için tavan oranı %100, buralarda çalışmayanlara ek tabloda belirtilen %15-100 arasından değişen ek ödeme yapılacaktır. Buralarda görev yapanların görev yaptıkları süreler için tavan ek ödeme esas katsayısı 2 olarak alınacaktır.

Ayda en fazla 5 güne kadar yılda toplam 12 gün ve süt izninde geçirilen süreler, Covid-19 karantina süresi Başhekimlikçe belgelendirilirse hariç olup diğer izinler çalışılmayan gün kabul edilecektir.

Nitekim düzenlemenin mevcut performansa göre ödemenin altında kalması endişesi ile 2 maddede normal performansa göre ödemenin kurumlarca ayrıca hesaplanması gerektiği ifade edilmiştir.

Bir önceki ödeme tüm hekim dışı unvanlar %100 kapsamına alınmışken bu düzenleme Covid-19 ve Covid-19 dışı şeklinde ifade edilmiş; Covid-19 dışı personele de unvana göre ödeme oranlarında ayrıma gidilmiştir.

İlk düzenleme tabip grubunda 11 grupta değerlendirilmiş; bu düzenlemede 19 gruba ayrılmıştır. Hekim dışı personel ilk düzenlemede tek grupta toplanmış; yeni düzenlemede 11 gruba ayrılmıştır.

İlk düzenlemeye göre bu düzenlemede tüm unvanlarda ödeme oranı düşürülmüştür.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.