Hotivi

ELEKTRONİK SİGARALAR MASUM DEĞİL - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:16

ELEKTRONİK SİGARALAR MASUM DEĞİL

ELEKTRONİK SİGARALAR MASUM DEĞİL
Son Güncelleme :

30 Ekim 2016 - 8:41

Özellikle kanser, kalp ve akciğer hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri olan sigara, dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde ise 100 binden fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Sağlıklı yaşamın önündeki en büyük engellerden biri olan sigara, en çok bırakma aşamasında kişilere zorluk yaşatıyor. Bazen sigarayı bırakmak adına elektronik sigara gibi, farklı yöntemlere başvuranlar da oluyor.
Sigara, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Ayrıca, kalp damar hastalıklarından kansere, damar tıkanıklığından kısırlığa kadar 50’den fazla sağlık sorununa neden oluyor. Bu tür sorunların önüne geçmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sigaraya başlamamak kadar, en kısa sürede bırakmak ve eski alışkanlığa geri dönmemek de büyük önem taşıyor. Ancak son zamanlarda sigara tüketiminden kaçınmak yerine, çoğu kişide elektronik sigaralara bir yönelim söz konusu.
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, bu aletlerin sanıldığı gibi masum olmadığını ve toplum sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Sezgin, elektronik sigarayı en çok aktif sigara içenlerin kullandığını, kullanıcıların 1/3’ünün ise daha önce hiç sigara içmeyen veya daha önce sigarayı bırakmış kişiler olduğunu belirtti, “Elektronik sigara, tüp içinde sıvı halde bulunan ve ana maddesi gliserol ve/veya propilen glikol, nikotin ve bazen de koku veren aromalardan oluşan karışımın ısıtılması sonucu duman oluşturan bir cihaz.” dedi.
Elektronik sigarada kullanılan her karışımda nikotin olmayabileceğini veya nikotin miktarının isteğe bağlı olarak değişebileceğini belirten Prof. Dr. Sezgin, “Ancak piyasada satılan elektronik sigara markalarının büyük çoğunluğunda nikotin bulunuyor. Nikotin içeren bu dumanın solunması ile 5 dakika içinde vücuttaki serum nikotin düzeyi en yüksek değerine ulaşıyor” dedi.
UZUN SÜRELİ SOLUNUM ETKİLERİ BİLİNMİYOR
Gliserin, propilen glikol ve koku içeren aromaların ağızdan tüketilen yiyeceklerde de katkı maddesi olarak kullanıldığını ve bunların ağızdan tüketilmesinde sağlık açısından bir risk olmadığını söyleyen Prof. Dr. Sezgin, “Fakat bu maddelere solunum yolu ile uzun süre maruz kalan kişilerde nasıl etkileri olacağına dair elimizdeki bilgiler şimdilik kısıtlı. Ancak hayvanlarda yapılan deneylerde, solunum yolu ile uzun süre gliserol maruziyetinin, üst solunum yolları mukozasında ve hücre yapısında kanser öncesi bozulmalara yol açtığı gözlemleniyor. Ayrıca piyasada satılan elektronik sigaralarının içindeki etken maddelerde, gliserol veya propilen glikol yerine tüketimi yasaklanmış yüksek oranda etilen glikol bulunuyor” şeklinde konuştu.
DUMANI KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR
Elektronik sigaralarda koku veren aromaların aldehid (Alkolün yüksek sıcaklıklarda tepkimesi) yapıda olduklarını ve bunların bir kısmına karşı vücutta tepki oluşabileceğini anlatan Prof. Dr. Sezgin, sözlerine şöyle devam etti: “Yine yapılan bir laboratuvar çalışmasında elektronik sigaraların dumanı ile klasik sigaraların dumanında, vücuttaki küçük hava yolları ve akciğerlere zararlı partiküllere aynı oranda rastlanıyor. Elektronik sigaralar, klasik sigaralara oranla daha az da olsa potansiyel olarak kanserojen olduğu bilinen zehirli maddeler içeriyor.”
SİGARAYI BIRAKTIRDIĞI ŞEHİR EFSANESİ Mİ?
Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmakta kullanılan ve nikotin içeren diğer ürünlere göre (Sakız, nikotin bantları vs.) sigara içmeye daha yakın bir deneyim yaşattığını, bu yüzden Amerikan İlaç İdaresi (FDA) tarafından 2014 yılında kullanımının onaylandığını ifade eden Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin’e göre, bu aletlerin sigarayı bırakmakta etkili olduğuna dair yeterince kanıt yok. Yapılan en büyük katılımlı çalışmanın sadece yaklaşık 700 kişi ile sınırlı olduğunu söyleyerek, katılımcı gruplar arasında cihazın sigarayı bıraktırma açısından istatiksel bir farkının saptanamadığının altını çiziyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al