EMEKLİLER KATKI PAYLARINDAN MUAF TUTULMALI - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 14:39

EMEKLİLER KATKI PAYLARINDAN MUAF TUTULMALI

EMEKLİLER KATKI PAYLARINDAN MUAF TUTULMALI
Son Güncelleme :

03 Nisan 2018 - 17:20

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere, 2000 yılı öncesi intibak kriterlerine göre çözüm getirilmesini ve emekliler arasında oluşan farklılıklara son verilmesini istedi, “Katkı paylarından emekliler muaf tutulmalıdır” dedi.
İyiyürek, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulunda emeklilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunların değerlendirildiğini belirterek alınan kararları yazılı açıklamasında şöyle sıraladı:
“2000 yılı öncesi emeklilerimizin aylıklarında oluşan farklılıklar, 6283 sayılı kanunla intibak yapılarak giderilmiş, prim kazançları ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. 2000 yılı sonrasında emekli olanların da intibaktan yararlanması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurumuz ile ilgili verilen kararda çözüm yeri olarak TBMM’si gösterilmiştir. Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere, 2000 yılı öncesi intibak kriterlerine göre çözüm getirilmeli ve emekliler arasında oluşan farklılıklara son verilmelidir.
2000 yılı sonrasında emekli olanların karma sisteme göre hesaplanan aylıklarda, özellikle de Ekim 2008 sonrası emekli aylıklarında büyük kayıplara neden olmuştur. 2000 öncesi ve sonrası için karma sistem yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir aylık hesaplama sistemi getirilmeli, prim kazançları ve prim ödeme gün sayılarıaynı olanların aylıkları daeşit olmalıdır. 2006 yılında 5502 sayılı kanunla sosyal güvenlik kuruluşlarının tek bir çatı altında toplanmasına rağmen, mevzuat bakımından norm ve standart birliğinin sağlanamamasını önemli bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz.
Uzun zamandır siyasi partilerimizin gündeminde olan seçim bildirgesinde yer alan dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi, emekliler arasında büyük bir beklentiye dönüşmüştür. Bu talibimiz sonuçlandırılmalıdır.
Emekliler, harcamalarında yüzde 8 KDV, elektrik, doğalgaz ve su harcamalarında ise ortalama yüzde 15 ÖTV vergileri ödemektir. Vergi iadesi kaldırılmış ve yerine getirilen ek ödeme oranları olan yüzde 4-5 yetersiz kaldığından, emeklilerimizin üzerindeki vergi yükünün azaltılması için ek ödeme oranları yüzde 8-9’a yükseltilmelidir.
Katkı payları, emekli alıklarını küçülten bir uygulamaya dönüşmüştür. Özel hastaneleri, ticari bir işletme olarak bakılmaktadır. Özel hastanelerce talep edilen katkı payları ve yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Sağlık hakkını riske eden ve ek külfet getiren katkı paylarından emeklilerimiz muaf tutulmalıdır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al