En iyi adayla yola çıkacağız - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 23:10

En iyi adayla yola çıkacağız

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2013 - 3:18

5 Ocak Gazetesi’nden Sefa Saygıdeğer’in sorularını yanıtlayan CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, yerel seçimlerde en iyi adayla yola çıkacaklarını açıkladı.

alidemircali_5ocakCumhuriyet Halk Partisi Adana milletvekili Ali Demirçalı, 5 Ocak Gazetesi’ne çok konuşalacak bir röportaj verdi. Ülke gündemini ve Adana gündemini değerlendiren Demirçalı, baraj sisteminin kaldırılması gerektiğini ve Türkiye’nin tek adamlı yönetim imajını yıkmak zorunda olduğunu söyledi. Dünyada tek başımıza kaldığımızı iddia eden Demirçalı, hükümetin aklını başına alması gerektiğini kaydetti.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Adana gündemini de değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Adana’nın ekonomik ve işsizlik soralamasında Türkiye’deki vilayetlerin en sonunda geldiğini söyledi ve verilen vaatlerinin hiçbirinin yerine getirilmediğini vurguladı. Adanalıların sandıkta gerekli dersi vereceğini de ifade eden Demirçalı, bir kent meydanımızın bile olmamasının Adana için büyük ayıp olduğunu iddia etti.

Sefa Saygıdeğer: Sayın Demirçalı öncelikle Ülke gündeminden başlayalım isterseniz. Sizce Türkiye’nin öncelikli sorunları nelerdir?

 

“DÜNYADA YALNIZ KALMIŞ DURUMDAYIZ”

Ali Demirçalı: Şu anda devleti yönetmeye çalışan bir iktidarla değil devleti ele geçirmeye çalışan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Ne yaptığının farkında olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Şu anda bir yönetim zaafiyeti var. Ülkemizi kendi coğrafyasında yalnız bıraktılar. Şimdi dünyada yalnız kalmış durumdayız. Çapsız bir Dışişleri Bakanımız var.  Önce askeriyenin kolunu kanadını kırdılar, itibarsızlaştırdılar sindirdiler. Bu coğrafyada İslam coğrafyasında sindirilmiş kolu kanadı kırılmış bir ordu kimsenin işine yaramaz.

“İKTİDAR AKLINI BAŞINA ALMALI”

Bir an önce bu iktidarın aklını başına alması gerekiyor. Barış için, ülkenin güvenliği için güçlü bir silahlı kuvvetlere her zaman ihtiyaç var. Şimdi orduları yönetecek komutan dahi bulamıyorlar. Neden? Çünkü hepsini içeri tıktılar. Ekonomi her geçen gün kan kaybediyor, dışarıdan sürekli sıcak para geliyor ama bu para üretime dönüşmüyor, imalata dönüşmüyor, bu paraların hiç biri yatırıma dönüşmüyor. Görünür bir yatırım da yok.  Habire Alışveriş merkezi yapıyorlar. Cumhuriyetin tüm kazanımları özelleştirme adı altında yabancılara peşkeş çekilmiş durumda. Yani dışarıdan örneğin 1 milyon doları getiriyor, 1,5 milyon doları alıp götürüyor. Kısacası küresel sermayeye peşkeş çekiliyoruz.

Sefa Saygıdeğer: Ülkemizi ekonomik açıdan değerlendirdiniz, bir de siyasi açıdan ülkemizin şu andaki durumunu  değerlendirir misiniz Sayın Demirçalı? Örneğin Sayın Başbakan’ın siyasi partiler yasasındaki barajı aşağıya çekmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“DEMOKRASİ İÇİN BARAJ AŞAĞI ÇEKİLMELİ”

Ali Demirçalı: Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan barajı niye aşağıya çekmiyor çünkü korkuyor. Barajı aşağıya çektiğinde birçok partiden milletvekili meclise girecek. Tabi bu da işine gelmiyor, demokrasi için siyasi partiler yasasının yeniden düzenlenmesi, barajın daha aşağılara çekilmesi gerekiyor. Artık Başbakan’ın genel başkanların atadığı milletvekilleri değil halkın seçtiği milletvekillerinin meclise girmesi gerekiyor bu bir zorunluluktur.

“MİLLETVEKİLLERİ TEKRAR LİSTEYE GİREBİLMEK İÇİN SES ÇIKARAMIYORLAR ”

Vatanı için milleti için halkın menfaatine olan işler yapmaları gerekiyor. Mevcut sisteme baktığımızda Ak Parti’nin 326 milletvekili var sadece el kaldırıp el indiriyorlar. Bunun dışında yaptıkları hiç bir şey yok. Düşüncelerini dahi söyleyemiyorlar, tartışamıyorlar, açık açık konuşamıyorlar. Bunun nedeni ise bir sonraki seçimlerde listelerde yer alabilmek çabası.

“ÜLKEMİZ TEK ADAM ANLAYIŞINDAN KURTULMALI”

Artık bu ülke bu anlayıştan kurtulmalı, bu anlayıştan uzak durmalı. Halkın seçtiği milletvekilleri halkını temsil edebilmeli savunabilmeli. Bu ülkede tek adam yönetimi var, bir diktatörle karşı karşıyayız.  Sayın Başbakan gördüğüm kadarıyla Gezi Parkı olaylarından dolayı çok büyük sıkıntılar yaşıyor ve korkarak hata üstüne hata yapıyor, bu hatalar da kendisine değil ülkeye zarar veriyor.

“BAŞBAKAN SADECE YÜZDE 50’NİN DEĞİL 76 MİLYONUN BAŞBAKANI OLMALI”

Sadece yüzde ellinin değil, oy verenlerin değil, oy vermeyenlerin de 76 milyonun da herkesin başbakanı olmalı. Benim de başbakanım olmalı, herkesi kucaklamalı ama gördüğüm kadarıyla başbakan bilinçli bir şekilde herkesi kutuplaştırıyor, saflara ayırıyor. Bize oy verenler bizdenmiş gibi diğerleri başka millettenmiş gibi düşünüyor, böyle hareket ediyor. Medyayı kontrol altına almış, yargıyı siyasallaştırmış, orduyu sindirmiş. Bu ülkeye bir an önce demokrasinin yerleşmesi lazım, bu ülke bunu hak etmiyor. Demokrasi diyorlar ama yaptığı hiç bir şey demokratik değil halkı kucaklayan bir politika izlemiyor.

Sefa Saygıdeğer: Genel siyaset değerlendirmeniz böyle. İsterseniz biraz da  Adana’ya dönelim. Adana’nın kamu yatırımlarında sıfır bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Ali Demirçalı: Adana’da kamu yatırımlarına baktığımızda konutta, tarımda, sanayide, turizmde, kişi başı kamu yatırımlarına baktığımızda çok çok gerilerde.  Adana hem yerelde hem de genelde çok  kötü yönetildi.  Adana bir zamanlar sanayinin, tarımın başkentiydi. Adana Türkiye’deki üçüncü dördüncü ekonomiye sahip bir kentti.  Son 10 yıla baktığımızda şu anda ekonomik anlamda sıralamada 22’inc olarak görülüyor.

AK PARTİ ADANA’YI CEZALANDIRDI

İşsizlikte zaman zaman Türkiye birincisi oluyoruz. Çok gerilerdeyiz, son 10 yıl içerisinde dev gibi fabrikalar kapatıldı, dünya kadar insanımız işsiz kaldı. Ak Parti’nin en büyük başarısı işsizlik üretmek, yoksulluk üretmek. Üretmiş olduğu bu yoksulluğu ve işsizliği de yönetmeye çalışıyor. AK Parti Adana’yı resmen cezalandırdı. Adanalı bunun hesabını sandıkta mutlaka sormalı. Bu Başbakanın bu iktidarın Adana’ya taahhütleri vardı. Öncelikle taahhütlerinin arkasında durmalı iktidar.

“İKTİDAR ADANA’YA VERDİĞİ SÖZLERİNİ TUTMADI”

Güney Kuşak Bulvarı açılacaktı açılmadı, Metro’nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından devralınması gerekiyordu henüz devralınmadı, Sağlık kompleksi yapılacaktı yapılmadı. Bunun gibi birçok taahhütleri vardı Başbakanın ama taahhütlerini yerine getirmedi. Ak Parti’nin Taahhüt edip de yapmadıkları birçok şey var Adana’da.  Adana’yı işsizlikte birinci yaptı, Adana’yı yoksullaştırdı, yaşanılabilir kentler sıralamasında 70. sıralara kadar düşürdü.  Adana resmen cezalandırılmış durumda.  Bence Adanalı da bu iktidarı sandıkta cezalandırmalı.

“ADANALI BU İKTİDARDAN HESAP SORACAKTIR”

Ben Adanalıların Adana’ya sahip çıkacaklarını ve bu iktidardan hesap soracaklarını düşünüyorum ve bekliyorum. Önümüzdeki seçimlerde gerçekten Adana’yı seven, Adana’yı düşünen, Adana’yı bilen, misyonu ve vizyonu olan, Adana’yı yaşanabilir kent haline getirecek olan, engellilerin rahat yaşayabilecekleri, gençlerin rahat ve sosyal yaşayabilecekleri, yaşlıların tercih edeceği bir noktaya çekebilecek biri tarafından yönetilmeli.  Yatırımcıların önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Bırakın yabancı yatırımcıyı yerli yatırımcılar bile Adana’ya yatırım yapmıyor artık. Adana’nın cazibe noktasına çekilmesi lazım. Siyasi parti ayrımı yapmadan söylüyorum, Adana milletvekilleri Mecliste bunun mücadelesini vermeli. Adana bunu hak etmiyor. Adana bir zamanlar kültürün, sanatın, sanatçıların başkentiydi. Ama şu anda gelinen noktada Adana kalifiye göç veriyor. Göç almıyor artık. Misyonu ve vizyonu olmayan belediye başkanları tarafından Adana beton bir kente çevrildi. Bir Seyhan ilçemizi düşünün yüzlerce çıkmaz sokağın olduğu bir ilçe. Çıkmaz sokak demek insan vücudunda tıkalı damar demektir, sistem sağlıklı çalışmıyor demektir, emniyet sorunu demektir, ambulans sorunu demektir, itfaiye sorunu demektir. Adana’da bir an önce kişi başına düşen yeşil alan miktarının çoğaltılması gerekmektedir.

Sefa Saygıdeğer: Bu arada yeşil alan dediniz de 5 Ocak Stadyumu’nun AVM yapılacağı yönünde söylentiler vardı Adana’da. Sizce AVM yapılmalı mı?

 

“ADANA’DA KENT MEYDANI YOK”

Ali Demirçalı: Adana’da otopark problemi var. Adana’nın trafik problemi var, Adana’da ulaştırma problemi ile ilgili bir araştırma önergesi vermiştim ben mecliste.  Adana’da kent meydanı yok. Bu nedenle  5 Ocak Stadı’nın  kent meydanı haline getirilmesi lazım. Altı otopark, üstü yeşil meydan olmalı, orası betonlaşmamalı, birilerine peşkeş çekilmemeli. He şey rant değil, ilimizin nefes alması lazım, çok güzel bir düzenlemeyle meydan haline getirilmesi gerekir orasının.

“NE İLİMİZDE NE DE İLÇELERİMİZDE KENT MEYDANI YOK!”

Adana’nın buna ihtiyacı var. Birçok ilçemizin meydanı yok.  Örneğin Çukurova ilçemiz en yeni kurulan ilçelerden biri ama kent meydanı orada da yok. Seyhan’ın meydanı yok. Yüreğir’in meydanı yok böyle bir şey olabilir mi? Belediye başkanları defalarca yurt dışına gidiyorlar hiç mi gözlemlemiyorlar?  Orada hiç mi insanlar için ve şehirler için uygun olan güzel olan uygulama yok? Bu uygulamalar tabi ki var ama neden örnek alamıyorlar da gelip burada uygulayamıyorlar.

“YILLAR ÖNCE YAPILMIŞ BULVARLARA BİR BAKIN”

Adana’da Gazipaşa gibi bulvarlara bakın.  Yıllar önce yapılmış bu bulvarlar ip gibidir yani o kadar düzgündür. Ama yeni yapılan bulvarlara bakın yılan gibi kıvrılıp gidiyor, köy yolları gibi. Adana gibi bir yerde kapalı bulvarlar sahibiz. Bir metroyu düşünün kenti ikiye bölmüş oradaki esnaf kepenk kapatmak zorunda kalmış, ekonomisi bozulmuş çoğunun. Kapatmayanlar da bir bir kapatıyor, kan ağlıyor esnaf. Adana bence bu iktidardan kurtulmalı önümüzdeki seçimde mutlaka Adana’da sosyal demokrat bir yönetim olması lazım.

Sefa Saygıdeğer: Adana’da İlçe ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı nasıl belirlenecek? Kriterleriniz neler olacak?

Ali Demirçalı: Bizim adaylarımız şehirciliği bilen arkadaşlardır. Bizim Adaylarımız misyonu ve vizyonu olan arkadaşlardır. Bu şehri yeniden kurgulayacak isimlerdir.  Şu ana kadar dört arkadaşımız resmi başvuru yapmışlardır. Yolları açık olsun diyorum.

“EN İYİ ADAYLA YOLA ÇIKACAĞIZ”

Tabi biz kiminle bir oy fazla alacaksak o arkadaşımızla yola çıkacağız. Her şey oy değil tabiki; misyonu ve vizyonu olması lazım, Adana’yı sevmesi lazım, Adanalıyı sevmesi lazım, bu kent için çalışması lazım. Bu kentin hem sosyal yaşantısı için hem kültürü için hem de ekonomisini büyütmek için çalışması lazım. Bu anlayışta bir belediye başkan adayı atayacağız.

Sefa Saygıdeğer: Parti içi temayül yoklaması yapılacak mı yoksa genel merkezin kriterlerine göre mi belirlenecek adayınız?

Ali Demirçalı: Genel Merkez Adana’yı yakından takip ediyor. Tabi aday belirleme sürecinde birçok yöntem uygulanacak. Mesela farklı firmalara kamuoyu araştırması yaptırılacak. Milletvekillerinin görüşü alınacak, örgütlerin görüşü alınacak ve en iyi adayı belirlemeye çalışacağız.

Sefa Saygıdeğer:  Görüş alınacak derken, bu temayül yoklaması şeklinde mi olacak yoksa İlçe ve İl başkanının ve yönetiminin görüşleri mi alınacak?

“ADAY BELİRLEME KRİTERLERİMİZ TÜZÜĞÜMÜZDE BELLİ ”

Ali Demirçalı: Bu temayül olabilir, ön seçim olabilir. Biz 90 yıllık bir partiyiz, biz Cumhuriyeti kuran partiyiz. Biz adayımızı nasıl belirleyeceğimiz zaten tüzüğümüzde belli. Genel merkez zaten bir şekilde araştırma yapıyor, ilçe ve il örgütlerimiz araştırma yapıyor, milletvekillerimiz araştırma yapıyor. Örgütlerimiz seçim almak için en iyi adayların arkasında duracaktır, bundan emin olsun partililerimiz.

Sefa Saygıdeğer: Çukurova İlçe Teşkilatının görevden alınması durumu siyasi kulislerde dolaşıyor Adana’da.  Hatta imza toplanmıştı görevden alınması için bu konuyla ilgili görüşleriniz nedir?

“ÇUKUROVA TEŞKİLATINI GÖREVDEN ALMAK PARTİYE İHANETTİR”

Ali Demirçalı: Bu süreçte imza toplamak, bir ilçe teşkilatının görevden alınmasına uğraşmak partiye ihanettir. Ben bu süreçte Çukurova İlçe Teşkilatımızın yönetiminin görevden alınacağını düşünmüyorum. Başarılı bir ilçe teşkilatımızdır. Kurmuş olduğu komisyonlarla, danışma kurullarıyla, mahalle toplantılarıyla, yapmış olduğu çalışmalarla, 6 ay süre içerisinde kendini ispat etmiş, bırakın Adana’yı Türkiye’ye örnek olmuş ve konuşulan bir ilçemizdir. Böyle bir ilçemizin görevden alınmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı olamaz, ben görevden almanın gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.

“ADANA’NIN SORUNLARINI EN İYİ BİZ BİLİYORUZ”

Adanalı şunu bilmelidir ki; Adanalıların milletvekilleri olarak Adana’nın sorunlarını en iyi bilen biz Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleriyiz. Her köy, her İlçe, her sokağın sorunlarını en iyi biz biliyoruz. Çalışıyoruz, gözlüyoruz, geziyoruz.  İlçelerin sorunlarını öne çıkan aday adaylarını konuşuyoruz. Hem ilçelerimiz hem de ilimiz için en faydalı adayı belirleyeceğiz. Ben Cumhuriyet Halk Partisi olarak Adana’yı alacağımıza inanıyorum.

“ADANALI İKTİDARA 1 NİSAN ŞAKASI YAPACAKTIR”

Hem ilçe belediyelerini hem de Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız. Kimse umutsuzluğa kapılmasın zaten 1 Nisan’da Adanalı iktidara en büyük şakayı yapacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi ile bütün sıkıntılarını çözeceğiz şehrimizin. Ve CHP’nin iktidar olduğunu herkes görecek. Birçok sıkıntı yaşatan bu iktidarın saltanatını sonlandırmaya geliyoruz.

“ADANALI SANDIKTA BU İKTİDARI CEZALANDIRACAK”

Adana’da birçok kişi gibi, siyasetin dışında kalan mimarlar, mühendisler, işadamları  gibi  odalara da sivil toplum örgütlerine de  bütün sivil toplum kuruluşlarına da büyük görev düşüyor. Mutlaka taşın altına elini koymaları lazım, hem kendi gelecekleri hem de çocuklarımızın gelecekleri için CHP’nin iktidar olması lazım.

“ADANALI BASKIYA BOYUN EĞMEYECEKTİR”

Şu anda iş adamları, odalar tehdit ediliyor, sürekli bir baskı var. Adanalı kesinlikle bu baskıya boyun eğmeyecektir. Ben inanıyorum ki önümüzdeki süreçte herkes sokağa inecek, herkes hem kenti için hem de ülkesi için sandığa gidecek ve sandıkta en doğru kararı verecek bu iktidarı da en iyi şekilde cezalandıracaktır.

 

takipçi satın al