Hotivi

Engellilere Reva Mı! - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 09:36

Engellilere Reva Mı!

Engellilere Reva Mı!
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2013 - 14:58

Zihni Aldırmaz’ı başkanvekilliği sayesinde her yönüyle tanıma fırsatı buluyoruz. Başkanvekilinin, mimiklerinden gülümseyişine, tepkiler karşısında yüzünün ani kızarıklığından rahat bulduğu ortamlarda yaptığı/yapmaya  çalıştığı esprilere varana dek türlü davranışlarına tanık oluyoruz.

Şimdilerde genç kızlar ev ev dolaşarak Zihni Aldırmaz’ın başkanvekilliğiyle ilgili sorular soruyor. Adetten olduğu üzere yerel seçimler öncesi bu kez seçilmiş biri olma isteğiyle anket yaptırıyor Aldırmaz. Hizmetleri nasıl bulduğunuzdan başlayarak Zihni Aldırmaz’ın tanınırlılığına kadar birçok konuya değiniyor gençler. Bizim eve de uğramış anketörler. “Belediyenin hizmetlerini beğeniyor musunuz? Belediyeden beklediğiniz hizmetler hangileridir?” gibi sorular yöneltmişler. Aldırmaz’ın anketörleri beni de sormuş. Şöyle ki; Eşiniz ne iş yapar? İşte oldu. Bu soru nedeniyle o anketten kendime de pay çıkarıyorum ve çözülmesini istediğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

***

Basın mensupları haliyle başkanları, başkanvekillerini, ilgilileri, yetkilileri en iyi tanıyan gruplar arasında yer alır. Tanıdığımız kadarıyla Aldırmaz, engellilere özel önem vermeye çalışan bir görüntü çiziyor. Görme engelli vatandaşlar için yaptırdığı kartvizit, uluslararası engelliler spor karşılaşmaları bu görüntüye örnek teşkil ediyor. Mecliste yapım hataları tartışılsa da kent içinde engellilerin geçişini kolaylaştırmak için oluşturulan rampalar da önem arzediyor. Belki yapılan başka işler de vardır. Yazıyı muhatap alır geri dönüş yaparlarsa onları da tek tek sıralayabiliriz…

***

Toplumun her kesiminin engellilere bakış açısını değiştirmesi gerektiğini dile getirdik/getirmeye devam ediyoruz. Sapasağlam bir insanın bir gün sonrası garanti değil. Herkes ama herkes potansiyel engellidir. Sağlam insanların beyinlerindeki engelleri kaldırmak da görevlerimiz arasında yer alıyor/almaya devam edecek. Zihinsel ve fiziksel engellilere karşı takınılan olumsuz tavırların karşısında olmayı sürdüreceğiz.

Uzattım, farkındayım. Sadede geliyorum…

Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi, Adana’daki engellilerin ücretsiz seyahat edebilmesi için ulaşım kartları dağıtıyor. Bu yıl anılan kartlarda birilerinin sorumsuzluk örneği sergilediklerini sezinliyoruz. Büyükşehir Yolcu İşlem Merkezi’ne giden engellilere kartları verilmiyor. Neden olarak da kartların yurtdışından gelmemesi gösteriliyor. Gazetemize serzenişte bulunan bir vatandaşın sıkıntısı karşısında ‘mal bulmuş mağribi’ misali davranmadık. Yani olayı hemen haberleştirmedik. ‘Bağcıyı dövmeyelim, üzüm yiyelim’ düşüncesiyle ilgili birimleri aradık. Konu doğruydu. Şu meşhur Avrupai(!) kartlar ellerine ulaşmadığı için engellileri seyahat ettiremediklerini beyan etti arkadaşlar. Yolcu İşlem Merkezi’nde telefona bakan kadının üslubu hoş olmasa da meramını anlamış olduk. Bu diyaloğumuzun üzerinden 2 hafta geçti ama biz henüz üzüm yiyemedik. Aynı vatandaş yine aradı, yine gazeteye geldi, yine çayımızı içti. Taslar ve hamamlar aynı!

***

Büyükşehir Belediyesi’nin sayın yetkilileri. Sayın Zihni Aldırmaz; engelli vatandaşlar aylardır kartlarına kavuşamıyor. Allah aşkına, bu nasıl bir karttır ki; milenyum çağında yurtdışından gelmesi bekleniyor.

Yukarıda sayın Aldırmaz’ın engelliler için yaptıklarını dilimizin döndüğünce sıraladık. Yiğide hakkını teslim etmeye çalıştık ama hemen sonrasında yanlışları da vurguladık.

Sayın Aldırmaz, engellilere bu haksızlığı reva görmeyin.

Aldırış edin…

İyi haftalar…

 

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al