Hotivi

“Erdoğan, CHP'nin iktidara ortak olmasını istemedi” - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 22:31

“Erdoğan, CHP’nin iktidara ortak olmasını istemedi”

“Erdoğan, CHP’nin iktidara ortak olmasını istemedi”
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2015 - 16:10

chp_tmmob (1)Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda CHP ile AKP arasındaki koalisyon görüşmelerinde yaşananlar parti genel merkezi tarafından görevlendirilen milletvekillerince sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerine anlatılıyor. Dün Adana’ya gelen CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Burhanettin Bulut, CHP Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen ve Aydın Uslupehlivan’la birlikte Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nde TMMOB bileşenleriyle biraraya geldi.
SORUMLULUĞUMUZUN GEREĞİNİ YAPTIK
CHP İl Başkanı Burhanettin Bulut, CHP’nin Türkiye’nin geleceği ve halkın yararı için siyasi kaygıları bir yana bırakıp oy kaybetme riskini göze alarak koalisyon görüşmelerini yaptığını aktardı. Bulut, “CHP ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten çıkabilmesi, halkın rahat bir nefes alabilmesi için üzerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirdi” dedi.
“SÖZKONUSU VATAN OLUNCA…”
CHP’nin 7 Haziran genel seçimleri sonrasında 13 yıldır hemen her konuda eleştirdiği AKP ile koalisyon kurmak için bir yola girdiğini belirten CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, “Bu gerçekten zor bir olaydı. Çünkü 13 yıldır eleştirdiğiniz, büyük tepki gösterdiğiniz bir partiyle anlaşmak kolay değildi ve böyle bir ortaklık puan bile kaybettirecekti. Ancak sözkonusu vatan olunca bizim için orada her şey bitmiştir. ‘Masadan kaçtı’ dedirtmemek için ve oy kaybedeceğimizi bilerek girdiğimiz bu yolda koalisyon sürecini çok iyi idare ettiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.
“14 İLKEMİZ ÜLKEYİ, MİLLETİ İLGİLENDİRİYOR”
CHP’nin açıkladığı 14 koalisyon ilkesinin hiçbirinin partiyle uzaktan yakından ilgisi olmadığına dikkati çeken Bektaşoğlu, “Bu 14 madde tamamen halkımızı, demokrasiyi, geleceğimizi, ülkemizi, milletimizi yakından ilgilendiren maddelerdi. Hiçbir siyasi partinin bu maddelerin birisine hayır demesi mümkün değildi. Bunlardan çoğunda mutabakat sağlandı” şeklinde konuştu.
“5 MADDE OLMAZSA OLMAZ”
CHP için beş maddenin olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Bektaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunlar, eğitim, ekonomi, dış politika, yasalar ve toplumsal barış… Bu maddeleri değerlendirdiğiniz zaman Türkiye hakikaten de bu 5 maddenin hepsinden sınıfta kalmış ve gelecek sene de bütünlemeye kalma durumu da yok noktasına gelmiştir. Çok gerekliydi bunlar. Çünkü bunlar olmasa Türkiye’yi kurtarmamız mümkün değildi. Dedik ki, yüksek profilli bir hükümet olsun. Uzun vadeli, özveriye ve karşılıklı itimada dayalı bir pozisyonu olsun ama olmadı” şeklinde konuştu.
“BİRLİKTELİĞE YUKARIDAN BİRİ NEŞTER VURDU”
CHP’nin koalisyon sürecini çok iyi idare ettiğine inandığını dile getiren Bektaşoğlu, yaklaşık 35 saat süren görüşmelerde AKP tarafından görüşmelere katılanların hiç konuşmadığını, CHP’lilerin anlattıklarını dinlediğini vurguladı. Türkiye’nin koalisyon kurulması noktasında umutlandığını aktaran Bektaşoğlu, “Türkiye’nin gerçekten de geniş tabanlı uzun ömürlü, reformlara açık, birbirine itimat edebilir bir koalisyona ihtiyacı vardı. Çünkü şu anda sorunları tek partinin, hele ki AKP’nin çözmesi hiç mümkün değil. Umutlanmıştık. En sona gelindiğinde maalesef bir bilen, bir karışan, bir önleyen son anda bu birlikteliğimize, yukarıdan bir neşter vurdu. ‘Sen bunu yapamazsın’ dedi ve 35 saatlik bu görüşmeler boşa gitti” ifadelerini kullandı.
“AKP UMULMADIK GELİŞMELERLE NEFES ALDI”chp_tmmob (2)
7 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan sonuçların ülkede yeni bir dönemi başlattığını ve AKP’nin tek başına iktidarına son verdiğini kaydeden CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, seçim bittikten sonra umulmadık gelişmelerle AKP’nin nefes aldığını söyledi.
Meclis Başkanlığının MHP’nin tavrıyla AKP’ye hediye edildiğini belirten Turpcu, “Sesi çıkmayan Recep Tayyip Erdoğan tekrar sesini yükseltti ve Türkiye, yarın ne olacağını bilmediğimiz, dış ve iç politika başta olmak üzere nereye gideceğini göremediğimiz bir duruma geldi” dedi.
“DOSYALAR AÇILACAKTI”
CHP’nin koalisyon hükümetine şartsız girmesi durumunda bile AKP iktidarı tarafından açılmayan dosyaların açılmasının sözkonusu olacağına işaret eden Turpcu, “İşte ben orada hükümetin niye kurulamadığını anladım. Çünkü hükümet kurulabilseydi, CHP olarak biz hükümete ortak olabilseydik o güne kadar yapılan her şey ortaya çıkabilecekti ama bize koalisyon bile teklif etmediler” diye konuştu.
“ERDOĞAN, İKTİDARA KİMSEYİ ORTAK YAPMAK İSTEMEDİ”
CHP’nin de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu süreçte iyi bir sınav verdiğini aktaran Şerafettin Turpcu, şöyle konuştu:
“Fakat oyalandığımızı gördük. AKP’nin içinde de koalisyonun kurulmasını istiyorlardı. Ancak Recep Tayyip Erdoğan iktidara hiç kimseyi ortak yapmak istemedi. Yoksa onlar bize işlerine karışmadığımız müddetçe istediğimiz kadar kırmızı plaka verirlerdi ama bizim kırmızı plaka kaygımız yoktu. Hiçbir şekilde kendilerine ortak aramadılar.”
“SEÇİMLE GELENLER SEÇİMLE GİTMEK İSTEMİYORLAR”
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise 7 Haziran’ın ardından yeni bir siyasal yapının ortaya çıktığını dikkati çekti. Bayraktutan, “Bugün seçimle gelenler seçimle gitmek istemiyorlar. 13 yıldır bir iktidarı ve siyasal bir gücü paylaşan parti, bugün iktidar gücünü paylaşmakla ilgili bir tereddüt ve travma yaşıyor. Bugün Ahmet Davutoğlu, kaçak saraya teslim olmuştur. O istemediği için CHP ile yapılan koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kalmıştır” ifadelerini kullandı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al