Hotivi

EVLİLİKLERDE İLK BEŞ YILA DİKKAT! - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 18:34

EVLİLİKLERDE İLK BEŞ YILA DİKKAT!

EVLİLİKLERDE İLK BEŞ YILA DİKKAT!
Son Güncelleme :

18 Ekim 2016 - 20:52

Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, boşanmaların yaklaşık yarısının evliliğin ilk beş yılı içinde olduğunu ifade etti.
“Sevgi ve aşk iki insanı bir araya getirip birlikte tutan özel duygulardır.” Diyen Canatari ancak bu duyguları sadece hissetmenin yeterli olmadığına dikkat çekti ve şöyle dedi:
“Bu duyguları göstermek, korumak ve emek vermek gerekir. Aşkın devamı için eşlerin birbirlerine zaman ayırmaları, sohbet edebilmeleri, serbest zamanları beraber paylaşma konusunda istekli olmaları, aralarındaki tutkunun ve bağlılığın korunması konusunda istekli ve gayretli olmaları önemli etkenlerdir. Evlilikteki mutluluğun; depresyonunun tedavi edilmesinde, fiziksel sağlığın artmasında, hastalıkların ve ölüm oranlarının azalmasında etkili olduğu, kısaca genel fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu çeşitli araştırma sonuçlarınca saptanmıştır. Bu nedenle daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız eşinizle aranızdaki aşkı sürekli kılacak şekilde birlikte zaman geçirmeye ve aranızdaki romantik ilişkiyi beslemeye özen gösterin.” taner_canatar_adana_aile
Kişinin eşine duyduğu aşkın, ilişkisini geliştirmeye ve korumaya gösterdiği çabayla doğru orantılı olduğunu ifade eden Dr. Canatar şöyle dedi:
“Araştırma sonuçları, eşiyle isteyerek evlenmiş, aralarındaki romantik ilişkiyi sürdüren, birbirlerine karşı iletişimlerinde olumlu mesajlara sahip çiftlerin aralarındaki sevgi dolu birlikteliği yitirmediklerini, tam tersine sağlam bir beraberliğe dönüştürmeyi başardıklarını göstermektedir. Yine pek çok araştırma sonucunda belirtildiğine göre ilişkiyi bitirme kararı; genellikle çiftin arasındaki sevgi ve aşkın bitmiş olmasına değil, çiftin problem çözme, tartışma ve çatışma çözme becerilerinin eksikliğine bağlıdır. Bunun sonucunda oluşan kırgınlıklar ve kızgınlıklar çiftleri geri dönülemez karamsarlık ve umutsuzluk çıkmazına sürüklemektedir. Mutlu çiftlerde de üzüntü veya geçimsizlik yaşanmakta, hatta ilişkilerinde zaman zaman tartışma ve kavgaya rastlanabilmektedir. Üstelik bu çiftler problemlerini her zaman başarıyla çözümleyememektedirler. Buna rağmen mutlu olabilen bu çiftleri mutsuz çiftlerden ayıran en temel farklılık, tartışmalardan sonra bu bağı tamir edip yenileyebilme becerileridir. Unutmayınız ki çiftin arasındaki sevgiyi destekleyen, aşkın devam etmesini sağlayan ve aralarındaki gerginlikleri azaltan en önemli unsurlardan birisi de sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al