Evlilikte ilk yılın önemi - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 03:10

Evlilikte ilk yılın önemi

Son Güncelleme :

09 Mayıs 2013 - 18:16

Çukurova Belediyesi nikah için başvuran çiftlere, birlikte yaşamaya başlamanın yarattığı güçlükler ve sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında bu sorunları çözmenin yollarını daha kolay bulmaları için kurs düzenledi.

obenjen_ejderAcıbadem Adana Hastanesi Aile ve Evlilik Terapisti Doktor Obengül Ejder tarafından verilen ‘Evlilikte ilk yıl, bir yastıkta 40 yıl’ başlıklı kursta evlilikte mutlu olmanın sırları, çatışma yönetimi ve problem çözme teknikleri ile sağlıklı cinsel yaşam konularında eğitim verildi. Evliliğe oldukça hızlı ve hazırlıksız giren genç bireyler, uzun dönemli ilişki istemelerine rağmen, birlikte yaşamaya başlamanın yarattığı güçlükler ve sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında bunu çözmeye çalışmak yerine hemen boşanmayı düşündüklerini belirten Doktor Obengül Ejder, ‘Bazen görücü usulü bir tanışmanın ardından, bazen de 7-8 yıllık bir flört sürecinin ardından ‘Birbirimizi tanıyamamışız’ gibi söylemler duyabiliyoruz. Çünkü aynı evde yaşamaya başlamak, birbirlerinin ailelerini kendi ailesi gibi kabullenmeye çalışmak zaman isteyen bir süreçtir. Gerek gençlerin ve ailelerinin bu konuda aceleci davranmaları,  gerekse evliliğe dair gerçek dışı beklentilerin varlığı;  hayal kırıklıkları, küskünlükler, çatışma ve mutsuzluğa sebep olmakta” dedi.
Ülkemizde Aile ve Evlilik Danışmanlığı’nın henüz yeni bir kavram olduğunu ifade eden Doktor Ejder,  ‘Danışmanlıklar sadece ailelerinde problem yaşayan ya da boşanma aşamasında olan çiftlerin başvuracağı bir kurum olarak algılanmakta. Oysa ki asıl amacımız problemler oluşmadan, sağlıklı bir evliliğin temelini atmalarına yardımcı olmak” diye konuştu.

takipçi satın al