KENAN EVREN'DE AYTAÇ DURAK İZİ - Adana UlusAdana Ulus

27 Eylül 2021 - 15:45
izmir escort

KENAN EVREN’DE AYTAÇ DURAK İZİ

KENAN EVREN’DE AYTAÇ DURAK İZİ
Son Güncelleme :

03 Eylül 2016 - 14:16

Darbe girişimi sonrası Adana’da solun kalesi Çukurova İlçesi’nde Kenan Evren Bulvarı adının MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün girişimleri sonucu Devlet Bahçeli olarak değiştirilmesine yönelik tepkiler sürüyor. 12 Eylül 1980 ihtilalinin mimarı Kenan Evren’in Adana’da bir bulvara adı dönemin Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından verildi.

1984’te yeni kurulan ve tek başına iktidara gelen ANAP’tan Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aytaç Durak kentin yeni yerleşim alanını kentin kuzeyine kaydırmaya başladı. O dönemde yeni açılan kentin en büyük bulvarına da devlet başkanı Kenan Evren’in adını verdi.  Bulvara tabelanın dikilmesi için düzenlenen törene de Kenan Evren davet edildi. Askeri üniforması ile  “Kenan Evren” törene katıldı ve bu tabela o zaman dikildi. Aradan 20 yıldan fazla zaman geçti Türkiye 15 Temmuz darbe girişimine sahne oldu. İşte bu tarihten hemen sonra darbecilerin adları bir bir tabelalardan kaldırılmaya başlandı. Aytaç Durak tarafından askeri darbenin mimarlarından Devlet Başkanı Kenan Evren adının yer aldığı bu tabela görevi tabelayı diktiren Aytaç Durak’tan Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devralan Hüseyin Sözlü ‘ye değiştirmek nasip oldu. Kenan Evren tabelası kaldırıldı yerine MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin adını taşıyan tabela diklince yeni bir tartışma başladı. Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı bu karar henüz Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından onaylanmadığı için kesinleşmedi. Vali Demirtaş’ın nasıl bir karar vereceği bilinmiyor ancak bu karar AKP ve CHP’de merakla bekleniyor. Adana bu kararı bekliyor. Çıkacak karardan sonra siyaset sahnesinde neler olacağı da merak konusu oldu.sozlu_bahceli

Kenan Evren Bulvarının adının “Devlet Bahçeli Bulvarı” olarak değiştirilmesinde mecliste kimlerin hangi yönde oy kullandığı tartışması CHP’de fırtınaların kopmasına neden oldu. Uzun yıllar CHP Adana İl Başkanlığı görevinde bulunan Serdar Seyhan Kenan Evren Bulvarının adının Devlet Bahçeli Bulvarı olarak değiştirilmesinden sonra oluşan tepkilerden CHP Meclis Grup Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tartışmalara Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ndeki bir toplantıda “Meclisin aldığı bir karar. Tutanaklar ortada. Oylamada sadece MHP’den Salih Gökçe red oyu verdi” açıklamasında bulundu. Sözlü’nün bu açıklaması CHP’de yeni tartışmalara yol açtı.

Kenan Evren Bulvarı adının Devlet Bahçeli olarak değiştirilmesinden sonra siyasi parti il başkanları neler söyledi? Yanıtı şöyle:fikret_yeni_adana_akp_il_baskani

AKP İL BAŞKANI NE DEDİ?

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Avukat Fikret Yeni:

“Meydanlarda insanlar darbe zihniyetine karşı dik durdular ve beraber oldular. Bu günlerde sivil toplum örgütlerinden bir tanesi Valimiz Mahmut Demirtaş’ın da bulunduğu bir ortamda bir teklif getirip Adana’da darbeyi çağrıştıran Cemal Gürsel ve Kenan Evren gibi isimleri verilen yerlerdeki izlerin tamamen ortadan kaldırılmasını istedi. Biz de Ak Parti olarak Ağustos ayı meclis oturumunda bu konuyu meclise taşıdık. Ne yazık ki Cemal Gürsel Caddesi konusunda tavır sergilemeyen Başkan Hüseyin Sözlü, bizim her iki isim konusundaki teklifimizi de dikkate almayarak sadece Kenan Evren isminin yerine Devlet Bahçeli isminin konulması noktasında diretti.

“ŞAHSINA VE DEVLET ADAMLIĞINA KARŞI DEĞİLİZ.”

Mecliste alınması gereken karar için yeterli olan 2/3 yeterlilik yani 51 evet oyunu dikkate almadan böyle bir kararı çıkarıp kararın Vali Bey tarafından onaylanmasını beklemeden Devlet Bahçeli isimli tabelasını astı. Başkanın bu tavrı doğru değildi. Biz Devlet Bahçeli ismine karşı değiliz. 15 Temmuz Şehitler Bulvarı Kenan Evren’in yerine verilsin. Cemal Gürsel Caddesi’ne de Demokrasi Caddesi denilsin istedik. Bahçeli’nin şahsına ve devlet adamlığına karşı değiliz. Yanlış yaptılar ve biz de karşı çıktık. Yasal çerçevede itiraz edip konuya müdahil olduk. Hukuken yok hükmündeki karardır Devlet Bahçeli ismi. Yanlış… Bu bölmedir, insanları ayrıştırmadır. Konu bundan ibarettir. Konunun da takipçisi olacağız. Biz Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı olsun isteyemez miydik? Milleti kucaklayan bir isim olsun dedik. Büyükşehir Belediye Başkanının tavrı millette oluşan birlik ve beraberliğe gölge düşürdü.”adana_ayhanbarut

CHP İL BAŞKANI NE DEDİ?

Cumhuriyet Halk Partisi (Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Kenan Evren Bulvarı’nın adının, belediye tarafından verilen gündemde açıklayıcı bilgi olmadığı için parti gruplarında ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yeteri kadar tartışılamadan değiştirildiğini belirterek, CHP Grubu olarak pazartesi günü Adana Valiliğine itiraz dilekçesi vereceklerini bildirdi.

CHP Grubu’nun yaklaşık 10 yıldır Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kenan Evren Bulvarı’nın adının darbe karşıtlığını çağrıştıracak bir şekilde değiştirilmesi yönünde teklifler verdiğini anımsatan Barut, “CHP Grubu olarak sorumluluğumuzun gereği olarak bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Hiçbir siyasi partiyle ya da genel başkanıyla bir sorunumuz yok. İtirazımız sadece Kenan Evren Bulvarı’yla sınırlı. MHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin de CHP’li yurttaşlara karşı sorumluluğu var” dedi.

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı yazılı açıklamada, CHP’li Çukurova Belediyesi sınırları içerisindeki Kenan Evren Bulvarı’nın adının değiştirilmesiyle ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

Belediye tarafından parti gruplarına verilen meclis gündeminde sözkonusu maddeyle ilgili açıklayıcı bilgi olmadığını aktaran Barut, bulvarın adının bu nedenle, parti gruplarında ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeteri kadar tartışılamadan değiştirildiğini ifade etti.

Barut,  belediyenin oylama kesinleşmeden bulvar tabelalarını değiştirmesinin de doğru bir davranış olmadığını kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR TÜM ADANALILARIN BELEDİYESİDİR

CHP grubu olarak pazartesi günü Adana Valiliği’ne itiraz dilekçesi vereceklerini kaydeden Barut, bulvara adı verilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin şahsıyla ilgili bir sorunlarının olmadığını söyledi.

Barut, “Hiçbir siyasi partiyle ya da genel başkanıyla bir sorunumuz yok. Ancak Adana’dan darbecilerin izinin silinmesi için yıllardır mücadele eden bir parti olarak bu mücadelenin Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir çırpıda yok edilmesine göz yumamayız. Bu bulvar, demokrasiyi, cumhuriyeti, özgürlüğü, barışı çağrıştıran bir isimle anılmalıdır. CHP grubu olarak itirazımız sadece Kenan Evren Bulvarı’yla sınırlı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tek bir siyasi partiye mensup kişilerin değil tüm Adanalıların belediyesidir. Bu nedenle MHP’li Büyükşehir Belediyesi diğer siyasi partilere mensup yurttaşların da hassasiyetini göz önünde bulundurmalı, alınacak kararlarda uzlaşıyı aramalıdır” diye konuştu.yusuf_bas

MHP İL BAŞKANI NE DEDİ?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Baş, “Kenan Evren’in adını taşıyan Bulvarın ismi Devlet Bahçeli olarak değiştirildi diye feveran ediliyor. Bu dil, bu tavır yanlıştır” dedi.

Yusuf Baş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla Kenan Evren Bulvarı’nın adının ‘Devlet Bahçeli’ olarak değiştirilmesine yönelik tepkiler karşısında suskunluğunu bozdu. Baş, önce ülkenin içinden geçtiği sürece dikkat çekerek şunları söyledi:

BU İKLİM DEVAM ETMELİDİR

“Ülke ve millet olarak çok nazik bir dönemden geçiyoruz. Daha, melun darbe girişimin izleri silinmedi. Terör her gün can alıyor. Ülke yangın yerine dönmüş, her gün askerimiz, polisimiz, vatandaşlarımız alçakça katlediliyor, sınırımızda ve ötesinde can pazarı yaşanıyor. 15 Temmuz ihanet kalkışması gibi bir şerde hayır aranan süreçte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli başta olmak üzere toplumun hemen tüm kesimlerini temsil eden taraflarla ortak ve güzel bir iklim oluşturulmuştur; bu devam etmelidir.”

HEPİMİZE SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

Baş, yazılı açıklamasında şu görşlere yer verdi:

“İşte böyle bir dönemde, böyle bir iklimde; başta siyasi iktidar temsilcileri olmak üzere hepimize önemli sorumluluklar düşüyor. Ama nedense; Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararla, darbeci Kenan Evren’in adını taşıyan Bulvarın ismi ‘Devlet Bahçeli’ olarak değiştirildi diye feveran ediliyor. Bu dil, bu tavır yanlıştır.”

BAHÇELİ İSMİNDEN ONUR DUYULUR

“Oysa; milleti ve Meclisini hedef seçen terörün püskürtülmesi, milli iradeye ve Hükümete sahip çıkılması, milliyetçi ruhu kanatlandırması noktasında meseleye, Atatürk’ten ilham alan basiret nazarıyla bakan, arkasına dönmeyen Sultan Alparslan gibi cesaretle yürüyen; dürüstlük abidesi, devlet namına fedakârlık timsali, demokrasi müdafisi, milletin kara sevdalısı Devlet Bahçeli isminden rahatsız olunmaz; olsa olsa onur duyulur ancak”

BU SÖZLER, BÜYÜK TALİHSİZLİK

“Dolayısıyla; siyasi iktidarın il başkanı ve temsilcisi Sayın Fikret Yeni’nin, Meclisin aldığı karara ilişkin ‘Hukuken yok hükmündeki karardır Devlet Bahçeli ismi. Yanlış. Bu bölmedir, insanları ayrıştırmadır’ şeklindeki sözleri büyük bir talihsizliktir. Bu dil, bu duruş; bu döneme, bu iklime uymamaktadır. Bu tavır, Ankara’da en üst derecede tesis edilen milli birlik ruhuna karşıt bir tavırdır”

BULVARA SIKIŞIP KALMAKTA YARAR GÖRMÜYORUZ

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş “Milletçe var olma mücadelesi verdiğimiz bir zamanda, çözüm bekleyen bunca mesele arasında Vilayet makamını da meşgul etme ve yıpratma pahasına bir bulvarda sıkışıp kalmayı yararlı görmüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz adına büyük fedakârlıklar yaparak önemli bir parçası ve tarafı olduğumuz, Adana’da da canlı tutmaya özen gösterdiğimiz sürece zarar verilmemesini, bu yanlış tavırdan dönülmesini umuyoruz.” dedi.huseyinsozlu_temel_atti

SÖZL NE DEDİ?

Adana’nın Çukurova İlçesi’nde  12 Eylül askeri darbesinin simgesi Kenan Evren’in adını taşıyan tabela Valilik onayı beklenmeden söküldü, yerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adını taşıyan tabela yerleştirildi. Tabelanın dikilmesinden hemen sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, oluşturulan Devlet Bahçeli Bulvarı’nın toplam 9 bin 950 metre uzunluğu ile ‘Türkiye’nin en uzun bulvarı’ unvanını kazandığını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 15 Temmuz gecesi ülkeyi iç savaşa sürüklemeyi, kardeşi kardeşe kırdırarak vatanı bölmeyi hedefleyen darbeci hainlere karşı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin devletin ve hükümetin yanında yer aldığını açıklayan ilk siyasi lider olduğunu anımsattı.
Devlet Bahçeli’nin millet iradesine olan saygısını ve demokrasiye inancını her platformda dile getirdiğini vurgulayan Başkan Sözlü, darbe kalkışmasının ilk anlarında olduğu gibi sonraki süreçte de örnek devlet adamlığını sürdürdüğünü ifade etti teklifini destekleyen meclis üyelerine teşekkür etti.devlet_bahceli_bulvari (1)

Sözlü, Adana’ya kazandırdıkları Devlet Bahçeli Bulvarı’nın toplam uzunluğunun 9 bin 950 metre olduğunu, Van’daki 7 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun bulvarı olarak kabul edilen İskele Caddesi’ni geride bıraktığını bildirdi, “Bin 625 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğindeki Devlet Bahçeli Köprüsü’nü 2018’in ilk aylarında tamamlamış olacağız. Adana’nın itibar abidesi bu köprünün hizmete girmesiyle Devlet Bahçeli Bulvarı toplam 9 bin 950 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun bulvarı olacak.” diye konuştu.

İsmail BAŞKAN

adanaulus.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

was ist sperrmüll

Mersin escort Akdeniz escort Anamur escort Aydıncık escort Bozyazı escort Erdemli escort Gülnar escort Kızkalesi escort Mut escort Silifki escort Tarsus escort Toroslar escort Yenişehir escort call girls abu dhabi berlin escort porno izle seks hikayeleri sex hikayeleri link

takipçi satın al