Hotivi

“FAKİR AİLELER ÇOCUKLARINI OKULA NASIL GÖNDERECEK?” - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 00:25

“FAKİR AİLELER ÇOCUKLARINI OKULA NASIL GÖNDERECEK?”

“FAKİR AİLELER ÇOCUKLARINI OKULA NASIL GÖNDERECEK?”
Son Güncelleme :

02 Ekim 2016 - 14:39

Adana(Ulus) – TMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen 2016-2017 eğitim öğretim döneminin yeni sorunlarla başladığını söyledi.
Türkmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile ilgili şunları söyledi:
ÇÖZÜM BULUNMALI
“Adana ili Ceyhan ilçesinin 44 köyü başta olmak üzere bir çok il, ilçe ve köylerinde taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması, öğrenci ve ailelerinin kabusu haline gelmiştir. Öğrencilerin ücretli servislerle okula gitmek zorunda bırakılmaları ailelere ek maddi yükler getirmekte, fakir aileler çocuklarını okula dahi gönderememektedirler”
Geleceğimiz olan çocukların en iyi koşullarda eğitim alabilmeleri için bu sorunun giderilmesi, taşımalı eğitim konusunda gereken hassasiyetin gösterilerek, bir çözüm yolu bulunması gerektiğini kaydeden Türkmen, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a şu soruları yöneltti:
1-Yurt genelinde hangi şehir, ilçe ve köylerde taşımalı eğitim sistemi vardır? Bunların hangilerinde taşımalı eğitim sistemi kaldırılmıştır?
2-Taşımalı eğitim sisteminin kaldırılma gerekçeleri nelerdir? Açıklar mısınız?
3-Öğrenci ve ailelerinin taşımalı eğitim sisteminin tekrar hayata geçirilmesi konusundaki talepleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konuda yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?
4-Şayet taşımalı eğitim sistemini uygulamayacaksanız, özellikle fakir ailelerinin çocuklarının okullara ulaşımı konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu doğrultuda bir planınız var mıdır?
ÖDENEK VERİLMEDİĞİ DOĞRU MU?
Taşımalı Eğitim Sisteminin Maliye Bakanlığı’nca ödenek verilmediği gerekçesiyle kaldırıldığı iddialarını da Maliye Bakanı Naci Ağbal’a soran Türkmen; “Bakanlığınızın taşımalı eğitim sistemine ödenek vermediği için bu sistemin kaldırıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçelerini açıklar mısınız?” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al