Faydaları Saymakla Bitmiyor - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 22:16

Faydaları Saymakla Bitmiyor

Son Güncelleme :

11 Şubat 2014 - 11:56

pirasaKış günlerinin sofralarda yer alması gereken sebzelerinden biridir pırasa. En sevilen sebzeler listesinde yer almasa da, sağlıkla ilgili saymak bitmeyen faydaları sebebi ile mutlaka sofralarda yer alması gerekiyor. Soğangiller ailesinin üyesi olan pırasa, birçok sağlığa faydalı birleşik içeriyor. Bunların başında içerdiği flavonoidler geliyor. İçerdiği kamferol ile kan damarlarındaki hasarları azaltmaya yardımcı olduğu belirlendi. Yüksek miktarda içerdiği folat kalp sağlığını korumaya destek oluyor.

Pırasa, içerdiği antioksidan etkili gallik asit ile yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip. İçerdiği sülfürlü diğer birleşikler ile özellikle kolon kanseri başta olmak üzere kansere karşı koruyucu etkisi olduğu belirtiliyor. Diyetisyen Gizem Şeber’in pırasa ile ilgili pratik bir tarifi şöyle:

1 porsiyon pırasa; kanın pıhtılaşmasında önemli rolü olan K vitamini ihtiyacının yaklaşık %30’unu, manganez ihtiyacının %13’ünü, C vitamini ihtiyacının %6’sını karşılar. İçerdiği oksalatlar sebebi ile çok yüksek miktarda tüketildiğinde kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkileyebilir. Gaz yapan bir sebze olduğu için sindirim sistemi sorunları yaşayanların çok iyi pişirerek ve az miktarlarda tüketmesi gerekir. Pırasa, dolapta yıkanmadan yaklaşık bir hafta, dondurucuda yaklaşık 3 ay saklanabilir. Piştikten sonra buzdolabında saklanıyorsa maksimum taze kalma süresi 48 saattir.

Pırasa Sevmeyenler İçin Pırasayı Sofraya Eklemenin Eğlenceli Yolları

Salatalara soğan yerine doğranabilir.

Patates ile birlikte pişirilip püre haline getirilerek, çorba hazırlanabilir.

Keskin tadını kırmak için az et suyu ilave edilerek pişirilebilir.

Omlet ve melemene ilave edilebilir.

Pırasa Sevmeyenlere Sevdirecek Tarif: Pırasalı Omlet

Malzemeler: 2 adet yumurta, 1 adet büyük boy pırasa, 2 diş sarımsak, 1 çay bardağı tavuk suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, kırmızı pul biber

Yapılışı: Pırasaları enine çok ince doğrayın. Sarmısakları ince çentin. Zeytinyağında pırasa ve sarımsakları çevirin. Tavuk suyunu ilave edin ve pırasalar yumuşayıncaya kadar pişirin. Az miktarda tuz ilave edin. Yumurtayı üzerine kırın. Yumurta piştikten sonra üzerini kırmızı pul biber ile süsleyerek servis yapın.

1 porsiyonu 130 kaloridir.