Hotivi

“FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ” - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:02

“FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ”

“FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ”
Son Güncelleme :

02 Kasım 2016 - 8:24

Siyasi iktidarın 29 Ekim 2016 tarihinde yayımladığı KHK’lar ile Türkiye’deki ilerici birikime bir kez daha saldırdığını söyleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, “FETÖ ile hiçbir ilgisi olmayan binlerce insan mesleklerinden ihraç edilerek, demokratik kitle örgütleri ve üyeleri kasten hedef alınmıştır” dedi.
Cumhuriyet gazetesine düzenlenen baskı ve gözaltıları da eleştiren Karademir, “Bu ülkenin aydınları sırf muhalif oldukları için derdest edilmişlerdir. Bütün bu yaşananlar göstermektedir ki, AKP fırsatçı bir yaklaşım ile yürürlüğe soktuğu KHK’lar aracılıyla muhalif gördüğü ileri kesimlere şiddet uygulamakta kararlıdır.”
Bir kez daha açık yüreklilikle ilan etme gereği duyduklarını ifade eden Karademir, “Bizler, cumhuriyetçiler, laikliği savunanlar, insanların eşitliğine inanan ve eşitsizliğe itiraz edenler başta olmak üzere, halkımız bu deli gömleğine sığmayacaktır. Mevcut siyasi iktidar Cumhuriyetin içini boşaltmıştır. Ülkemiz uzun bir süreden beri laik bir Cumhuriyet değildir. Özgür bir ülke ise hiç değildir” diye konuştu.
Karademir açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Bugün bir kez daha anlaşılmaktadır ki, AKP şeriatçı bir baskı düzeni kurmak istemektedir. Türkiye’nin para babalarının ise bu durumdan memnundur. Bütün kamusal varlıkları yağmaya açan, hakkını arayan yurttaşların yerine, sadakaya razı kalabalıklar yaratan bir iktidar, para babalarının işine gelmektedir. Ülkemizde “Barış” dendiğinde “Yurtta ve Dünya’da barış” anlaşılmamaktadır artık. Halkı birbirine düşüren, kentleri yakıp yıkan, her hafta bir diğer komşusunu tehdit eden, oraya buraya göz koyan bir hükümet vardır karşımızda. Kindar ve dindar nesiller yetiştirmek üzere hareket eden bir iktidar ile karşı karşıyayız artık. Kadınların toplumsal hayattan koparıldığı, tekme tokatla, tecavüz edilerek, öldürülerek evlerine kapatıldığı bir düzen yaratılmıştır.
Bizler, “Yaşasın Cumhuriyet” dememin artık yeterli olmadığını biliyoruz. 2016 Türkiye’sinde sadece “Yaşasın Cumhuriyet” sloganıyla yetinmek, ya imamların ve patronların tarihimizle ve halkımızla alay edişinin parçası olmaktır, ya da nerede yaşadığının farkında olmamaktır.
Bizler, emekçi halkımızdan sorumlu olduğumuz bilinciyle, bir kez daha ilan ediyoruz ki, “Cumhuriyet” yeniden kazanılacaktır. Çünkü Cumhuriyet laik eğitimdir, kadınların eşitliğidir, bağımsızlıktır, kamusal dayanışmadır.
Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak halkımızı Cumhuriyet için mücadeleye çağırıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın yeni bir Cumhuriyet için mücadele!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al