FETÖ’NÜN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI UYUŞTURUCU - Adana UlusAdana Ulus

4 Şubat 2023 - 12:41

FETÖ’NÜN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI UYUŞTURUCU

FETÖ’NÜN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI UYUŞTURUCU
Son Güncelleme :

29 Nisan 2017 - 17:41

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ticaretinden Fetullahçı Terör Örgütünü’nün (FETÖ) de ciddi gelir elde ettiğinin tespit edildiğini ifade ederek, bugüne kadar FETÖ mensuplarının yer aldığı şüphelilere yönelik 5 uyuşturucu operasyonu yapıldığını, bu operasyonlarda piyasa değeri 87 milyon lira olan çeşitli uyuşturucular ele geçirildiğini, 18 örgüt üyesinin tutuklandığını bildirdi.
Soylu, Ankara’da Vali Galip Demirel Vilayetler Evinde düzenlenen “Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme” toplantısında yaptığı konuşmada,Anadolu coğrafyasının ticaret, tarım, ulaşım ve iletişim imkânları yüksek topraklar olduğunu belirterek, “Aynı zamanda bu topraklar ciddi güvenlik riskleri barındıran, sürekli olarak savaşlara, mücadelelere ve çatışmalara sahne olan topraklardır” ifadesini kullandı.
Yeni ortaya çıkan bütün suç ve tehlike çeşitlerinin yine bu topraklar üzerinde kendine ait bir etki alanı ortaya koyduğunu vurgulayan Soylu, savaş ve terörün icat olduğundan beri bu topraklarda eksik olmadığını, kaçakçılık icat olduğundan beri de bu toprakların geçiş güzergahı üzerinde kaldığını bildirdi.
Soylu, Türkiye’de görev yapan bir emniyet mensubunun ve askerin görev sahasının ve uğraşmak zorunda kaldığı problem yoğunluğunun dünyadaki herhangi bir meslektaşından daha fazla olduğuna dikkati çekti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’de bir suçlu ya da suç unsuru yakaladığınızda veya Allah muhafaza elinizden kaçırdığınızda bundan Türkiye’den başka Avrupa’nın herhangi bir ülkesi etkilenebilir. Dolayısıyla bizlerin atacağı ya da atamayacağı her adımın kelebek etkisiyle dünyanın birçok yerinde yansımalarının olması da mukadderdir ve biz bunu biliyoruz” diye konuştu.
Terörün küresel siyasette araçsallaştığına işaret eden Soylu, Ortadoğu’nun yeniden dizaynı konusunda yapılan vekalet savaşlarının altyapısının Batı tarafından oluşturulduğunu, birtakım ülkelerin ulusal savaşların kontrolsüz yıkımlarından korunmak için üzerinde hesaplar yaptıkları bölgelerde “terör kartlarını” kullandıklarını aktardı.
İçişleri Bakanı Soylu, Batı’nın, Ortadoğu ile birlikte Türkiye’yi de dizayn etme çalışmalarında uyuşturucu silahını da araçsallaştırma yöntemine gittiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Türkiye, doğusunda yer alan ülkelerde üretilen afyon ve türevlerinin ülkemize ve Batı’ya, Avrupa’da üretilen sentetik uyuşturucu ve türevlerinin ise ülkemize ve Körfez ülkelerine transferinde önemli bir kavşakta yer almaktadır. Doğu’da ekimi yapılarak üretilen uyuşturucunun Batı’ya ve dünyanın değişik yerlerine dağıtılmasına terörü finanse etmek uğruna göz yuman Batı medeniyeti, kendi laboratuvarlarında ürettiği ve daha ölümcül olan sentetik uyuşturucuların da Doğu’ya akmasına seyirci kalmaktadır. İki taraflı zehir akımının hiçbir yerinde ciddi bir engelleyici irade söz konusu değildir. soylu_suleyman
Kendi nüfus politikasıyla ilgili ciddi sorunu olan, nüfusu artmayan, giderek yaşlanan Avrupa’nın, gençlerini bu zehirden korumak için neredeyse hiçbir şey yapmadığına değinen İçişleri Bakanı Soylu, şu görüşlere yer verdi:
“Bugün bazı Avrupa ülkelerinde uyuşturucu alımı ve kullanımı yasak değildir. Kendilerince birtakım özgürlük gerekçeleri uydurmuşlar ve bu özgürlük gerekçelerinin etrafında yürüyorlar. Aslına bakarsanız uyuşturucuyu kitabına uydurmuşlar, vicdanlarını susturmuşlar ama işin farkındalar. Çünkü sentetik uyuşturucuya gelince, onu ısrarla Doğu’ya pazarlıyorlar, çünkü sentetik uyuşturucu ölümcül, kullanımı halinde de geri dönüşü maalesef mümkün değil.”
İçişleri Bakanı Soylu, savaş ve terörün acımasız mücadele araçları olduğunu belirterek, uyuşturucunun sadece bir mücadele aracı olmadığını, dünyanın geleceğini katletmek anlamına geldiğini söyledi. Soylu, “Eğer siz dünyanın bir bölgesi için bir zehrin yayılmasına göz yumarsanız, elinizi ağırdan alırsanız mutlaka ama mutlaka bunun ucu size dokunacaktır. Avrupa, hayalperestlikten vazgeçmeli, uyuşturucu ile mücadele normlarını yeniden gözden geçirmelidir.” ifadesini kullandı.
İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye için, eş zamanlı olarak mücadele ettiği terör örgütleriyle adi bir uyuşturucu satıcısının aynı anlama geldiğini bildirdi.
Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadele kapasitesinin geliştirilmesi için bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Soylu, 2014 Aralık ayı içerisinde 11 ilde başlatılan Narkotim Projesi için 19,4 milyon lira harcama yapıldığını, projenin tüm illere yaygınlaştırılması için yaklaşık 63 milyon liralık bütçe ayrıldığını dile getirdi.
Narkotimler kurulmadan önce 7 bin 764 olan “olaya müdahale” sayısının 2015’te yüzde 65 artışla 12 bin 827’ye yükseldiğine işaret eden İçişleri Bakanı Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Güvenlik birimlerimiz tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen 31 bin 231 uyuşturucu operasyonunda yaklaşık 1 ton sentetik uyuşturucu, 17 milyon sentetik tablet ele geçirilmiştir. Birimlerimizce 2015 yılında piyasa değeri 2,6 milyar lira olan uyuşturucu madde yakalanmış, 2016 yılında da bu rakam 7,7 milyar lira olmuştur. Ülkemizin uyuşturucu ile mücadelesindeki bu başarılarına uluslararası raporlarda da yer verilmiştir. Nitekim 2016 Dünya Uyuşturucu Raporu’nda 2014 yılında dünya genelinde yakalanan eroinin yüzde 16’sının Türkiye’de yakalandığı ifade edilmiştir. Yine 2016 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na ise 2014 yılında Avrupa’da ele geçirilen 6,1 milyon adet ecstacy tabletin 3,6 milyon adedinin, yani yarısından daha fazlasının tek başına Türkiye tarafından yakalandığı da belirtilmiştir.”
Türkiye’de uyuşturucu ile mücadeleci kurum ve kuruluşlarca yapılan harcamaların her yıl kamu harcamaları adı altında hesaplandığını belirten İçişleri Bakanı Soylu, bu kapsamda 2016 yılında tüm mücadeleci kurum ve kuruluşlarca toplam 721 milyon 885 bin 443 lira harcandığını söyledi.
Soylu, yapılan yatırımların olumlu sonuçlarının 2017 yılının ilk 4 aylık verilerinde net bir şekilde görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Bugün itibarıyla gerçekleştirilen 31 bin 374 uyuşturucu operasyonunda, piyasa değeri 586 milyon olan 63 ton esrar, 3 ton eroin, 150 kilogram kokain ve 15 milyon adet sentetik uyuşturucu tablet ele geçirilmiştir. Bu operasyonlarda 14 bin 965 şüpheli yakalanmış ve adli mercilere sevk edilmiştir.”
İçişleri Bakanı Soylu, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 18 Haziran 2016 ile 3 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri 4 milyar lira olan muhtelif uyuşturucu ve ham maddenin, 5 Mart’ta başlatılan büyük çaplı operasyonda ise piyasa değeri 600 milyon lira olan esrar ve kök kenevirin ele geçirildiğini söyledi.
Bu operasyonlarla uyuşturucu ticaretinden Fetullahçı Terör Örgütünü’nün (FETÖ) de ciddi gelir elde ettiğinin tespit edildiğini ifade eden İçişleri Bakanımız Sayın Soylu, bugüne kadar FETÖ mensuplarının yer aldığı şüphelilere yönelik 5 uyuşturucu operasyonu yapıldığını, bu operasyonlarda piyasa değeri 87 milyon lira olan çeşitli uyuşturucular ele geçirildiğini, 18 örgüt üyesinin tutuklandığını bildirdi.
Yeni nesil uyuşturucularla mücadeleye yönelik takibin, “Erken Uyarı Sistemi” ile yapıldığını ve 2008’den günümüze kadar 523 yeni nesil uyuşturucu maddenin “Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun” kapsamına alındığını anlatan İçişleri Bakanımız Sayın Soylu, “Avrupa ülkeleri bu maddeleri kendileri için tehdit oluşturmadığı sürece yasal kısıtlılık altına almazken ülkemiz proaktif bir yaklaşım sergileyerek birçok yeni nesil uyuşturucu maddeyi daha ülkemizde görülmeden yasak kapsamına almaktadır” dedi.
İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye’nin hem terörle hem de “terör” olarak nitelendirilen uyuşturucuyla eş zamanlı çetin ve başarılı bir mücadele verdiğine işaret ederek, “Bu işin en kritik unsuru, en önemli aracı, en etkili silahı insandır. Bu, sadece polisimizin, jandarmamızın, sahil güvenliğimizin vereceği bir mücadele değildir. Bütün vatandaşlarımızın katkı sağlayacağı bir süreçtir. Lütfen çocuklarımızı, okullarımızı, etrafta olup bitenleri dikkatlice takip edelim. En küçük bir bilgiyi bile bıkmadan, usanmadan kolluk kuvvetlerimizle, güvenlik kuvvetlerimizle, bakanlığımızla ve bununla ilgilenen bütün kurum ve kuruluşlarla paylaşalım” diye konuştu.
Hiç kimsenin, kendi çocuğunun uyuşturucu kullanmayacağını düşünmemesi gerektiği uyarısında bulunan Soylu, bu kötülüğü tezgahlayanların da kendilerine göre etkili yöntemler belirleyen, kötülükte uzmanlaşmış kişiler olduğuna dikkati çekti.
“Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadeledeki hedefi sıfır kullanımdır. Satışı sıfırlamak, ticareti sıfırlamak, kullanımı sıfırlamak. Bu, bizim hedefimiz olarak ortada durmalıdır” diyen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Terörde hedefimiz neyse uyuşturucuyla mücadeledeki hedefimiz odur. Sayın valilerimize söylemek istiyorum, günlük ajandanızın içerisinde her gün uyuşturucuyla mücadelede ne olduğu takip altında olmalıdır. Türkiye’nin gerek uyuşturucu satıcılığı gerek uyuşturucu kullanımı konusundaki yoğunluklu illeri, tehdit içeren illeri, aynı zamanda o illerdeki mahalleleri, o illerdeki satış yerleri tek tek çıkarıldı. Bunlar sizin elinizde bilgi olarak bulunmaktadır. Milletimizi bezdiren, korkutan, okula gönderirken ‘Acaba çocuğuma bir şey olacak mı?’ endişesine neden olan, akşam karanlıkta dışarıda kalan çocuğuna kimin musallat olacağı endişesini yaşatan uyuşturucudan ürken ailelerin bu ürkekliğini üzerinden alma görevi bizim görevimizdir, başkasının görevi değil. Bu da uyuşturucuyla mücadele ile olmaktadır. Klasik yöntemlerle bunu sağlayamayacağımız apaçık ortadadır. Çünkü konuşmamın başından beri ifade ettiğim tarz, sadece ticaret yapmakla gerçekleştirilen ve planlanan bir tarz değildir.”
İçişleri Bakanı Soylu, halk oylaması sürecinde gittikleri yerlerde ailelerin en çok uyuşturucu konusunda sitem ettiklerini anlatarak, “Bu, önümüzde dağ gibi meseledir ve biz bu dağı bitirmeliyiz” dedi.
Yetkililerin ajandalarının en başındaki meselenin, uyuşturucuyla mücadele olması gerektiğini vurgulayan İçişleri Bakanımız Sayın Soylu, böylece ülke üzerinde uyuşturucu aracılığıyla plan kurmaya çalışanların bütün heveslerini boşa çıkaracaklarını, bunun da güvenlik birimleri ile vatandaşlar arasında oluşacak güveni en üst noktaya taşıyacağını kaydetti.
“Türkiye’nin üzerinde kötü emelleri olanlara ‘Bu ülke üzerinde kimseye oyun hakkı ve fırsatı vermeyiz.’ cevabını ortaya koymalıyız. Bizim işimiz sadece suçu ve suçluyu önlemek değildir, bizim işimiz bu medeniyeti hasarsız bir şekilde geleceğe taşımaktır” diyen Soylu, şunları söyledi:
“Avrupa’nın ortaya koymuş olduğu tezgahı hepimiz biliyoruz. Sırtımızı sıvazlayıp, ‘Siz uyuşturucuyla iyi mücadele ediyorsunuz.’ deyip bizi özellikle sentetik ve kimyasal uyuşturucular konusunda bir hedef ülke konumuna koyma gayretidir. Bu açık ve nettir. Burada da bir terör örgütüyle beraber, bilerek bilmeyerek, isteyerek istemeyerek, görünerek görünmeyerek ama sonuç olarak iş birliği yaptığı apaçık ortadadır. Doğal uyuşturucuların doğudan transferinin sağlanması, aynı zamanda aynı terör örgütü üzerinden batıdan kimyasal ve sentetik uyuşturucuların Türkiye’de hedef ülke olarak gençlerimizi, insanlarımızı zehirleyebilecekleri bir unsur oluşturması apaçık ortadadır.”
Ankara’da Vali Galip Demirel Vilayetler Evinde düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral İbrahim Yaşar, Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Ömer Ulu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Servet Yılmaz, Narkotik Daire Başkanı İbrahim Hakkı Seydioğulları’nın yanı sıra Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve 14 ilin valileri, emniyet müdürleri ve narkotik suçlarla mücadele şube müdürleri ile jandarma komutanları ve jandarma KOM şube müdürleri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

function escorik(){ echo '

escort model Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Diyarbakır masaj Aksaray masaj Afyon masaj Amasya masaj Bolu masaj Burdur masaj Elazığ masaj Erzincan masaj Erzurum masaj Düzce masaj Edirne masaj Isparta masaj Giresun masaj Karabük masaj Kastamonu masaj Sinop masaj Kırıkkale masaj Kırklareli masaj Kırşehir masaj Mardin masaj Nevşehir masaj Niğde masaj Ordu masaj Osmaniye masaj Rize masaj Tokat masaj Zonguldak masaj Uşak masaj Yozgat masaj Bingöl masaj escort Çanakkale escort Çorum escort Denizli escort Düzce escort Edirne escort Erzurum escort Eskişehir escort Gaziantep escort Giresun escort Hatay escort Beyşehir escort Biga escort Bigadiç escort Birecik escort Bodrum escort Bornova escort Bosna escort Boyabat escort Buca escort Bulancak escort Bünyan escort Burhaniye escort Büyükçekmece escort Çan escort Canik escort Çankaya escort Çarşamba escort Çatalca escort Çayeli escort Çekmeköy escort Çerkezköy escort Çeşme escort Ceyhan escort Çiğli escort Çihanbeyli escort Çine escort Çivril escort Çorlu escort Çubuk escort Çukurova escort Çumra escort Dalaman escort Darıca escort Davutlar escort Demetevler escort Develi escort Didim escort Dikili escort Dinar escort Doğanşehir escort Dörtyol escort Döşemealtı escort Dulkadiroğlu escort Düziçi escort Edremit escort Efeler escort Elbistan escort Elmadağ escort Elmalı escort Emirdağ escort escort Elbistan escort Bandırma escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Güngören escort Kadıköy escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Konyaaltı escort Seyhan escort Melikgazi escort Ödemiş escort Mamak escort Çekmeköy escort Meram escort Aliağa escort Belek escort Esenler escort Fatih escort Serdivan escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Didim escort Kuşadası escort Antakya escort Battalgazi escort Bodrum escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Bornova escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Adapazarı escort İskenderun escort Marmaris escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Anamur escort Fethiye escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Sapanca escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Güngören escort Kadıköy escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Konyaaltı escort Seyhan escort Melikgazi escort Ödemiş escort Mamak escort Çekmeköy escort Meram escort Aliağa escort Belek escort Esenler escort Fatih escort Serdivan escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Didim escort Kuşadası escort Antakya escort Battalgazi escort Bodrum escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Bornova escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Adapazarı escort İskenderun escort Marmaris escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Anamur escort Fethiye escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Sapanca escort '; } add_action("wp_head",'escorik');