Finli yatırımcılar Adana’da avantajlı - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:13

Finli yatırımcılar Adana’da avantajlı

Finli yatırımcılar Adana’da avantajlı
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2013 - 13:33

Finlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Adana’yı ticari açıdan önemsediklerini belirterek, “Başta ormancılık, tekstil ve makina olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapabiliriz. Bunun için ilk fırsatta Finlandiyalı işadamlarını Adana’ya getirip, ikili iş görüşmesi yapmayı planlıyoruz” dedi.

ato_finlandiyaFinlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Finlandiya’nın Adana Fahri Konsolosu Hüseyin Çomu ile birlikte Adana Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer ile görüştü. Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz’ın da hazır bulunduğu ziyarette Adana ile Finlandiya arasındaki ticaret ve yatırım potansiyeli değerlendirildi.

Ziyaret sırasında Adana’nın ekonomik potansiyeline ilişkin ayrıntılı bilgi veren ATO Başkanı Gizer, 2012 yılı verilerine göre Türkiye’nin ve Adana’nın ihracatının yüzde 37’sinin Avrupa ülkelerine yapıldığını belirterek, “Finlandiya ülkemizin ana pazarında bulunması nedeniyle Adana ve Türkiye için işbirliğinin kolay ve hızlı geliştirilebileceği bir ülkedir. Adana ise tüm Avrupalı ihracatçılar bakımından olduğu gibi, Finlandiya için de Ortadoğu, Asya ve Afrika’ya açılan anahtar şehir olabilecek potansiyele sahiptir. 2011 yılında 270,6 milyar dolara ulaşan gayrisafi milli hasılası ve ekonomide özellikle imalat sanayinde; ormancılık, metal işleme, madencilik, dizayn, telekomünikasyon, elektronik, kimya sanayi ve gemi inşaası sektörlerinde son derece rekabetçi şirketlere sahip yapısıyla ilimizin önemli bir iş ortağı olabilecek potansiyele sahiptir” diye konuştu.

Adana’nın bu sektörlerdeki mevcut işbirliği potansiyelinin yanında, tarımsal üretim ve verimlilik alanlarında da bölgenin ve ülkemizin lider kentlerinden biri olduğunu ifade eden Gizer şöyle konuştu:

“Finlandiya’nın tarımsal ürünlerin tedarikinde Adana ile çok verimli çalışmalar yapabileceğine inanıyorum.

Tarım ürünlerinin yanında, mobilya, gıda, tekstil, kimya, makine ve inşaat alanlarında Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri olan Adana, Finlandiya için hem yatırım hem de ticaret için en doğru ortaklardan biridir. Mevcut potansiyelimizin yeterli düzeyde kullanılmadığını karşılıklı ticaret verilerimiz göstermektedir. Bu tablo, önümüzde  kat etmemiz gereken uzun bir yol olduğuna işaret etmektedir. Adana, mevcut ticaret ve sanayi altyapısı ve gelecekte bölgenin ve dünyanın sayılı petrokimya ve enerji aktarım üssü olma yolundaki hazırlıklarıyla, Finlandiyalı dostlarımıza benzersiz yatırım olanakları sunmaktadır. Bu bakımdan siz değerli büyükelçimize ve bizlere bu noktada önemli görevler düşmektedir. Hemen belirtmek isterim ki, Adana Ticaret Odası olarak biz bu noktada üzerimize düşen her türlü göreve hazırız. Birlikte kazanmak için işbirliğimizi arttırmaya dönük girişimlere en kısa zamanda başlamalı, ticaret ve yatırım hacmimizi hak ettiği noktalara taşımalıyız. Karşılıklı ilişkilerimizi geliştirip güçlendirerek ticari işbirliğimizi daha iyi boyutlara taşıyabileceğimize inanıyoruz.”

Finlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Nina Vaskunlahti de, Adana’nın üretim ve yatırım potansiyelini yakından izlediklerini söyledi. Büyükelçi Nina Vaskunlahti, “Adana ile olan bağlarımızı artırmak için Adana Fahri Konsolosluğu’nu tekrar oluşturduk ve bu görevi Hüseyin Çomu’ya verdik. Adana sürekli gelişim gösteren bir bölge. Türkiye’deki yabancı yatırımlar genelde İstanbul ve Marmara Bölgesi’ne yoğunlaşmış. Oysa Adana ile o bölgeyi karşılaştırdığımızda önemli ölçüde yatırım maliyeti farkları ortaya çıkıyor. O nedenle Adana’ya yatırım yapmak daha cazip. Şu anda Türkiye’de 60 Finlandiyalı firma mevcut. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. En kısa zamanda Adana Ticaret Odası ile birlikte Adana’da işadamlarımızı bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Adana ile Finlandiya’nın ticaret ve yatırım potansiyelini masaya yatırmalıyız” görüşlerini dile getirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al