Hotivi

Gazeteciliğin ustalarına şükran plaketi - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:48

Gazeteciliğin ustalarına şükran plaketi

Son Güncelleme :

11 Haziran 2013 - 16:27

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),  67. kuruluş yıl dönümünü Cağaloğlu’nda bulunan TGC Lokali’nde kutladı.

Törende TGC Başkanı Turgay Olcayto, yaptığı konuşmasında TGC’nin mutlu gününde kendilerini yalnız bırakmayan çok değerli ustalara ve konuklara teşekkür etti.

Başkan Olcayto,  “Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütünün bu mutlu gününde ustalarımızla ve üyelerimizle birlikte olmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

TÖRENE İLGİ BÜYÜKTÜ

Törene TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Özdemir, Niyazi Dalyancı ve Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Masaracı katıldı.

Törende ayrıca TGC Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, üyeleri Olay Tan ve Şevket Uygun, TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Onur Kurulu Sekreteri Mustafa Dolu ve Onur Kurulu Üyesi Atilla Özsever, TGC Denetleme Kurulu’dan Ziyneti Kocabıyık  hazır bulundu.

Davetliler arasında Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi Genel Sekreteri Kaan Karcılıoğlu, Konrad Adenauer Stiftung’dan  (KAS) Proje Yöneticisi Bekir Öncel, yazar–ressam Gürol Sözen de yer aldı.

GENEL SEKRETER GÜNEŞ: MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Törenin sunuculuğunu yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, “Türkiye’nin en büyük gazetecilik meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 67 yıldır mesleki dayanışmayı sürdürüyor. Basın, ifade, iletişim, düşünce özgürlüğü alanındaki eksiklerin giderilmesi için çalışıyor” diyerek şöyle konuştu:

“Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden gazetecilik mesleğinin etik ilkelerinin korunmasında TGC çok önemli bir rol üstleniyor. Basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması için çalışıyor. Halkın gerçekleri öğrenme hakkının ne kadar önemli olduğunu ve bu konudaki ne kadar güçlü bir talep olduğunu  Taksim Gezi Parkı’ndan başlayan olaylar bir kez daha gösterdi. Cemiyet düzenlediği toplantı ve seminerlerle gazetecilerin bilgilerini güncellemesine ve paylaşmasına aracılık ediyor. Ödüllerle meslektaşlarını taçlandırıyor. Emekli, işsiz, meslektaşlarının yanında olmayı sürdürüyoruz. Tutuklu gazetecilerin duruşmalarını izliyoruz. Üyelerimize hukuksal danışmanlık hizmeti veriyoruz.”

 BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN KUTLAMA MESAJI

Genel Sekreter Güneş, törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuruluş yıldönümüne ilişkin gönderdiği mesajı davetlilerle paylaştı. Mesajda Başbakan Erdoğan“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutluyor, Cemiyetin değerli üyelerine ve sorumluluk sahibi bütün gazetecilere çalışmalarında başarılar diliyor, selamlarımı gazeteci_ustatsunuyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise gönderdiği mesajda TGC’nin 67. kuruluş yıl dönümünü kutlarken  gazetecik mesleğinin sorunlarının çözümüyle basında kalitenin arttırılması adına TGC’nin yapacağı çalışmalarda başarılar diledi.

 ORHAN ERİNÇ’TEN USTASINA TEŞEKKÜR

Törenin açılış konuşmalarının ardından 35 usta gazeteciye şükran plaketlerinin takdim edildiği törene geçildi. TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç’e plaketini takdim etti.  Orhan Erinç,  törene katılamayan Sami Karaören ve Muzaffer Kayar’nın ödüllerini Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker’in elinden aldı.

HIFZI TOPUZ: BUGÜN GAZETECİLİK ÇOK ÖNEMLİ

Hıfzı Topuz’a ödülünü TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver verdi. Topuz, “Çok mutluyum. Böyle bir şey düşünmüyordum. Ama yaş 90’a gelince, meslekteki kıdemim de en baş sıralarda yer alınca bunu doğal karşılamak lazım. İyi ki gazeteciliği seçmişim ve bugün gazetecilik çok önemli. Bugün direnmek lazım, dayanmak lazım, savaşmak lazım” dedi.

HALİT KIVANÇ: KALBİM CEMİYETLE

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Halit Kıvanç’a ödülünü takdim etti. Cemiyete üye olmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran Kıvanç, şunları söyledi:

“Hayatta her zaman kalbim benim bu Cemiyetle. Ben Babıali Yokuşu’nu çıkarken gençlikten değil mesleğimden ötürü öyle hızlı çıkardım ki kendimi atlet zannederdim. Çünkü Cemiyet’e doğru gelirdik. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye çok önemli varlık. Cemiyet, her dönem kendine düşen görevi büyük ölçüde başardı. Bunların arasında görev yapmış olmanın gururunu her zaman taşıyacağım”

YAŞAR KEMAL: GAZETECİLERİ MAHVETTİLER

Edebiyatın usta ismi Yaşar Kemal’e plaketini TGC Başkanı Turgay Olcayto takdim etti. Yaşar Kemal, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada gençlik yılları, gazetecilik yıllarını, gurbete gidişini anlattı. O günlere değinen Yaşar Kemal, “Gazetecileri mahvettiler. Bunu tüm Türkiye söylemeli” diye konuştu.

 

TARİHİ GERÇEKLER

Orhan Birgit’e ödülünü ise Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç verdi. Tutuklu gazetecilere değinen Birgit,” Bugün burada huzurla oturuyoruz ancak birçok meslektaşımızın aileleri ve çocuklarının nasıl bir durum içinde olduklarını unutmayalım. Özgürlüğün bedelini ödemek için hepimizin üzerine düşen görevleri de size hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

ARA GÜLER: FOTOĞRAF MAKİNESİNİN İÇİNDEN BAKIYORUM

Ara Güler’e ödülünü TGC yönetim Kurulu Üyesi Kamil Masaracı verdi. Güler, “Ben bir şey yapmıyorum aslında. Elimde bir fotoğraf makinesi var. Onun içinden bakıyorum. Düğmeye de basıyorum. Ne çıkarsa çıkıyor. Bunu sanat zannediyorlar” dedi.

 

OKTAY VEREL

Oktay Verel’e ise ödülünü TGC Meslek İlkelerini İzleme  Komisyonu Üyesi Ayhan Fırıldak verdi. Etem Çalışkan’a ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir takdim etti.  

 

ESAT YILMAER: YAŞAM SAVAŞINA MORAL OLACAK

Hasan Yılmaer adına oğlu Esat Yılmaer, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç’in elinden plaketi aldı. Babasının hastanede olduğunu ifade eden Esat Yılmaer, “Babam adına bu ödülü almaktan mutluluk duyuyorum. Babam şu anda sıkıntılı günler geçiriyor. Bu ödül ona moral olacaktır” dedi.

 

Necati Zincirkıran’a ödülünü TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç takdim etti.  Zincirkıran, “Türkiye’de gazetecilik zor bir dönemden geçiyor. 60 yıl içinde pek çok zor günler geçirdik” diyerek gençlere şu anda çok görev düştüğünü söyledi.

İzzet Sedes’e TGC Onur Kurulu Sekreteri Mustafa Dolu plaketini verdi. Turgut Fethi Erden’e plaketini TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar takdim etti.

 

Halit Deringör, plaketini TGC Onursal Üyesi Mücahit Atmanoğlu’ndan aldı. Orhan Koloğlu, hem kendi adına hem de kardeşi Doğan Koloğlu adına plaketi aldı. Orhan Koloğlu’na plaketini TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar takdim etti.

TGC’ye uzun yıllar hizmet veren Vasfiye Özkoçak, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı. Özkoçak adınaplaketi TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever,  TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Sekreteri Engin Köklüçınar’ın elinden aldı.

 

TÖRENE KATILAMAYAN USTALAR

Törene katılamayan Oktay Akbal yerine ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Onur Kurulu Üyesi Atilla Özsever’in elinden aldı. Olcayto, Oktay Akbal’ın herkese sevgi ve selamlarını ilettiğini belirtti. Ayrıca törene katılamayan Bedii Faik Akın, Kahraman Bapçum, Remzi Erkürem, Hikmet Andaç, Metin Ergin, Çetin Altan, Leyla Umar, Sami Kohen, Necmi Tanyolaç, Refik Erduran, Erol Simavi, Hakkı Devrim’e plaketleriulaştırılacak.

 

 

takipçi satın al