Hotivi

Görevden alındı, vekaleten atandı! - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 23:19

Görevden alındı, vekaleten atandı!

Görevden alındı, vekaleten atandı!
Son Güncelleme :

26 Eylül 2015 - 21:15

Adana Milli Eğitiminde yapılan skandal atama eğitim camiasını ayağa kaldırdı. Saimbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Akpolat, disiplin cezaları ve soruşturmalar nedeniyle görevden alındı. Saimbeyli Kaymakamı tarafından görevden alınan ilçe Milli Eğitim Müdürü Akpolat, bu kez aynı göreve vekaleten atandı.

Adana’daki “Skandal Atama” ile ilgili Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, konuyla ilgili yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Saimbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne vekâleten yeniden atanan Yusuf Akpolat’ın torpili kimler?

Bu atamayı yapan ve yaptıranların yaklaşımı aslında ülkedeki eğitim sisteminin geldiği acı tablonun sorumlusu zihniyeti de göstermektedir.

Saimbeyli İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Akpolat’ın yaptığı birçok uygulama ile ilgili geçtiğimiz yıl ön inceleme ve soruşturma açılmış, bir kısmı sonuçlanmış, bir kısmı devam etmektedir. Bu soruşturmalarda belgelere dayalı birden çok görevi kötüye kullanma, devleti zarara uğratma, yüklenicilerle işbirliği yaparak gerçeğe aykırı belge düzenlemek, ihale mevzuatına aykırı iş yapmak suçları tespit edilmiş, Feke Cumhuriyet Başsavcılığı’na yetkililer tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Soruşturmayı yürüten müfettişler; bitirdikleri soruşturma sonucu, Yusuf Akpolat’a görevden alma teklifi ve çok sayıda disiplin cezası vermişlerdir.

Ayrıca Saimbeyli İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Adana Valiliği’ne görüş yazısı göndermiş ve adı geçen kişinin İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili olarak görevlendirilmemesini istemiştir.

Bu nedenle kaymakam GÖREVDEN ALINMIŞ, 27.07.1015 tarihinde Yusuf Akpolat İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Yaptıkları hukuksuz uygulamalar, işledikleri suçlar belgeli olan böyle birinin arkasındaki siyasi güç nedir? Nasıl bir siyasal zihniyetle karşı karşıyayız? Kaymakam görevden alınıyor. Şikâyet ve soruşturma sonuçları, işlenen suçlar yok sayılıyor, bu şahıs korunuyor.

Böyle bir skandal ve hukuksuzluk eğitim tarihinde görülmemiştir.

Ülkede siyasal çevrelerin yolsuzlukları ile ilgili yapılan baskılara, yağdırılan cezalara, siyasileri ve yakınlarını korumak için, başta bağımsız, ilkeli basın ve basın çalışanları olmak üzere tüm duyarlı toplumsal kesimler üzerinde estirilen baskılara bakıldığında bu durumu yadırgamamak gerekiyor. Ancak böyle bir şahsiyetin de eğitim yöneticisi olmasını asla kabul etmiyoruz.

Adana İl Milli Eğitim Müdürü’nü ve Adana Valisi’ni göreve davet ediyor, bu görevlendirmeyi derhal iptal etmelerini ve işlenen suçlarla ilgili işlemlerin derhal yapılmasını istiyoruz. “ALIN BU ADAMI” diyoruz.

Yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı bu günlerde onlarca eğitim sorunu varken, yerelde yapılan açıklama ve girişimlerin hem İl Milli Eğitim Müdürlüğü hem de Valilik tarafından değerlendirilmemiş olmasını ve konunun sendikamız genel merkezine kadar taşınmak zorunda kalınmasındaki sorumluların tutumlarını yadırgıyor; bu konuda gerekli çalışmalar yapılmadığı taktirde konuyu Milli Eğitim Bakanlığı’na taşıyacağımızı belirtiyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al