Hotivi

GRİP UYARISI - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 00:30

GRİP UYARISI

Son Güncelleme :

20 Ekim 2016 - 19:05

Adana Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak, mevsim değişikliği ile birlikte son günlerde artış gösteren grip konusunda vatandaşları uyardı, hasta kişilerin hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalarını istedi, “Özellikle risk grubunda bulunan grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabilir.” Dedi.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak yazılı açıklamasında şöyle dedi:caglar_catak
“Grip her yıl sonbahar aylarında başlayıp ilkbahar aylarında azalarak devam eden bir seyir izler. Halk Sağlığı riski oluşturma potansiyeli yüksek olan grip hastalığının geçen sezon oldukça şiddetli görülmesi bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasının gerekliliğinin göstergesidir. Grip aşısının özellikle ölümlerin önlenmesindeki rolü çok önemlidir. Geçen sezon kayıpların çoğunun 65 yaş üstü ve altta yatan hastalığı olan bireyler olması nedeniyle bu sezon grip aşısı konusunda zamanında duyarlılığın gösterilmesi önemlidir.
Grip her yaşta görülmektedir. Risk gruplarında hastalık daha ağır seyretmekte hatta ölümlere neden olmaktadır.
RİSK GRUPLARI
Dr. Çatak, grip hastalığı risk grubu konusunda şöyle dedi:
“-Gebe, -65 yaş üstü, 2 yaş altı bireyler,Bakımevi/huzurevinde kalanlar, Kronik böbrek yetmezliği, Astım dahil kronik akciğer hastalığı olanlar, Koroner arter hastalığı olanlar dahil, kalp damar sistemi hastalığı olanlar, Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, Kan hastalığı, Şeker hastalığı, Nörolojik ve metabolizma hastalığı olanlar, Kronik karaciğer hastalığı olanlar, Obezler, Sağlık çalışanları, 6 ay – 18 yaş arasında uzun süre aspirin kullanması gereken kişiler bulunmaktadır.
Özellikle risk grubunda bulunan grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabilir.
Hasta kişiler hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır.
Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.
Hasta kişilerin sağlık kurumlarına ve kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldıklarında maske takmaları, hastalığın diğer kişilere bulaşmasını engellemektedir.
Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kağıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalıdır. Eğer mendil yok ise kolun iç kısmı kullanılarak ağız ve burun örtülerek hapşırılmalıdır. Böylece elden ele bulaş önlenmiş olur.
El yıkama ve kişisel hijyen gripten korunmada önemli yöntemlerdendir.
Hasta olanların kalabalık ortamlarda bulunmamaları, evden çıkmamaları ve evde istirahat etmeleri hastalık bulaşmasının önüne geçmek için önemlidir. “

takipçi satın al